Genel

Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Elektrik faturasını ödemenin pek çok yolu bulunmaktadır. Bunun için ödeme merkezlerine başvurulabilir ya da bankacılık işlemleri üzerinden elektrik faturası ödeme işlemi tamamlanabilir. İnternet üzerinden elektrik faturası ödemek de mümkündür. Kişiler elektrik faturalarını ödemek için kendilerine en pratik olan çözüme yönelebilir ve elektrik faturası ödeme işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilir.

Elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Detaylarına da bakabilirsiniz.

Ödeme Merkezleri Üzerinden Elektrik Faturası Ödeme

Ödeme merkezlerine müracaat edilerek elektrik faturası ödeme işlemlerinizi tamamlamanız mümkündür. Tek yapmanız gereken yanınıza elektrik faturanızı almaktır. Hatta çoğu ödeme merkezinde fatura ödeme işlemi yapmak için yanınızda fatura bulundurmanıza dahi gerek yoktur. Yalnızca abonesi olduğunuz elektrik şirketine dair abonelik numaranız ile işlem yapabilir ve faturanızı ödeyebilirsiniz.

Öncelikle fatura merkezine girmelisiniz. Bazı fatura merkezleri sıralı sistemde çalışmaktadır. Bu sebeple sıra numarası almanız gerekebilir. Sıra numarası almanız ya da sırada beklemeniz akabinde sıra size geldiğinde veznedara elektrik faturası ödemek istediğinizi söylemelisiniz. Veznedar bu durumda sizden ödemek istediğiniz elektrik faturasını isteyecektir. Bazı ödeme merkezleri yukarıda da bahsedildiği gibi elektrik faturasına ihtiyaç duymadan yalnızca abonesi olduğunuz elektrik şirketine dair abone numaranız üzerinden işlem gerçekleştirebilmektedir. Abone numaranızı söyleyerek ya da ödemek istediğiniz faturayı ödeme merkezindeki veznedara ileterek işleminize başlayabilirsiniz. Veznedar verdiğiniz fatura ya da abone numarası üzerinden sorgulama yapar ve güncel elektrik borcu bilgilerinize ulaşır. Ardından ödemeniz gereken tutarı size iletir. Ödemeniz gereken tutarı veznedara ileterek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Fakat ödeme merkezleri üzerinden yapacağınız ödemelerde komisyon kesildiğini unutmayın. Elektrik faturası ödeme işleminiz tamamlandığında fişinizi alabilirsiniz.

Mobil Bankacılık ile Elektrik Faturası Ödeme

Mobil bankacılık kullanarak elektrik faturası ödeme işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için herhangi bir bankanın müşterisi olmanız ve bankaya ait olan mobil bankacılık uygulamasını kullanıyor olmanız gerekmektedir. Mobil bankacılık uygulamasının ödeme seçenekleri arasından elektrik faturası ödemeniz mümkün olacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Müşterisi olduğunuz bankanın mobil bankacılık uygulamasına girin.
 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile kimliğinizi doğrulayın (Bazı bankaların mobil banka uygulamalarında ise sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numarası yerine müşteri numarası istenmektedir),
 • “Ödemeler” kısmına girin.
 • Bu kısımda ödeme yapabileceğiniz alanların arasından “Fatura Ödemeleri” kısmını seçin.
 • Açılan sayfada yaşadığınız bölgeyi ve abonesi olduğunuz elektrik şirketini seçin.
 • Sizden abonesi olduğunuz elektrik şirketine dair abone numarası istenecektir.
 • Abone numarasını girin ve sorgulama işlemini yapın.
 • Sorgulama akabinde ödenmemiş bütün faturalarınızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Ödenmemiş elektrik faturalarınızı ödemek için faturaların üzerine tıklayın ve paranın çekilmesini istediğiniz hesabınızı seçtikten sonra ödeme işlemini tamamlayın.
 • Ödeme işlemini tamamlamak için cep telefonunuza gönderilen kodu mobil bankacılık uygulamasına girmeniz ve onay vermeniz gerekecektir.
 • Güvenlik kodunu girdikten ve onay verdikten sonra ödeme işleminiz gerçekleşecektir.

Doğalgaz faturası itiraz nasıl yapılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Elektrik Faturası Ödeme

İnternet bankacılığını kullanarak elektrik faturası ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Bunun için herhangi bir bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Sonrasında müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı sistemine giriş yaparak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Fakat bu işlemden önce bir internet bankacılığı şifrenizin bulunması gerekmektedir. İnternet bankacılığı şifreniz yoksa bankanızı arayarak şifrenizin oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığına dair şifreniz varsa elektrik faturası ödemek için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı hizmeti sunduğu web sayfasına girin.
 • T.C. kimlik numaranızı ya da müşteri numaranızı yazın. Şifrenizi de girmenizin ardından sisteme giriş yapın.
 • “Ödemeler” seçeneği üzerinden “Fatura Ödemeleri” kısmına girin.
 • Yaşadığınız bölgeyi ve abonesi olduğunuz elektrik şirketini işaretleyin.
 • Abonesi olduğunuz elektrik şirketine dair olan abone numaranızı girin.
 • Açılan sayfada ödenmemiş elektrik faturalarını görüntüleyeceksiniz.
 • Ödemek istediğiniz faturayı ve ödemenin yapılacağı hesabı seçin.
 • Telefonunuza gönderilen güvenlik kodunu girin ve işleme onay verin.
 • Onay işlemi de gerçekleştikten sonra elektrik faturası ödeme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Doğalgaz faturası hesaplama nasıl yapılır? Hakkında bilgiler yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu