Sgk - Ssk - Bağkur

e-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama

E-devlet üstünden sosyal yardım parasının sorgulanabilmesi için T.C. kimlik numarasının ve e-devlet parolasının olması yeterli olacaktır. Alınan yardım tutarı ile ilgili tüm detaylara e-devlet sistemi vasıtasıyla ile ulaşılabilmektedir. Ayrıca bir takım nakdi yardımlar için müracaat da e-devlet üstünden yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı; tarafınca sosyal yardım parası müracaatı yapanların müracaatları incelenmekte ve değerlendirilmektedir.

 

E-Devlet Üstünden Sosyal Yardım Parası Sorgulaması Yapabilecek Olan Kişiler Kimlerdir?

Sosyal yardım parası alanlar; e-devlet üstünden sorgulama yapabilmektedirler. Sosyal yardım parası alınabilmesi için ise; yardıma muhtaç olunduğunun kanıtlanması gerekiyor. Başka bir sosyal güvencenin olmadığının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca belgelenmesi gerekiyor.

Sorgulanabilecek sosyal yardımlar ise şöyledir:

 

 • Yaşlılık aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Engelli aylığı
 • Silikozis aylık maaşı
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlara yapılmakta olan nakit yardımı
 • Çoklu doğum yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine nakit yardımı
 • Öksüz ve yetim yardımı
 • Muhtaç asker çocuklarına yardım
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Psikolojik, sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına düzenli nakdi yardım

1.000 Türk Lirası Sosyal Yardım Parası Nedir?

1.000 Türk lirası yardım parası; gelir düzeyi düşük olan kimselere verilen bir yardımdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca gerçekleştirilmektedir. Bu yardım dahilinde şimdiye kadar 2 faz yardım dağıtılmıştır. Birinci faz dahilinde nisan ayının başlangıcında 2.1 milyon aile 1.000 Türk lirası yardım ödemesini almıştır. İkinci faz ödemelerinde ise; 2.3 milyon haneye 1.000 Türk lirası ödenmiştir. İlk iki fazda gelir düzeyi düşük olan ailelerin herhangi bir yere müracaat yapmasına gerek olmamıştır. Aileler tespit edilmiştir ve sonrasında yardım ödemeleri gerçekleştirilmiştir.

E-Devlet Üstünden 1.000 Türk Lirası Sosyal Yardım Parası Başvurusu Yapılır Mı?

1.000 Türk lirası sosyal yardım parası müracaatları ilk iki fazla kabul edilmemiştir. Yardıma ihtiyacı olan kimseler tespit edilmiştir. Ancak üçüncü fazda, geliri belli bir seviyenin altında olan bireylerin e-devlet üstünden müracaat yapması istenecektir. Müracaat tarihleri ile ilgili ise; herhangi bir tarih belirtilmemektedir. Corona virüs tedbirlerinden negatif etkilenmiş ve ihtiyaç sahibi olan bireylerin bu sosyal yardım için müracaat yapması gerekiyor.

E-Devlet Üstünden Sosyal Yardım Parası Müracaatı Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden 1.000 Türk lirası sosyal yardım parası müracaatı yapmak isteyen kişilerin uygulamaları gereken adımlar altta yazılı olan gibidir:

 • E-devlet sitesine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler listesinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulup açmalıdır.
 • Yapılabilecek işlemler içinden Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Müracaatı seçeneğini tıklanmalıdır.
 • Açılmış olan sayfadan kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
 • Daha öncesinde yapılmış bir müracaat var ise, sayfada görülebilmektedir. Ancak daha öncesinden yapılmış bir müracaat yok ise; bu durumda yeni müracaat düğmesine tıklayarak müracaat oluşturulması gerekiyor.
 • Açılan sayfada bir bilgilendirme yazısı gelmektedir. Bu yazı içinde sosyal ve ekonomik destek hizmetinin ne olduğu, bu hizmetin hangi koşullarda verildiği, kimlerin başvurması durumunda hakkında cezai işlem başlatılacağı belirtilmektedir. Bilgilendirme yazısını okuyup kabul ettiğine dair kutucuğu işaretlemesi ve sonrasında devam et düğmesine tıklaması gerekiyor.
 • Müracaat değerlendirmesi yapılırken kişisel veri sorgulama ve araştırmasına izin verildiğine dair bir kabul beyanının iletilmesi gerekiyor. Yeniden devam et düğmesine tıklayarak gerekli yönlendirmeler ile müracaat tamamlanabilmektedir.

Sosyal Yardım Ücreti Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

1.000 Türk liralık sosyal yardım parasının ödemesi için seçilenler PTT şubesinden paralarını alıyorlardı. Ancak bu süreçte yardım alacak olan bireylerin PTT şubelerine akın etmesi ile birlikte Corona virüs tedbirlerini olumsuz etkileyen bir vaziyet oluştu. Bundan dolayı yardım paralarının PTT alınması durduruldu. Yardım parası almaya hak kazanan bireylerin paralarının adreslerine kadar götürülmesi kararlaştırıldı.

Geliri Olmayanlara Devlet Tarafınca Verilen Öğrenci Yardımı Parası Ne Kadardır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaatta bulunmuş olan ihtiyaç sahibi öğrencilere Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca burs verilmektedir. 6 aylık periyotlarda öğrencinin ailesinin durumu denetlenerek burs vermeye devam edilip edilmeyeceğine karar verilmektedir. Öğrencilere verilen en düşük sosyal yardım parası ise; 450 Türk lirası’dir.

Fakirlik Aylık Maaşı Sosyal Yardım Parasının Detayı Nedir?

Herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara fakirlik aylık maaşı verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekiyor. Gelirinin muhtaçlık maaşından az olması koşulu aranmaktadır. PTT’den ve Ziraat Bankası’ndan fakirlik aylık maaşı alınabilmektedir. 500 Türk lirası civarında ödeme yapılmaktadır.

Doğum ve Süt Yardımı Parası Nedir?

Canlı doğum meydana getiren annelerin sosyal yardım parası adı altında hem doğum hem de süt parası alabilmesi olanaklıdır. Doğum parası birinci çocuk için 300 Türk lirası, ikinci çocuk için 400 Türk lirası ve üçüncü çocuk için 600 Türk lirası olarak verilmektedir. Doğum parası tek seferlik verilecek olan bir yardımdır. Süt parası ise; tıpkı doğum parası gibi tek bir sefere mahsus ödenmektedir ve 180 Türk lirası olarak verilmektedir.

Aşı Yardımı İçin Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğum yapmış olan anneler; evlatlarının aşı parası için sosyal yardım parası alabilmektedirler. Yeni doğum yapıldığında hastanede yapılan ilk aşılar için 75 Türk lirası ve sonrasında her ay 35 Türk lirası yardım yapılmaktadır. Doğum belgesi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat yapılabilmektedir.

Asker Yakınlarına Verilen Sosyal Yardım Parası Ne Kadar?

Askere giden bireyin ailesinin geçimini sağlayabilmesi ve maddi zorluk yaşamaması adına; bireyin askerde olduğu zaman içerisinde ailesine yardım parası ödenmektedir. Bu para 400 Türk lirası’dır ve aylık periyotlarda verilmektedir. Ödeme PTT üstünden yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Sosyal para yardımı ödemeleri; bireylerin doğum yıllarının son rakamına bakılarak yapılmaktadır. Bu ödeme tarihlerinin bilgileri ise şu şekildedir:

 • Doğum senesinin son rakamı 0 ve 5 olan kişilere ayın birinde ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum yılının son hanesi 1 ve 6 olan kişilerin ödeme günü ayın ikisidir.
 • Doğum senesinin son hanesi 2 ve 7 olan kişilerin sosyal yardım ödemeleri ayın üçünde yapılmaktadır.
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan kişilerin ödemeleri ayın dördünde gerçekleşmektedir.
 • Doğduğu senenin son hanesi 4 ve 9 olan kişilerin ödemeleri ayın 5’inde yapılmaktadır.

E-Devlet Üstünden Sosyal Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden aldığı sosyal yardımları sorgulamak isteyen kişilerin izlemeleri gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesindeki giriş yap kısmını tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada e-devlet parolası, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı olmak suretiyle 5 değişik kimlik doğrulama yöntemi sunulmaktadır. Bu seçenekler içerisinden e-devlet parolası ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanın seçilmesi halinde; ilk olarak daha önce PTT’den parola almış olması gerekiyor. Kimlik belgesi ile PTT şubesine giderek ve 2 Türk lirası ücretini ödeyerek parola alınabilmektedir.
 • E-hizmetler içinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilmelidir.
 • İlgili kurum ile yapılabilecek işlemler içinden Sosyal Yardım Detayları Sorgulama kısmına tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada alınmış olan sosyal yardım parasının ne kadar olduğu, hangi tarih aralığında alındığı, hangi konuda yardım alındığı şeklinde bilgiler detaylı bir şekilde görülebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu