Birikim

Vadeli Dolar Hesabı Mı? Vadesiz Dolar Hesabı Mı?

Vadeli ve vadesiz dolar hesabı Dolar cinsinden yatırım hesabı günümüzde her kesimden insanın sıklıkla başvurduğu yatırım şekli olarak görülmektedir. Finansal piyasaları takip edenlerin çoğunlukla başvurduğu bu yatırım şekli iki yolla gerçekleşmektedir. Bunlar sırasıyla şu şekildedir.

 • Vadesiz dolar hesabı: Bu hesaba sahip olanlar günlük hayatlarında karşılaştıkları ödemeleri gereken ücretleri bu hesabı kullanarak yapmaktadır. Yani dolar üzerinden çok sık ödeme işlemi gerçekleştiren kişilerin başvurduğu hesap türüdür. Bu hesaba sahip olanlar ekonomik dalgalanmaları kontrol etmeleri ve gerektiğinde hızlıca elindeki dolarları satmaları gerekir. Bu hareket onların olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmiş olacaktır.
 • Vadeli dolar hesabı: Ülke içinde dolaşımda olan resmi paranın yabancı paralar karşısında değer kaybetmesinden doğacak olumsuz yöndeki dalgalanmalar karşısında dövize yatırım yaparak kâr elde etmek isteyenler sıklıkla bu hesap türünü kullanmaktadırlar. Bu hesap türünde yatırımcı bankalar ile anlaşma yaparak belirli oranlarda faiz gelirleri de elde etmektedirler.
》》  Emekliler İçin 5 Ek Gelir Önerisi

Dolar cinsinden yatırım hesabı açılması döviz üzerinden yatırım faaliyetleri gerçekleştirenler için oldukça avantajlar sağlamaktadır. Yatırımcılar vadesiz hesaptaki yatırımlarından kazanç sağlayabilmesi için bireysel çabalar sarf ederek ekonomiyi düzenli takip etmeleri gerekirken vadeli hesaplarda yatırım gerçekleştiren yatırımcılar bankaların faiz oranlarından faydalanarak düzenli gelir sağlayabilmektedirler.

Vadeli hesaba sahip olan yatırımcılar vadesi gelmeden de dövizlerini çekerek ödemelerini yapabilmekte veya başka yatırımlara yönelebilmektedir. Bu aşamada süresi gelmeden vadeli hesap bozdurmak kârlı bir hareket olarak görülmemektedir.

Yapılacak yatırımların kısa ve uzun vadeli kâr sağlama durumları göz önünde bulundurulduğunda, uzun vadeli kazanç elde etmek isteyenler için vadeli dolar hesabı açmaları finans uzmanları tarafından önerilen bir durumdur.

Döviz Hesabı Açarken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

doviz hesabi acarken bilinmesi gerekenler

Döviz hesabı açmak ekonomik gidişatın takip edildiği durumlarda yüksek getiri sağlayan bir yatırım türüdür. Bankaların sağlamış olduğu mevduat gelirleri ile döviz hesapları üzerinden kâr maksimizasyonu sağlanabilmektedir. Bunların yanında alım ve satım işlemlerinde oluşan kur farkının yatırımcıya kolaylıklar sağlaması düşünüldüğünde önemli bir özelliktir.

》》  Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Döviz Hesabının Avantajları Nelerdir?

Döviz hesabının avantajları sırasıyla şu şekildedir:

 • Bankalar ile yapılan sözleşme gereği faiz oranları kadar getiri sağlanabilir.
 • Döviz cinsinden yapılan ödeme işlemlerinden doğan masraf bedellerinin tasarrufa gidilebilir.
 • Ülkenin ekonomik durumu ve dünyada olup bitenleri takip ederk alım satım işlemlerinin gerçekleştirilir ve ciddi kârlar elde edilebilir.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabı açmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Bankaların şubesine gidilmesi yoluyla
 • Bankaların mobil ve internet bakanlığı üzerinden

Bu iki seçenek üzerinden işlem yaparak döviz hesabı açılabilmektedir.

Bankalara Göre Döviz Hesapları Hizmetler Nelerdir?

bankalara gore doviz hesaplari hizmetler

Bankalara göre döviz hesaplarındaki farklılıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • CepteTEB: ATM’ler üzerinden döviz kabulü ve işlem ücreti alınmıyor. Hesap açmak için herhangi bir alt ve üst sınır bulunmamaktadır.
 • Enpara.com: Bazı ATM’ler aracılığı ile döviz kabulü ve hesap işletim ücreti masrafları alınmıyor.
 • Garanti Bankası: Hesap işletim ücreti alınmakta, ATM’ler üzerinden para yatırma ve çekme imkanına sahiptir. Hesap açmak için alt sınır limiti şartı bulunmaktadır.
 • Türkiye İş Bankası: İşletim ücreti alınmakta, ATM’ler üzerinden döviz yatırma ve çekme imkanına sahiptir. Hesap açmak için alt sınır limiti şartı bulunmaktadır.
 • Ziraat Bankası: Hesap açmak için alt sınır limiti yoktur. Hesap işletim ücreti almaktadır. ATM’ler üzerinden döviz çekme ve yatırma imkanına sahip değildir.
》》  Kredi Kartı İle Altın Alınır Mı?

Yukarıda bazı bankaların döviz hesabı üzerinden sundukları hizmetler görülmektedir. Yaşanan birçok farklılık ile vadeli ve vadesiz hesaplarda müşterilerine hizmet vermektedirler. Bu nedenle dolar cinsinden yatırım hesabı açılırken bankaların sunmuş oldukları hizmetler dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu