Genel

Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Elektrik faturasına yapılacak itiraz için kişilerin elektrik aboneliklerinin bulunduğu merkezlere kimlikleri ile başvuru yapmaları gerekmektedir. itiraz edilecek faturanın da yanında bulundurulması gerekmektedir. Anlaşmalı elektrik firmalarının  kullanılması ile yapılacak itirazlar, elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi nedeniyle sadece elektrik alınan firma üzerinden kabul edilmektedir. Aynı zamanda elektrik dağıtım şirketlerinin müşteri hizmetleri bölümünden veya e- mail yoluyla da elektrik faturasına itiraz edilebilmektedir.

Doğalgaz abonelik iptali nasıl yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesinin Yazımı

Elektrik faturasına itiraz ederken dilekçe yazımı hazır formların doldurulması ya da dilekçenin özel olarak yazımı ile gerçekleştirilmektedir. Elektrik dağıtım firmalarının resmi web adreslerinde bulunan fatura itiraz dilekçesi formlarından dilekçe doldurulabilmektedir. Dilekçeler özel olarak yazılmış olsa da, form doldurulsa da çıktı alınarak teslim edilebilir ya da mail yoluyla gönderilebilir. Yazılı olarak firmanın ana merkezlerine teslim edilen dilekçeler daha hızlı işleme alınmaktadır. Aynı zamanda bu yol, firma yetkilileri ile daha hızlı iletişim kurulmasına olanak tanımaktadır.

Elektrik Faturası İtiraz Dilekçesinde Hangi Bilgiler Bulunmalıdır?

Elektrik faturasına itiraz dilekçesinde bulunacak bilgiler, dilekçenin muhatabı olan elektrik dağıtım firmasının adı, abone ve tesisat numaraları, kimlik bilgileri, T.C. kimlik numarası, isim, soy isim ve imza olmalıdır. Dilekçenin yazılması sırasında elektrik dağıtım firmasının adı yazılarak … Müdürlüğüne ifadesi yer almalıdır. İl ve ilçe, dilekçenin en altında ayrı bir bölümde değil, dilekçe içinde yazılmalıdır. İkamet adresi net olarak verilmeli ve kapı numarasına kadar kesin bir dil kullanılmalıdır. Her ne kadar dilekçe içinde adrese yer verilmiş olsa da, dilekçenin en alt kısmında açık adres, Adres: … şeklinde belirtilmelidir. Dilekçenin yazıldığı tarih de atılarak geçerlilik süresinin hesaplanması sağlanmalıdır. Elektrik dağıtım firmasının müşteriye ulaşmasını sağlayacak telefon numarası da verilmesi gerekir. En alt kısma ad, soy ad ve imza yazılarak dilekçe tamamlanmalıdır.

Dilekçelere yanıt verilme süresi 10 gün olarak belirlenmiştir. gerekli incelemelerin yapılması ve yanıt alınması süreçlerinin tamamı 10 gün sürmelidir. Yapılan incelemelerin sonucunda müşteriler için yeni bir fatura düzenlenir. Yeni gelen faturanın ayrıca ödenmesi gerekmez. Ayrıca yapılan fazla ödeme iade edilmez. Bir sonraki aydan düşürülerek itirazın kabul edilmesi sağlanır.

Fatura itirazına belirtilen zaman içinde dönüş yapılmaması durumunda EPDK ve Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilirsiniz. İhmali bulunan elektrik dağıtım firması, bu başvuru sonucunda müşteriden  fazla aldığı miktarı bir sonraki fatura döneminden düşmekle kalmaz, aynı zamanda bir  tazminat ödemek zorunda da kalır.

Doğalgaz faturası itiraz nasıl yapılır? Hakkında bilgiler yazımızdadır.

İtiraz Edilecek Fatura Ödenmeli Mi?

Elektrik faturasına itiraz sonrası ödeme yapılmalıdır. Ödeme yapılmaması durumunda müşterinin itirazı dikkate alınmaz. Aynı zamanda zamanında yapılmayan elektrik faturası itirazı dönüşlerinde gerekli mercilere başvurmanız durumunda, eğer faturanızı ödemediyseniz buralara yapacağınız itirazlarda da  sorun yaşarsınız. Elektrik dağıtım firmasının tazminat ödemesi durumu, müşteri faturasını ödemediyse ortadan kalkar.

Elektrik Faturasındaki Kayıp Kaçak Bedeline İtiraz

Elektrik faturasında bulunan kayıp kaçak bedeline itiraz için dağıtım bedeline topyekün itiraz etmeniz gerekir. Faturalarda kayıp kaçak bedeli, alınan kararla dağıtım bedeli  içine dahil edilmiştir. Ancak dağıtım bedeli miktarında da adaletsizlik olduğunu düşünen müşteriler, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilmektedir.

Bu bedel, dağıtımda bulunan firmalara ait değildir. Devlet tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Bu nedenle direkt olarak hakem heyetlere başvuru yapılması gerekir. Toplam elektrik faturası tutarının 3.300 TL altında kalması durumunda Tüketici Hakem Heyeti’ne, 3.300 TL üzerine çıkması durumunda Tüketici Mahkemesi’ne yazılacak yazı ile başvuru yapılmaktadır. Bu başvuruların dilekçe ile yapılması sağlanır.

Elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Detaylarına da bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu