Banka

Disponibilite Oranı Ne Demek?

Disponibilite oranı bankanın bulundurması gereken nakit miktarı ile nakde çevirilebilecek şeylerin arasındaki oranı tanımlamaktadır. Disponibilite oranları bankalarda bir mevduatın karşılığı olarak bulundurulması gereken miktarların oranıdır. En temel anlamıyla nakit ve nakte çevirilebilecek değerin oranı olarak tanımlanır. Disponibilite oranı bankacılık alanında aktif olarak kullanılan bir uygulamadır.

Disponibilite Kavramı Ne Anlama Gelir?

Disponibilite kavrami ne demek

Disponibilite kelime anlamı olarak nakit bulundurma zorunluluğu olarak tanılanmaktadır. Bir şeyin karşılığı olarak nakit bulundurma mecburiyeti olarak tanımlanan disponbilite genellikle bankacılık işlemlerinde kullanılan bir uygulamadır.

Disponibilite Oranı Uygulaması Ne Amaçla Kullanılmaktadır?

Disponibilite oranı, banka sektöründe kullanılan bir kavram olmakla beraber bankacılıkta aynı zamanda zorunlu bir uygulamadır. Bankalar müşterilerden aldıkları nakitin tamamını, başka müşterilerin kredi işlemleri için kullanamazlar. Nakit bulundurma zorunlulukları vardır. Nakit bulundurma zorunlulğu, öncelikle merkez bankasına yatırılması gereken belli bir miktar bulunmasından kaynaklanmalidir. Bunun dışında da banka kasalarında belli bir miktar nakit ve gerektiğinde nakde dönüştürülebilecek değerli malların bulunması gerekmektedir. Disponibilite oranı bankadaki bu nakit ile nakde çevirilebilecek değerli eşyaların arasındaki orandır. Disponbilite oranı uygulaması aynı zamanda banka müşterilerinin istedikleri an para çekebilmeleri için de gerekli bir uygulamadır. Yani disponbilite uygulaması banka müşterilerinin kullanımı için önemli bir noktada durmaktadır.

Disponbilite Oranı Nasıl Hesaplanır?

Disponibilite orani hesaplama

Disponbilite oranı hesaplaması bankaların mevduat ve kasada bulundurdukları nakit üzerinden hesaplanmaktadır. Bankada bulunana toplam mevduatın kasadaki nakit miktarına bölünmesi ile disponbilite oranı hesaplanır. Bu oran Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Disponbilite oranında herhangi bir sorun görülmesi durumunda kurul bankaya çeşitli uyarılarda bulunmaktadır.

Disponibilite Uygulaması Devam Etmektede Midir?

Disponbilite uygulaması devam etmekle birlikte 2005 yılında isminde ve içeiğinde bir takım değşiklikler olmuştur. 2005 yılı itibariyla uygulama zorunlu karşılıkların bulundurulması olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Bu uygulamada söz konusu nakit miktarının ne kadar olacağı Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından belirlenmekle beraber, artış ya da azalış genel ekonomik gidişata göre belirlenmektedir. Disponibilite oranı uygulaması ismi ve bir takım özellikler değişmiş olsa da aslında devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu