Genel

Doğalgaz Faturası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğalgaz faturasının kullanım sorgusu, şu kanallardan yapılabilmektedir:

  • İGDAŞ online vezneleri
  • İGDAŞ ödeme merkezleri
  • Doğalgaz dağıtım firmalarının müşteri hizmetleri
  • Otomatik ödeme talimatının verilmesi durumunda bankaların e- hizmetler menüsünden doğalgaz faturasının tutarı öğrenilebilmektedir.

Faturanız çıkmadan doğalgaz faturanızın tutarını öğrenmeniz mümkün değildir. Ancak fatura için sayaç okumanız gerçekleştiyse, fatura elinize ulaşmasa da fatura sorgulamanızı yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunuzu, sorgulama yaptığınız sistem üzerinden görebilirsiniz.

Denizbank EFT/havale ücretleri ve saati bilgilerine de bakabilirsiniz.

İGDAŞ Veznelerini Kullanarak Doğalgaz Faturası Sorgulamak

İGDAŞ veznelerinden doğalgaz faturasının tutarını öğrenmek için yapılması gereken, merkezi İGDAŞ binalarını ziyaret etmek olmalıdır. Bina ziyaretlerinde kişilere abonelik numarası, T.C. kimlik numarası, açık adres bilgileri sorulmaktadır. Aynı zamanda faturanın basılmamış olması durumunda basılmama ya da kişilere ulaşmama nedeni de öğrenilmektedir.

Doğalgaz faturasının basılmamış olması durumunda da, ödenmediğinde doğalgaz kesme işlemi gerçekleşebilir. Bu nedenle uzun süreli fatura alınmaması durumunda, faturanızı sorgulamanız gerekebilir. Hanenize basılı bir fatura gelmese de, son ödeme tarihi, sayaç okuma tarihinden itibaren etkinleştirilmektedir.

İGDAŞ Online Veznelerinden Fatura Sorgulaması Yapmak

İGDAŞ internet veznelerinden fatura sorgusu için yapılması gereken, İGDAŞ resmi internet adresine giriş yapmak olmalıdır. Adrese giriş yapmanızın ardından sistem üzerinden sorgulama seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. Seçeneklerden doğalgaz faturası sorgulamaya tıkladıktan sonra yapmanız gereken, sözleşme numarası ve güvenlik kodunu girmek olmalıdır.

Güvenlik kodu, ekranda bulunan kod yazısının hemen yanındaki sayı ve harflerden oluşan bölümdür. Sözleşme numarası, geçmiş faturalarınızın üzerinde bulunan bir bölümde yer almaktadır. sorgulama işlemi için bu bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Bilgi girişinin ardından yapmanız gereken, sadece sorgulama düğmesine basmak olmalıdır. Sorgula seçeneğini kullanarak sistemde doğalgaz faturası bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Denizbank başkasının hesabına ATM’den para yatırma ayrıntılarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz Dağıtım Müşteri Hizmetlerinden Fatura Sorgulamak

Firmadan doğalgaz faturası sorgulamak için yapılması gereken işlem, dağıtım firmasının müşteri hizmetlerinin aranması olmalıdır. Dağıtım firmalarının özelleştirilmesi nedeniyle, firma numaraları ilden ile değişiklik göstermektedir. İGDAŞ merkezinden doğalgaz dağıtımı yapılıyor gibi görünse de, dağıtım merkezi illere göre değişiklik gösterir. İlinizin doğalgaz dağıtım firmasını arayarak faturanızı sorgulayabilirsiniz.

İlinizin dağıtım merkezinin numarasını, doğalgaz faturasının üzerinde bulunan telefon numarasından da arayabilirsiniz. Faturanızın en alt kısmında bulunan dağıtım merkezi bölümünde telefon numarası bulunmaktadır. Aynı zamanda faturanızın hatalı geldiğini düşünmeniz durumunda itirazlarınızı da bu numara üzerinden yapabilirsiniz.

Otomatik Ödeme İle Fatura Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Fatura sorgulama için otomatik ödemenin kullanılması kredi kartı ile ödemelerde mümkün olmaktadır. Faturanızın çıkmaması ya da kağıt olarak elinize gelmemesi durumunda, resmi olarak doğalgaz okumasının gerçekleşmesi durumunda sisteme fatura tutarınız girilir. Otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda faturanız kağıt olarak gelmese de kredi kartınızdan fatura ödeme işlemleriniz gerçekleştirilir. Doğalgaz okumaları her ay farklı tarihlerde gerçekleştirilir. Bu nedenle okuma sonucunuz 30 günlük değil 40 ya da 45 günlük olabilir. Fatura kesme işlemi sisteme ne zaman geçerse, o zaman kredi kartınızdan otomatik olarak fatura tutarı tahsil edilir.

Yapılan otomatik ödeme işlemi, kredi kartınızın hesap özetinden görüntülenebilir. Aynı zamanda bu otomatik ödem işlemini banka kartınızdan da yapabilirsiniz. Dilerseniz ATM’lerden, dilerseniz online bankacılık işlemlerinin hesap bilgileri bölümünden ödenen fatura tutarını görebilirsiniz.

Doğalgaz sayacınızın okumasını kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için fatura hesaplamalarında kullanılan birimleri de bilmeniz gerekir. Doğalgaz genleşme payını, kullanım bedelini ve birim kullanımda getirilen ücretlendirmeyi bilmeniz durumunda doğalgaz faturasının okumasını kendiniz gerçekleştirebilir, gelecek faturanın tutarını yaklaşık değerde hesaplayabilirsiniz. Hesaplama sonucunuzu sorgulama işlemi için gerekli merkezlerden doğrulatarak, elinizde fatura olmasa bile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EVKUR icraya verir mi? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu