Genel

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Elektrik faturası hesaplama görüldüğü gibi zor değildir. Bu hesaplama yöntemini öğrenerek kendi faturanızı ay dolmadan hesaplayabilir, gerektiği zaman tasarrufa gidebilir, bilinçli bir abone olarak mağduriyetlerinizi önlemiş olursunuz. Elektrik faturası başlangıçta göz korkutabilir. Bir sürü rakam, numara, fiyat, vb. arasında insanın kafası karışabilir.

Elektrik Faturasını Nasıl Anlarız?

Elektrik faturasından anlamak için birim fiyat, EPDK, dağıtım bedeli, vb. kavramları bilmemiz gerekir. Ulusal tarife anlamına gelen birim fiyatlar indirimli olarak elektrik almayanlar için uygulanır. Standart ücretlendirmedir. Herkesten eşit oranda kesilir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından ücretler alınır. Elektrik faturası ücretlendirmeleri bununla bitmez. Bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. Perakende satış şirketlerinin kendi ek ücretleri olabilir.

Elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Tüketim Tutarı Hesaplaması Yapmak

Tüketim tutarı hesaplaması için bulunduğunuz tarife grubunu bilmek gerekir. Tek zamanlı tarife ve üç zamanlı tarife olmak üzere iki kola ayrılan tarife grubu tüketim tutarının belirlenmesinde büyük rol oynar.

Tek zamanlı tarife dediğimizde elektriğin kullanıldığı her saat için standart ücret alınır. Her saat aynı miktarda ücretlendirilir. Üç zamanlı tarife sisteminde günün 3 farklı saatinde elektrik ücretlendirilmesi değişiklik gösterir.

Tek fiyatlı tarife için gerekli hesaplama aktif tüketim dediğimiz kWh ile aktif birim fiyatın (TL/ kWh) çarpılması ile gerçekleşir. Aktif birim fiyattan kasıt 1 kWh enerji kullanımının kaç lira ettiğidir.

Üç zamanlı tarifede ise günün 3 farklı zaman dilimi için ayrı fiyatların kullanılması söz konusudur. Gündüz, gece ve puant denilen 3 grubun toplanması ile ücretlendirme yapılmış olur.

Dağıtım Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Dağıtım bedeli hesaplama için yapılması gerekenleri anlatmadan önce dağıtım bedelinin ne olduğunu söylemek gerekir. Elektriğin sizlere gelesiye kadar geçirdiği süre, yol, bakım ve onarım maliyetleri, vb. için alınan bir ücrettir. EPDK tarafından tüm ülke aboneleri için dağıtım bedeli birim fiyatı belirlenir.

Dağıtım bedeli hesaplama işlemi çok kolay bir şekilde yapılabilir. Aktif tüketim miktarı ile dağıtım birim fiyatı çarpılarak dağıtım bedeli bulunabilir.

Doğalgaz faturası sorgulama nasıl yapılır? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Elektrik Faturasında Fonların ve Vergilerin Yeri

Fonlar ve vergiler elektrik faturası için önemli bir yer tutar. Aktif tüketim birim fiyatı üzerinden hesaplanan vergiler aşağıda verilmiştir:

  • Enerji Fonu
  • Elektrik Tüketim Vergisi (ETV)
  • TRT Payı

Bu vergilerin ve fonların hesaplanması şöyle yapılır:

  • TRT Payı: Tüketim tutarı 0.02 ile çarpılarak TRT payı elde edilir.
  • Enerji Fonu: Kullanılan elektrik miktarı yani tüketim tutarı 0.01 ile çarpılır. Bu şekilde Enerji Fonu için ayrılan ücret bulunmuş olur.
  • Elektrik Tüketim Vergisi (ETV): Tüketim tutarı 0.05 ile çarpılır. Böylece ETV için ödenecek tutar tespit edilmiş olur.

Not olarak önemli bir bilgi ise ETV oranının abone tipine göre değişiklik gösterdiği. Mesela; konut- mesken aboneleri için belirlenen Elektrik Tüketim Vergisi oranı yüzde 5 ‘tir.

Katma Değer Vergisinin Elektrik Faturasına Etkisi

Katma Değer Vergisi tüketim bedelleri ve tüm vergilerin toplamı ile hesaplanır. Tüketim tutarı, Enerji Fonu, TRT Payı, dağıtım bedeli ve Elektrik Tüketim Vergisi toplanır. Elde edilen rakam 0.18 ile çarpılarak KDV ücreti elde edilir.

Toplam Fatura Tutarı Nasıl Bulunur?

Toplam fatura tutarı hesaplama işlemi için tüketim tutarı, dağıtım bedeli, Enerji Fonu, Elektrik Tüketim Vergisi, TRT Payı toplanır. Üzerine Katma Değer Vergisi de eklenerek toplam fatura tutarı ortaya çıkmış olur.

Elektrik Faturasını İnternet Üzerinden Hesaplama

Elektrik faturasını internette hesaplama için epdk.org.tr adresine giriş yapmanız gerekiyor. Ardından elektrik faturası hesaplama bölmesini seçerek yeni bir sayfa açın. İlk okuma tarihini girerek gerekli hesaplamayı sanal mecrada gerçekleştirebilirsiniz.

Doğalgaz faturası itiraz nasıl yapılır? Hakkında detaylar yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu