Tarım - Hayvancılık

Diyanet İşleri Başkanlığı Kurbanlık Fiyatları (850 TL 625 TL.)

Yükselen enflasyon oranları ile beraber dört gözle beklenen konulardan bir tanesi de kurbanlık fiyatlarının ne sebeple olacağı oldu. Kurban tutarları bulunulan illere ve bölgelere bakılarak farklılıklar arz ediyor. İstanbul’ da artan fiyatlar doğuda daha düşük olabiliyor. Bunun nedeni ise fazladan maliyetlerin ekleniyor olmasıdır. Ulaşım, nakliye, kurbanlık satış yeri vb. mevzularda harcanan miktar kurbanlık fiyatları üstünden çıkarıldığı için batıda fiyatlar oldukça yoğun olabiliyor. Lakin bu sebeple pazarlık yapılması gerekmektedir. Çoğu satıcı pazarlık oranı bırakarak indirim yapabiliyor.

YURTİÇİ : 850 Türk lirası.

YURTDIŞI : 625 Türk lirası.

Kurban Bağışı

Mehmetçik Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı gibi birçok vakıf ve STK kurban bağışlarını kabul etmektedir. Bu anlamda en geniş yelpaze Diyanet Vakfında bulunmaktadır. Başka vakıflarda konu seçiminde bulunamazken Diyanet Vakfı hangi mevzuda bağış yaptığınız ile ilgilenmektedir. Bağışlar yurt içi ve yurt dışı olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır. Vakıf bünyesinde  kurban bağışları, zekatlar, insani yardımlar, eğitim ve cami yapımı alanlarında yardım seçenekleri bulunuyor. İnsani yardımlar genel anlamda Ortadoğu ülkelerine yapılmaktadır. Kurban bağışları yurt dışında ve yurt içinde şahsen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Türkiye Diyanet Vakfı vekalet yöntemi ile aldıkları kurbanları değişik ülkelerde İslami usullere makul olarak keserek dağıtmaktadır. Aşağıda Diyanet İşleri Vakfının istatistiği bulunuyor. 257 bin 789 tane hisse kesilmiştir. 139 ülkeye yardım yapılmıştır. 2 milyon 450 bin aile vekalet ile kesilen kurbanlardan yararlanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı kurban faaliyetleri Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte ortaklaşa düzenleyerek hizmet vermeye devam ediyor ve sene içerisinde 257 bin limitine ulaşmayı hedefliyor. Yapılmış olan açıklamaya bakılarak Türkiye’ nin İslam coğrafyasının umudu olduğundan söz ediliyor. Vakıf 7 kıtada ve toplamda 135 memlekette ve dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ederek iyilik köprülerinin kurulmaya devam etmiş olduğu ifade ediliyor. Bankalardan ve müftülükler vasıtasıyla ile bayramda da dahil olmak suretiyle bağışların yapılmaya devam edileceği bildiriliyor.

Bağış Tutarları

Türkiye Diyanet Vakfınca kurban bağış ücretleri belirlenmiştir. Eft ile bağış, sms ile bağış ve online bağış yöntemleri mevcuttur. Bu seçenekler üzerinden basitçe bağışta bulunabilirsiniz. Diyanet tarafınca belirlenmiş olan yurt dışı vekalet ile kurban bağış tutarı en düşük 625 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Yurt içi bağış miktarı ise asgari 850 Türk lirası’ dir. Kurban piyasasına göz atıldığında makul denebilecek bir koyun ücreti 700- 800 Türk lirası civarındadır. Büyükbaş tutarları ise 7 bin Türk lirası’ den başlamaktadır. Sizde yardımlarınızı Türkiye Diyanet Vakfı vasıtasıyla ile gerçekleştirebilirsiniz.

EFT/ Havale İle Bağış

EFT ile havale seçeneğini kullandığınızda ad soyad, cep telefonu seçeneklerini doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Zira bağışınız yerine getirilmiş olduğu zaman kısa mesaj yolu ile bilgilendirileceksiniz. Devlet bankalarının bununla beraber katılım bankaları da şube veznelerinden veya internet bankacılığı vasıtasıyla vasıtasıyla ile bağışlarınız kabul edilmektedir.

  • Ziraat Bankası
  • Yapı Kredi
  • Garanti
  • Akbank
  • Albaraka Türk
  • Türkiye Finans
  • Kuveyt Türk
  • Vakıf katılım
  • Halkbank
  • Vakıfbank bankaları yardımlarınızı kabul etmektedir. Bu bankalar tarafınca bağış yapmak istediğinizde vakfa ait hesap numarası vermenize gerek kalmaz. Sizden hiçbir şekilde işlem parası alınmaz ve bilgileriniz direkt vakıf sistemine aktarılır. Bu yüzden şubelere gittiğinizde Türkiye Diyanet Vakfı için bağış yaptığınızı belirtmeniz gerekecektir.

Bağış sitesinden bankaların hesap numaraları, yatırabileceğiniz para cinsi belirtilmiştir. SMS seçeneği ile de bağış yapmak olanaklı olmaktadır.

Bağış sayfasında bulunmuş olan bağış sepetinde yaptığınız bağışlar görünmektedir. Bağış sepetine ulaşmak için tıklayınız.

Başka Bankaların hesap numaraları ise şu şekildedir;

Akbank

Alıcı: Türkiye Diyanet Vakfı

Şube Adı: Ankara / Bilkent

Şube Kodu:

Hesap No: 140000

IBAN: TR88 0004 6006 6788 8000 1400 00 olup Türk lirası cinsinden bağışları kabul etmektedir.

Halkbank

Alıcı: Türkiye Diyanet Vakfı

Şube Adı: Mithatpaşa / Ankara

Şube Kodu: 396

Hesap No: 16000001

IBAN: TR12 0001 2009 3960 0016 0000 01 olup Türk lirası cinsinden bağışları kabul ediyor.

Kuveyt Türk

Alıcı: Türkiye Diyanet Vakfı

Şube Adı: Ankara – Cebeci

Şube Kodu:

Hesap No: 6079080-14

IBAN: TR58 0020 5000 0060 7908 0000 14 olup Türk lirası cinsinden bağışları kabul etmektedir.

Türkiye Finans

Alıcı: Türkiye Diyanet Vakfı

Şube Adı: Ankara

Şube Kodu:

Hesap No: 2125847-1

IBAN: TR86 0020 6000 0102 1258 4700 01 ‘ dir. Türk lirası cinsinden bağış yapılmaktadır.

Vakıfbank

Alıcı: Türkiye Diyanet Vakfı

Şube Adı: Ankara – Meşrutiyet

Şube Kodu:

Hesap No: 00158007286041786

IBAN TR03 0001 5001 5800 7286 0417 86 ‘dır. Türk lirası, Euro ve dolar cinsinden bağışları da kabul etmektedir.

 

Türkiye Diyanet Vakfı yurt dışı tanıtım materyallerine ulaşmak için burayı tıklayınız. Vekalet ile kurban kesimi son senelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu şekildeki bağışları kabul eden kurumlarla irtibata geçebilir ve vekaletinizi sözlü veya yazılı şekillerde verebilirsiniz. Hatta internet üstünden veya faks yolu ile vekalet vermek de olanaklı olmaktadır. Hatta Mehmetçik Vakfı, İHH gibi kurum ile de görüşerek bağış taleplerinizi ifade edebilir ve bu biçimde kurban hissenizi yurt içi veya yurt dışında olmak suretiyle bağış yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu