Genel

Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Elektrik abonelik iptali yapılışı için kullandığınız elektrik dağıtım firmasının şubesine giderek kapatma işlemi yapabilirsiniz. Şubesi yoksa web sitesinden veya müşteri hizmetleri kanallarından da elektrik abonelik iptali kolay bir şekilde yapılabilir.

Ev hanımlarına kredi kartı çıkar mı? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Elektrik Abonelik İptali Neden Yapılır?

Elektrik abonelik iptali sebebi aslında kullanıcıyı korumak içindir. Taşındığınız evin, işletmenin, dükkanın, vb. aboneliğini iptal etmek son derece önem taşır. Eğer aboneliğinizi iptal etmeyi unutursanız yerinize gelen bir başkası sizin aboneliğiniz altında elektrik kullanmaya devam edebilir. Zararlı çıkmamak için mutlaka aboneliğinizi iptal ettirin. Ayrıca yeni taşındığınız binanızdaki kapanmayan abonelik için belediyeye, şirkete, dağıtımcıya, vb. başvurarak ihbarda bulunabilirsiniz. Başkasının elektriğini izinsizce kullanmak suçtur. Adli yaptırım uygulanabilir.

Elektrik Abonelik İptali Nereye Yapılır?

Elektrik abonelik iptali yapmak için görevli dağıtıcı kurumun web sayfasına giriş yapabilirsiniz. Online bir şekilde aboneliğinizi kapatmak mümkün. Elektrik şirketlerinin şubelerine giderek de aboneliğinizi iptal ettirebilirsiniz. Bazı şirketler randevu ister. Online randevu kanallarından hızlıca randevu alarak elektrik şirketine gidebilirsiniz.

Elektrik Abonelik İptali Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Elektrik abonelik iptali dilekçesi aslında hazır olarak firmalarda mevcuttur. Ola ki ellerinde hazır dilekçe örneği yoksa elektrik abonelik iptali dilekçesi hazırlamak sizlere düşer. Dilekçe için istenen bilgiler şunlardır:

  • Kimlik numarası
  • İletişim adresleri (cep telefon numarası, e- mail, vb.)
  • Abonelik yerinin adresi (ev, işletme, fabrika, dükkan, vb.)
  • Mülk sahibi bilgisi
  • Abone numarası
  • Tesisat numarası
  • Abonenin istediği elektrik kesim tarihi
  • IBAN numarası (güvence bedelinin yatırılması için)

Evlilik ile Türkiye’de oturma izni nasıl alınır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Elektrik Abonelik İptalini Kimler Yapabilir?

Elektrik abonelik iptali başvurusu faturada kayıtlı olan, adı geçen kişi tarafından yapılır. Abone kendisi değil de başkasını bu konuda görevlendirmek istiyorsa o kişiyle birlikte notere gidip vekalet alması gerekir. Vekaleti alan kişinin onaylı belgeyi iptal işlemlerinde kullanabilmesi böylece mümkün. Evli olanlar birbirlerinin yerine abonelik kapattıramazlar. Çünkü evlilik cüzdanı kapattırma yetkisi vermez. Dükkan ve işletme sahipleri kendileri abonelik hesabını kapattırabilir. Kendileri olmazsa noter tasdikli vekil kişiler tarafından kapatma işlemi uygulayabilirler.

Elektrik Abonelik İptali Ne Zaman Başvurulur?

Elektrik abonelik iptali başvuru zamanı taşınma sürenizle paralel olmalıdır. Böylece hiçbir şekilde mağduriyet yaşamamış olursunuz. Bu yüzden taşınacağınız binanın en az bir hafta önceden bildirimi yapılmalıdır. Yani taşınma süresinden bir hafta önce gerekli şubeye gidip abonelik iptal başvurusunda bulunmanız gerekir. Kapatma işlemi iki haftayı bulabilir. Yani ayın 3’ ünde kapatma talebinde bulunduysanız ayın 17 ‘si gibi işleminiz gerçekleşmiş olur.

Hesabınız kapanınca o tarihe kadar harcadığınız miktar fiyatlandırılır. O tutarı ödedikten sonra elektrik şirketiyle hiçbir ilişkiniz kalmamış olur.

Aboneliğiniz sona erince bankanızla görüşerek otomatik ödeme talimatınız varsa iptal ettirin. Çünkü elektrik şirketleri bankalarla bu konuda görüşmek zorunda değil. Başka mağduriyetler yaşamamak adına işinizi garantiye almalısınız.

Denizbank altın hesabı hakkında bilgiler yazımızdadır.

Güvence Bedeli Para İadesi Nasıl Alınır?

Güvence bedeli para iadesi sözleşme iptalinde kişiye verilir. Elektrik abonelik iptali sonrasında sözleşmenin tam anlamıyla feshedilmesi için abonenin tüm borçlarını ödemiş olması gerekir. Şayet abonenin borcu varsa güvence bedelinden bu miktar kesilir. TÜFE oranına göre kişiye iade bedeli verilir.

Sözleşme iptal edildikten sonraki 5 gün içerisinde güvence bedeli kişiye iade edilir. Hafta sonları da dahil olmak üzere bu süre 7 güne çıkabilir. IBAN numaranız mevcutsa havale olarak güvence bedeli oraya da yatırılabilir.

Cep telefonu, mail gibi iletişim kanallarınız güncel ise bu yollardan size bilgilendirme yapılabilir. Para iadesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yüzden abonesi olduğunuz elektrik şirketinin web sayfasındaki şahsi bilgilerinizi güncellemeyi unutmayın.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu