Genel

Doğalgaz Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Doğalgaz aboneliğinin iptal edilmesi için kişilerin taşınma gibi durumlarla karşı karşıya olması gerekir. Bunun için iptal başvuru yapmanız durumunda, son kullanımınız belirlenerek son fatura çıkarılır. Bu faturanın ödenmesinden sonra doğalgaz kullanıma kapatılır. Doğalgaz abonelik iptali, bir anlaşmanın feshi anlamına gelmektedir. Bu nedenle anlaşma tarafları tarafından yapılması gerekmektedir. Kişiler, gerekli evraklarını hazırladıktan sonra abonelik iptali başvurusunda bulunabilir.

Denizbank Fastpay uygulaması bilgilerine de bakabilirsiniz.

Doğalgaz Abonelik İptalinde Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğalgaz aboneliğinin iptal edilmesinde gereken belgeler konut içi ve konut dışı kullanım olarak ikiye ayrılır. Konut kullanımlarında gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğalgaz faturası üzerinde bulunan abonelik numarası ve tesisat numarası
  • T.C. kimlik kartı fotokopisi
  • Yabancı uyruklu kullanıcılar için pasaport aslı ve fotokopisi
  • Sayaçtan okunan son endeks
  • Doğalgazın açtırılması için ödenen güvence bedelinin geri iadesi için gerekli İBAN numarası
  • Sözleşme feshi kullanıcı tarafından değil, üçüncü kişilerce yapılacaksa noter onaylı vekaletname aslı ve fotokopisi

Bu belgelerin hazırlanmasından sonra doğalgaz aboneliği iptal edilebilmektedir. Başvuruda konut kullanımları söz konusu ise son kullanım için sayaç okunması sağlanır. Bunun için yetkili gönderilerek sayacın okunması gerekir. Sayaç okunmasından sonra son fatura çıkarılarak doğalgazın kapatılması gerçekleşir.

Konut harici kullanımlarda gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yetki belgesi
  • İşletme kullanımı söz konusu ise imza sirküleri
  • Kurum yetkilisinin nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Kuruma ait kaşe

Bu belgelerin hazırlanmasının ardından dağıtım şirketine başvuru yapılarak doğalgazın kapatılması sağlanabilir.

Denizbank altın hesabı nasıl açılır? Detaylarına da bakabilirsiniz.

Doğalgaz Anlaşma Feshi Nasıl Yapılır?

Doğalgaz anlaşmasının feshedilmesi için yapılacaklar önce anlaşma taraflarının başvurusunun alınmasıdır. Kullanıcı sözleşmesinin bir örneği ile gerekli başvuru yapılabilir. Noter onayı ile yapılacak işlemlerde üçüncü  şahısların da sözleşme feshine izin verilebilir. Elektrik dağıtım şirketleri tarafından, özellikle konut doğalgazının iptali konusunda işlemler hızlandırılmaktadır. İşlem hızlanmasının sağlanması için online hizmetler sunulmaktadır. İlinizde bulunan dağıtım firmasının resmi internet adresinden online doğalgaz abonelik iptali başvurusunda bulunabilirsiniz. Online başvurular düzenli olarak kontrol edildiğinden anlaşma feshi daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Mekanik Doğalgaz Sayaçlarında Doğalgaz Abonelik İptali

Mekanik sayaçlarda doğalgaz aboneliğinin iptal edilmesi için yapılması gereken,bölgede etkin doğalgaz dağıtım firmasının abonelik merkezlerine başvuru yapılması gerekmektedir. Kullanım anlaşmasının feshi için kişilerin son kullanım bedelini ödemeleri gerekmektedir. Başvuru sonrasında gaz verilmesinin iptali için dağıtım firması tarafından görevli ekip, doğalgaz sayacını kontrol eder. görevlinin sayacı mühürlemesinden sonra gaz kesilir. Görevli tarafından okunan sayaçtaki son kullanım bedeli sisteme girilir. Son endeks bilgileri ışığında çıkacak son faturadan sonra doğalgaz anlaşması iptal edilmiş olur.

Doğalgaz faturalarının otomatik ödeme talimatı ile ödenmesi durumunda bankaya da başvuru yapılmalıdır. Banka üzerinden otomatik ödeme talimatı iptal edilerek işlem tamamlanmış olur. doğalgaz abonelik iptallerinde banka otomatik işlem yapmaz. Bu nedenle internet üzerinden ya da müşteri hizmetlerinin kullanımı ile otomatik ödemenin durdurulması gerekmektedir.

Kartlı Doğalgaz Sayaçlarında Doğalgaz Abonelik İptali

Kartlı sayaçlarda doğalgaz aboneliğinin iptali kart ile yapılacak başvurularda gerçekleştirilmektedir. Kart üzerinden sayaca ait son endeksler belirlenir. Dağıtım şirketi sayacı sıfırlayarak doğalgaz iptali gerçekleştiği bilgisini karta yükler.

Kartlı doğalgaz sayaçları, ön ödemeli sayaçlar olarak da geçmektedir. Bu nedenle bu tür sayaçlarda işlem yapılması için sayaç  değişim ücreti ödenmesi gerekir. Sayaç değişim ücreti, 2020 yılı için 268 TL+ KDV şeklinde belirlenmiştir. Doğalgaz abonelik iptali için başvuru sırasında bu miktarın ödenmemesi, abonelik iptalinin gerçekleşmemesine neden olmaktadır.

Evlilik ile Türkiye’de oturma izni nasıl alınır? Bilgileri yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu