Genel

Elektrik Faturası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektrik faturaları konusunda kullanıcılar bilgilendirilmektedir. Bu bilgilendirme ya genellikle faturanın adrese gönderilmesiyle gerçekleşmektedir. Fakat faturanın adrese gönderilse de gönderilmese de bazı durumlarda abonesi olduğunuz elektrik şirketi tarafından şirkette kayıtlı olan cep telefonu numaranıza SMS bilgilendirmesi yapılmaktadır. Bunun dışında elektrik faturası sorgulaması yapmak için abonesi olduğunuz elektrik şirketinin sitesini kullanabilir ya da müşterisi olduğunuz herhangi bir bankanın internet bankacılığı ile mobil şubesinden fatura sorgusu yapabilirsiniz. Ayrıca abonesi olduğunuz elektrik şirketinin çağrı merkezini arayarak fatura sorgusu yapabilirsiniz.

Doğalgaz faturası hesaplama nasıl yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Elektrik Faturası Sorgulama

İnternet üzerinden elektrik faturanızın ne kadar olduğunu öğrenmek için gerekli olan bilgiler elektrik şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu hususta genellikle abone numaranız ve T.C. kimlik numaranız yeterli olmaktadır. Fakat bazı elektrik şirketleri bu bilgilerden daha fazlasını talep edebilmektedir. Talep edilen bilgileri öğrenmek için abonesi olduğunuz elektrik şirketi ile irtibata geçebilirsiniz.

Gerekli olan belgeleri elde ettikten sonra abonesi olduğunuz elektrik şirketinin resmî sitesine girmeniz gerekmektedir. Bazı elektrik şirketleri resmî sitelerine ayrıca üye olunmasını talep etmektedir. Bazı elektrik şirketleri ise doğrudan abone numarası ve T.C. kimlik numarası ile sisteme girmenize izin vermektedir. Eğer abonesi olduğunuz elektrik şirketi ayrı bir üyelik istiyorsa elektrik aboneliğinize dair bilgilerinizle üyelik işlemlerinizi gerçekleştirin.

Üyelik işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından gerekli olan bilgilerle (genellikle T.C. kimlik numarası ve abone numarasıdır) sisteme girdikten sonra elektrik şirketinin resmî sitesinde açılan sayfaların arasında elektrik faturalarınızı görüntülemenizi sağlayan bir kısma denk geleceksiniz. Bu kısma girdiğinizde ödenmemiş bütün faturalarınızı görüntüleyebilir, elektrik faturası sorgusunu tamamlayabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ya da Mobil Bankacılık ile Elektrik Faturası Sorgulama

İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanarak elektrik faturası sorgusu yapmak için öncelikle herhangi bir bankanın müşterisi olmanız ve internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanıyor olmanız gerekmektedir. Böylece mobil bankacılık ya da internet bankacılığına girdikten sonra yapacağınız işlemlerin ardından elektrik faturası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Doğalgaz abonelik iptali nasıl yapılır? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Elektrik Faturası Sorgulama

İnternet bankacılığı ile elektrik faturası sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler öncelikle müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesine giriş yapmanız gerekir. Giriş yapmak için genellikle müşteri numaranız ya da T.C. kimlik numaranız gerekmektedir. İkisinden birini girdikten sonra internet bankacılığı şifrenizi oluşturmalısınız. İnternet bankacılığına girmek için bütün donanımlara sahipseniz internet bankacılığı ile elektrik faturası sorgulamak için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile internet bankacılığına giriş yapın (Bazı bankalar T.C. kimlik numarası yerine müşteri numarası istemektedir),
 • İnternet bankacılığı hizmetlerinin arasında yer alan “Ödemeler” kısmına tıklayın.
 • Bu kısımda ödeme gerçekleştireceğiniz pek çok alan bulacaksınız. Bu alanlar arasından “Fatura Ödeme” seçeneğini tıklayın.
 • Açılan sayfada yer alan fatura çeşitleri içerisinden “Elektrik Faturası” kısmına girin.
 • Bu kısımda sizden bulunduğunuz bölgeyi ve hangi şirketten elektrik hizmeti aldığınız bilgisi istenecektir.
 • Bunu belirledikten sonra abonesi olduğunuz elektrik şirketine dair abone numaranızı yazmanız gerekmektedir.
 • Abone numaranızı yazdığınızda açılan sayfada ödenmeyen faturalarınızı görüntülemiş olacaksınız.

Mobil Bankacılık ile Elektrik Faturası Sorgulama

Mobil bankacılık ile elektrik fatura sorgusu için öncelikle müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını kullanıyor olmanız gerekmektedir. Ardından T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile bankanın mobil uygulamasına giriş yapmalısınız. Sonrasında izlemeniz gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • “Ödemeler” kısmına girin.
 • Ödemeler kısmına girdikten sonra “Fatura Ödemeleri” seçeneğini tıklayın.
 • Akabinde “Elektrik Faturası” ödemelerine girin.
 • Sonrasında bulunduğunuz bölgeyi ve abonesi olduğunuz elektrik şirketini işaretleyin.
 • Abonesi olduğunuz elektrik şirketine dair abone numaranızı girin ve işlemi onaylayın.
 • Açılan sayfada elektrik faturası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Denizbank Fastpay uygulaması hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu