Genel

Doğalgaz Faturası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğalgaz faturasının hesaplanması için yapılacaklar, öncelikle sayaçtan ölçülen hacim değerini bulmak olmalıdır. Hesaplama yapmadan önce kullanımı öngörebilmeniz ve doğalgaz faturasının üzerindeki rakamları okumayı bilmeniz gerekir. Aylık tüketim hacminin doğru bir şekilde hesaplanması ile bir sonraki doğalgaz faturanızı yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Doğalgaz faturasının hesaplanması sırasında birden fazla değişken hesaba katılır. Gazın yoğunluğu, havanın sıcaklığına bağlı gaz genleşmesi, basınç, tüketim miktarı gibi değişkenler, faturanın hesaplanmasında etkilidir. Her değişkenin sağlıklı bir şekilde hesaplanması için farklı bir formül kullanılmaktadır.

EVKUR icraya verir mi? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Doğalgaz Faturasında Kullanım Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Doğalgaz faturasında kullanılmış miktar hesaplama  işlemi, şu formülle yapılmaktadır:

Kullanım miktarı (sayaçtan ölçülen hacim m3)= son endeks- ilk endeks

Bu formülle bulacağınız sonuç, faturanızda bulunan kullanım miktarı kısmını verecektir. Bunun için öncelikle ilk endeksi bulmanız gerekir. İlk endeks, geçmiş faturanızda bulunan kullanım hacmi kısmıdır. Kış aylarında yaptığınız harcamayı bir kenara not ederek ilk endeksi bulabilirsiniz.

Son endeks, şu an kullandığınız miktardır. Aynı zamanda faturanın kesilmesi sırasında sıfırlanan doğalgaz sayaçlarında da kullanım  son hacmi görülebilmektedir. 1 ay önce sayacınız üzerindeki hacim değerlerini bir kenara not edip, 1 ay sonra tekrar hacim değerlerini kontrol edin. İkisini birbirinden çıkararak kullanım miktarını güncel bir değerle bulabilirsiniz.

Doğalgaz Faturasında Düzeltilmiş Tüketim Hesaplama

Düzeltilmiş doğalgaz tüketimi, doğalgaz kullanımının hava şartlarına göre değişmesi nedeniyle yeniden hesaplanması gereken değerdir. Hava şartlarına bağlı olarak doğalgazın genleşmesi ya da sıkışması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda doğalgaz kullanımında düzeltmeler yapılır. Meteoroloji tarafından verilen doğalgaz hesaplama birimine düzeltme katsayısı denir. Düzeltilmiş tüketim, kullanım miktarı ile meteoroloji tarafından verilen düzeltme katsayısının çarpılması ile bulunur.

Meteoroloji tarafından verilen düzeltme katsayısı aylık olarak değişir. Ancak bu konuda tek etken hava şartları değildir. Düzeltme katsayısını etkileyen etmenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Dağıtım şirketine göre
  • Dağıtılan yere göre
  • Mekanik veya elektronik sayaç çeşidine göre
  • Sayaç ölçüm basıncına göre

Bu durumların düzeltme katsayısında etkisi bulunmaktadır.

Ev hanımlarına kredi kartı çıkar mı? Detayları yazımızdadır.

Doğalgaz Faturasında Tüketim Bedeli Hesaplama

Faturada bulunan tüketim bedelinin hesaplanması için yapılması gereken,tüketim miktarı ile ortalama perakende satış fiyatının çarpılmasıdır. Tüketimde bulunulan ay boyunca faturalar değişir. Fiyatlar, kullanım katsayısı ile birlikte aylık olarak güncellense de, sayaç okuma tarihleri değişkenlik gösterir. Sayaçlar bazen 28 günde bir, bazen 35 günde bir okunabilir. Bu nedenle tüketim bedelinin hesaplanmasında ortalama perakende satış fiyatı kullanılır. Değer, ay içinde değişen doğalgaz fiyatlarının, sayaç okuma tarihleri arasındaki ortalamalarının alınması ile bulunmaktadır.

Doğalgaz Faturasında Sistem Kullanım Bedeli Hesaplama

Sistem kullanım bedelini fatura gelmeden hesaplamak için yapılması gereken, tüketim miktarı ile kWh başına  belirlenen sistem kullanım bedeli birim fiyatının çarpımıdır. Sistem kullanım bedelinin birim fiyatı, şehir içi doğalgaz dağıtım işletmelerinden öğrenilebilir. Tüketim bedeline eklenecek sistem kullanım bedeli, bazı bölgelerde faturada ayrıca belirtilmeyebilir. Tüketim bedeli adı altına faturaya dahil edilir.

Doğalgaz Faturası Tutarının Tamamı Nasıl Öğrenilir?

Doğalgaz faturasının tam değerini öğrenmek için uygulanacak formül şöyledir:

Fatura tutarı= Tüketim Bedeli+ Sistem Kullanım Bedeli+ KDV

KDV tutarı, standart olarak kullanımın %18’i şeklinde hesaplanır. Tüm kullanımlar hesaplandıktan sonra KDV miktarı, tutarın üzerinden %18 hesaplanarak eklenir. Bunlara ek olarak kayıp kullanım bedeli, her ay değişen miktarlarda faturalara eklenmektedir. Doğalgaz faturasının hesaplanması sırasında yaklaşık değerler elde edilmektedir. Kayıp bedeli ile sistem kullanım bedeli hesaplamasında kullanılacak kat sayılar, bölgelerde hizmet veren doğalgaz dağıtım şirketlerine göre değişiklik gösterir.

Esnaf ve sanatkar bilgi sistemi bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu