Birikim

Dövize Dayalı Tahvil Nedir, Nasıl Alınır?

Dolar ve euroya dayalı tahvil, Maliye Bakanlığı’nın kararıyla Hazine Müsteşarlığı tarafından bastırılan, insanlardan toplanan Dolar ve Euroya karşılık ihraç edilen kıymetli menkuldür. Dövize dayalı tahvil, Maliye Bakanlığı tarafından uzun süre aktif olarak kullanılmıştır. Etkili bir finansman yöntemi olan dövize dayalı tahvil, Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilerek vatandaşın elinde öylece duran dövizlerin ekonomiye katılmasını sağlar. Buna karşılık olarak döviz sahiplerine dönem dönem kar payı verir.

Dövize Dayalı Tahvil Nasıl Alınır?

dovize dayali tahvil nasil alinir

Dolar ya da euroya dayalı tahvil almak için en az 10 bin Dolarlık yatırım yapılmalıdır. Ekonomiyi canlandırmak ve piyasada hareketsiz bekleyen dövizleri piyasaya kazandırmak için ihraç edilen tahviller, 1000 Dolar ya da 1000 Euro karşılığı ihraç edilir. Dövize dayalı tahvil almak için anlaşmalı bankaların şubelerine gidilerek ya da internet bankacılığı üzerinden vatandaşlar, dövize dayalı tahvil talebinde bulunabilir.

Dövize Dayalı Tahvilin Nitelikleri Nelerdir?

Dövize dayalı tahvilin özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

  • Yastık altı dövizlerinin piyasaya kazandırılması karşılığında verilecek tahvilin vadesi 364 gündür. Bu süre içinde 2 adet 6 aylık kupon şeklinde kar payı ödemesi bulunur.
  • Bireysel yatırımcılar ellerindeki dövizi hazineye verdiği takdirde yıllık %2 ile %4 arası kar payı alabilirler. Bu kar payları eşit bölünebilmesi için yılda 2 defa kupon olarak ödenir ve 6 ayda bir bu kuponlar bozdurulabilir.
  • Dövize dayalı tahvili sonucu elde edilecek gelirler, diğer kazançlara göre daha düşük bir orandan vergilendirilir. Bunun nedeni, dövizden elde edilen gelirlerin, Gelir Vergisi Kanunu Geçici 67. Maddesine tabi olmasıdır.
  • Tahvilin 6 aylık kısmını kapsayan kuponlar, komisyonsuz ve masrafsız olarak 1000 Euro ve Doların katları şeklinde tahvil başvurusu yapılan bankadan bozdurulabilir.
  • Dövize dayalı tahvillerin en önemli özelliği, devlet garantisinde ihraç edilmesinden dolayı güvenilir bir yatırım aracı olmasıdır.
  • Risksiz bir yatırım aracı olmasından dolayı, 1 yıllık sürenin sonunda ödenen kar paylarının diğer yatırım araçlarına göre düşük olması bir dezavantajdır.

Dövize Dayalı Tahvilin Amacı Nedir?

dovize dayali tahvilin amaci

Dövize dayalı tahvilin hedefi, atıl bir halde bulunan dövizleri ekonomiye kazandırmaktadır. Dövizlerini kullanmayan müşteriler, dövize dayalı tahvil sayesinde ekonominin canlanmasına katkıda bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu