Hukuk

E-Haciz Ne Demek, Nasıl Sorgulanır?

E-haciz vadesi dolmuş borçların, devlet tarafından elektronik yolla tahsilatının yapılmasıdır. E-haciz de haciz işlemi banka ya da  maaş hesapları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Gelir Dairesi Başkanlığı’nın sorumlu olduğu e-haciz, haciz işlemlerinin yapılmasında yetkili kamu çalışanlarının başka alanlarda daha aktif çalışabilmelerine olanak sağlamıştır. Haciz işleminin elektronik ortama taşınması ile dosya masrafları azalmış ve haciz işlemleri daha tasarruflu hale gelmiştir.

E-Haciz Süreci Nasıl İşlemektedir?

e haciz sureci nasil islemektedir

E-haciz süreci, elektronik ortamdan borçlu kişiye ödeme emrinin yapılmasıyla başlar. Ödeme emrinin tebliğ edildiği borçlu kişi 7 gün içerisinde borcu ödemezse, kendisinden mal beyanında bulunması istenir. Mal beyanı sonrasında haciz işleminin başlaması için elektronik kamu işlemlerinin gerçekleştirildiği VEDOP uygulaması kullanılır. Bu uygulamayla borçlu kişi hakkında haciz işlemi için gerekli olan tüm bilgiler Vergi Dairesi Başkanlığına iletilir. Vergi Dairesi Başkanlığı gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra haciz yapılacak kişilerle bağlantılı bankalara liste atar. Bankalar Vergi Dairesi tarafından aldıkları liste doğrultusunda haciz işlemini gerçekleştirir. Tüm bu işlemler elekronik ortam üzerinden yapıldığından e-haciz olarak tanımlanır.

E-Haciz Nasıl Sorgulanır?

E-haciz sorgulaması, tıpkı işlem sürecinin ilerlediği gibi elekronik ortamda yapılabilmektedir. E-devlet şifresi olan herkes online olarak haciz sorgulaması yapabilmektedir. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem açıldıktan sonra Gelir Dairesi Başkanlığı’nı seçerek haciz sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Haciz Hangi Durumlarda Yapılmaz?

e haciz hangi durumlarda yapilmaz

E-haciz işleminin başlaması için, borçlu kişiye bilgilendirme amaçlı tebliğ gönderilmesi zorunludur. Bu tebliğ gönderildikten sonra e-haciz sürecinin başlamaması için borçlu kişinin yapabilceği bazı eylemler vardır. Borçlu kişi bir takım hakları ve eylemleri ile e-haciz sürecinin başlamasına engel olabilir. E-haciz süreci aşağıda belirtilen durumlarda işlemeyecektir.

  • Ödeme emri alan borçlu 7 gün içerisinde borcu öderse e-haciz işlemi başlamaz.
  • Borçlu konumundaki kişi ödeme emrine itiraz edebilir.
  • Taksitlendirme için talepte bulunabilir. Taksitlendirme talebi kabul edildiği takdirde banka hesaplarına haciz konulamaz. Ancak taşınmaz mallarına haciz konulabilir.
  • E-haciz işlemi için ödeme emri alan kişi yürütmeyi durdurma kararı çıkarabilirse haciz işlemi devam edemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu