Sgk - Ssk - Bağkur

E-Devlet Banka Değiştirme Promosyon 2021

Wuhan şehrinde ortaya çıkan COVİD-19 virüsünün dünya çapında yayılması hızla devam ederken Mart aylarının başlangıcında Türkiye’de ilk vakaları görülmeye başlamıştır. Ülkece alınmış olan bütün önlemlerde çoğu devlet kurumununda katkısı bulunmaktadır. Bireyin şahsi olarak üzerine düşeni yaptığında virüsün yayılma hızının yavaşlatılacağı yönünde alınmış olan kararlara uyulması gerekiyor. Toplu kullanım alanlarında bulunmamak ve mümkün oldukça dışarıya çıkmamak alınabilecek ilk tedbirler arasında yer alıyor. Bizzat müracaat gerektiren kurumlara koronavirüs sebebiyle e-devlet üzerinden erişimin sağlanabilmesindeki amaç toplu kullanım alanlarında hızla yayılan virüsün yayılma hızının önüne geçilmek amaçlanmaktadır. Koronavirüsü geçtiğimiz senenin Aralık ayında başlamış ve edinilen bilgilere bakarak gençlere kıyasla genelde yaşı 60 ve üstü olan bireylerin dikkat etmesi gerektiği vurgulanmıştır. Evden gerekmedikçe dışarı çıkmama, kalabalık ortamlarda bulunmama durumudur. Bankacılık sektöründe bazı çalışmalarla yaşlı yurttaşların gerekmedikçe evden çıkmama ve kalabalık ortamda bulunmamaları için başta kamu bankaları olmak suretiyle özel bankalarda bütün vatandaşları için bir takım kolaylıklar getirmiştir. Bankaların nakit çekim işlemlerinde arttığı limit ile temassız işlemler coronavirüs tedbirleri dahilinde vatandaşlara sağlamaktadır.

Emekli Promosyonlarında Koronavirüs Önlemi

Geçtiğimiz senelerde uygulamaya konulmuş olan emekli promosyon ödemelerinin üç sene dolmasının ardından promosyon ödemeleri 2021 senesinde yapılacaktır. Emekli promosyon ödemeleri Mart ayında başlayıp en geç Mayıs ayına kadar verilecek. Bir takım koşulları bulunan emekli promosyon ödemeleri ve emekli maaşını başka bankaya geçirmede değişiklikler de yapılmıştır. Emekli maaşını aynı bankadan alma sözü veren emekli kişiler promosyon almaya hak kazanıyordu. Bankaya müracaat edip taahhütname imzalandıktan sonrasında hesaba yatırılan promosyon ödemeleri coronovirüs sebebiyle artık imza gerektirmeden hesaba yatırılacaktır. Emekli maaşını seçmiş olduğu bankadan alan emekli müşterileri maaş alacağı bankayı değişiklik yapmak istediğinde ise bankaya giderek yapmış olduğu banka değişikliğini artık bankaya gitmeden internet ortamında e- devlet vasıtası ile bu işlemleri de yapabilmektedir.

E-Devlet Emekli Promosyon Banka Değişikliği

Türkiye Bankalar Birliğinin yapmış olduğu açıklamaya bakılarak emekli promosyonları için taahhüt koşulu coronavirüs sebebi ile önlem amaçlı olarak geçici olarak kaldırdı. Banka değişikliği içerisinde getirilen yeni uygulamada emekli aylığını başka bankaya taşımak istemiş olan emekli ve hak sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Son günlerde bütün vatandaşlara yapılmış olan evde kal çağrısı ile bankaya gitme vaziyeti olmaması için e-devlet sistemi bu alanda da karşımıza çıkmaktadır. Çoğu kurum ve kuruluşları içinde barındıran e-devletin vatandaşlara sağlamış olduğu kolaylıklar saymakla bitmez. Bütün resmi işlemlerin kolay bir şekilde yürütüldüğü e-devlet portalında emekli promosyon alan emeklinin maaşını başka bankaya taşıma işlemi de kolay bir şekilde yapılabilecektir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-devlet parolası ile giriş yapıldıktan sonrasında SGK sekmesinden emekli olunan kurum seçilerek işlemler kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Emekli olunan kurum seçildikten sonrasında var olan banka bilgileri sayfada yer alacaktır. “Banka/Şube Bilgilerinizi değiştirebilmek için tıklayınız” kısmına tıklayarak yeni banka bilgilerinin olduğu sayfaya yönlendirilmektedir. Burada şehir, banka adı ve şubesini seçilip güncelle düğmesine basıldığında e-devlet üstünden banka değişikliği yapılabilmektedir. Aşağıda e-devletten ulaşılabilecek emekli olunan kurumlar yer almıştır.

Evden Emekli Maaşı Alabilmek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan zaruri talimatları alarak coronavirüs tedbirlerine bir yenisi daha eklenmiştir. Kamu bankalarından aylık maaş alan 76 yaş ve üstü emeklilere ödemelerinin evden yapılacağını deklare etti. Toplu alanlarda bulunmamak ve gerekmedikçe evden çıkmamak için yaşı 76 yaş ve üstü yaşlıların talep etmeleri durumunda aylıklarını evlerinde alabilecekler. Emeklilerin bu sene alacağı emekli ikramiyeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıklamalarına bakılarak emekli ikramiyeleri bir ay önceye alınmış olup ödemeler Nisan ayında yapılacak. Açıklanan bir öteki konu ise emekli maaşları, emekli maaşları en düşük 1.500 Türk lirası olacak ve Nisan aylarında verilmeye başlanacaktır.

 

Coronavirüs tedbiri kapsamında kamu bankaları emeklilerin aylıklarını evlerinde ödeyecektir. Bu uygulamadan faydalanabilmek için SGK’a emeklinin talep etmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilerin müracaatları sonrasında maaşı evde ödeme yapabilmektedir. Tek yapılması ihtiyaç duyulan konutta maaş almak isteğinde bulunması kafi olmaktadır. SGK’na dilekçe verilerek müracaat yerine getiriliyor. Coronavirüs tedbirleri içerinde yer edinen bu uygulamada, Sosyal Güvenlik Kurumu’ya gitme zorunluluğuna ortadan kaldırmaktadır. Talepte bulunacak olan emekli kişiler işlemlerini birçok işleri yürütebildiği e-devlet sistemi üstünden yapabilmektedir. Böylece emekliler kamu bankalarından aylıklarını evlerinde alabileceklerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu