Genel

Doğalgaz Faturası İtiraz Nasıl Yapılır?

Doğalgaz faturasına itiraz etmek  için yapılması gereken, İGDAŞ merkezlerine online olarak ya da merkezin ziyaret edilmesi ile dilekçe verilmesidir. İstanbul’da 35 günde bir kesilen doğalgaz faturaları, diğer şehirlerde 45 günde bire kadar uzun vadede kesilebilmektedir. Doğalgaz faturasına itirazın gerçekleşmesi için, gelen fatura tutarının kaç günlük ölçümle belirlendiğine dikkat etmeniz gerekir. 30 günlük kullanıma göre 45 günlük kullanımda daha yüklü bir faturanın gelmesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle yanlış hesaplama ile yapılan başvurularda başvuru süreciniz dikkate alınmayacaktır.

Ev hanımlarına kredi çıkar mı? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Doğalgaz Faturasına İtiraz Edilebilir?

Doğalgaz faturasına itiraz edilmesi gereken haller şu şekildedir:

 • Doğalgaz faturasının beklenenden daha yüksek bir tutarda gelmesi
 • Doğalgaz faturasının gelmesi gereken zamandan çok sonra elinize ulaşması
 • Doğalgaz faturasının kağıt şeklinde elinize ulaşmaması nedeniyle tutarın ödenmemesi
 • Kullanım dışı doğalgaz faturasının gelmesi
 • Yanlış adrese doğalgaz faturası gönderilmesi
 • Faturada tutarsız bilgilerin bulunması

Bu durumlarda yapılacak itirazlarda dilekçe yazılması gerekmektedir. Yazılacak dilekçe üzerinde itiraz nedeniniz – tutara itiraz ediyorum ya da fatura kesim tarihine itiraz ediyorum şeklinde- beyan edilmelidir. İtiraz nedeni beyan edilmeyen faturalarda itiraz dilekçesi dikkate alınmaz. Dilekçenizin dikkate alınması için dilekçede sorun tam olarak belirtilmeli, kullanım ücretlendirmesine dair bir sorun görülüyorsa ücretlendirme miktarı da açıkça beyan edilmelidir.

187 Üzerinden Doğalgaz Faturasına İtiraz Edilir Mi?

Alo 187 üzerinden doğalgaz faturasına itiraz etmek mümkündür. Ancak bu itirazın düşük çaptaki sorunlarda dikkate alınması söz konusudur. Beklenenden yüksek gelen faturalarda faturanın tutarı ve kimin üzerine olduğu bilgileri verilmelidir. Sonrasında görüşeceğiniz müşteri hizmetleri yetkilisi, fatura detaylarını incelemeye alır. Kullanım miktarı ile fatura tutarı arasında tutarsızlık görülmesi durumunda, doğalgaz sayacının incelenmesi amacıyla yetkili gönderilir. Sayacın incelenmesinden sonra gereksiz bir fatura tutarına denk gelinmesi halinde ödediğiniz tutarın bir sonraki aydan düşülmesi sağlanır.

Fatura tutarınız fazla gelmiş olsa dahi, ödemelerinizi aksatmamanız gerekmektedir. Bunun nedeni özelleştirilmiş doğalgaz dağıtım firmalarının müşterilere faturada fazla alınan miktarı iade etmemeleridir. Faturanızı ödemeden itiraz sürecinin ilerlemesini beklerseniz, fatura tutarınız faizlerle yükselir. Yükselen tutar, ilerde doğalgazınızın kesilmesine neden olabilir.

Denizbank altın hesabı nasıl açılır? Detaylarına yazımızdan bakabilirsiniz.

Doğalgaz Faturasına İtiraz İçin Online Sistem Nasıl Kullanılır?

Doğalgaz faturasına itiraz etmek için online sistem kullanımı, İGDAŞ resmi web adresi üzerinden mümkündür. Her ne kadar ayrı özel şirketler tarafından dağıtım gerçekleştiriliyor olsa da, doğalgaz dağıtımının ana merkezi İGDAŞ’tır. Bu nedenle firmanın ana web adresinden başvuru yaparak itirazınızı iletebilirsiniz. Yaptığınız itiraz sırasında ekranda bulunan formun doldurulması gerekmektedir. Formda özellikle en alt kısımda bulunan cep telefonu kısmı doğru olarak verilmeli, yetkililerin buradan size ulaşması sağlanmalıdır.

E- Devlet Üzerinden Doğalgaz Faturası İtirazı Nasıl Yapılır?

E- devlet üzerinden doğalgaz faturasına itiraz etmek için öncelikle bir e- devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. PTT’den alınacak e- devlet şifresinin değiştirilmesinden sonra sistem üzerinde değişiklik yapmanız mümkün olacaktır. yapılacak uygulama adımları şu şekildedir:

 • Sistem üzerinden e- devlete giriş yaptığınızda, sağ kısımda bulunan menüyü kullanmanız gerekmektedir.
 • Menü üzerinden şikayet ve bildirimler kısmına girilmelidir.
 • Buradan doğalgaz faturasına itiraz etmek için faturalar kısmına tıklanmalıdır.
 • Açılan menüde doğalgaz kısmına girilmelidir.
 • Bu menü üzerinden şikayet nedeni seçilmelidir. (Faturanın fazla gelmesi, okuma zamanında hata olması gibi)
 • Doğalgaz faturasının üzerinde bulunan abonelik numaraları tuşlanmalıdır.
 • Doğalgaz kullanıcısının T.C. kimlik numarası gibi bilgiler girilmelidir.

Ardından gönderilecek form ile doğalgaz faturası itirazı gerçekleştirilir.

Denizbank ATM’den kartsız para çekme bilgilerine de bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu