İş FikirleriMemur

Devlet Memuru Nasıl Olunur? Sınavsız Memuriyet

Kamu kurumlarında devlet memurluğu olarak çalışmak istemekte olan kimseler için öncelikle Kamu Personel Seçme Sınavından başarılı puan alması gerekmektedir. KPSS sınavına girmeyen adayların memurluk müracaatları kabul edilemez. Devlet memurluğuna geçişte aranan KPSS sınavına ilave olarak en düşük lise ve dengi okullardan mezun olma koşulu da mevcuttur. KPSS sınavları öğrenim derecesine bakılarak ikiye ayrılmaktadır. Birincisi sınav ön lisans ve ilköğretim olarak yapılıyor. İkincisi ise lisans mezunlarını içermektedir. Ön lisans ve ilköğretim kpss sınavları iki yılda bir gerçekleşirken, lisans mezunları için her sene yapılmaktadır. Devlet memuru olmak için kpss puanından en düşük 70 puan almak gerekmektedir. 75 puan alıp ataması yapılan adaylarda vardır. Bu şekilde olmasının en temel nedeni ise alım gerçekleşen ilgili bölümler için müracaat yapan adayların puanlarının en yüksekten en aza kadar listelenmesidir. Mesela; Adalet Bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya bakarak 10 bireyin alınacağı birime 15 adayın müracaat yaptığını düşünelim. Aralarında 85-90 puan olan adaylar fazla olduğu için 75 puan alan aday sıralamaya giremediğinden ataması devlet memuru olması gerçekleşmez. KPSS puanı 70 ve üzeri olan adayların devlet memurluğu için yapılan mülakattan başarı ile geçmeleridir.

Devlet Memuru Olmanın Avantajları Nedir?

Devlet memuru olmak çoğu vatandaşın hayalidir. Kimi vatandaşlar hayaline ulaşmak için göstermiş olduğu çabalar sonrasında devlet memuru olmaya hak kazanırken kimi vatandaşlar ise bu hayalini gerçekleştirememektedir. Çalışma saatleri, günleri, memura tanınan haklar , izin günleri, aldıkları maaşa kadar geneli kriter devlet memuru olmayı istemeye yeterlidir. 10, 12 saat ya da vardiyalı sistemde çalışan başka mesleklere bakılırsa devlet memuru saatleri sabah 8, akşam 4 veya sabah 9, akşam 5 gibi olması memurluğu tercih etmeye en mühim faktördür. Hafta sonlarının tatil olması, senelik izinler ve resmi tatiller devlet memuru avantajları içinde yer alır. Memurluk haricinde başka işlerde çalışan bireylerin işveren tarafınca işine son verilmesi halinde çalışan bireyin ilerleyen yılları için planlama yapmasını zorlaştırırken devlet memurluğu yapanlar kolay kolay işten çıkartılma, kovulma vaziyeti yaşamazlar. Memurluğun gerektirdiği şekilde iş hayatlarını sürdürmeleri gerekir. Yüz kızartıcı suç işlenmez ise memurluk hayatınıza emekli oluncaya kadar devam ettirebilirsiniz.

 

Sınavsız Geçiş Sistemi

Yurttaşlarımızın kafasına yer edinen KPSS aslına bakarsak bir çok kuruma atanmanıza destek olurken sınavsız geçiş hakkından faydalanmak istemekte olan devlet memuru adaylarının da bu mevzu üzerinde detaylı bir biçimde durması gerekiyor. Bir takım kurum ve kuruluşlar kendi personelini kendisi seçerek onlara devlet memuru olmalarına hak tanımaktadır. Bu vaziyet karşısında sınav koşulu konulmadığından çoğu vatandaşımız bu kurumlara müracaat yapmaktadırlar. Müracaat tarihlerinin ilk gününden son gününe kadar kalabalık olan bu ortam mesai saati bitiminde işlemlerini bitirmiş olmaları gerekiyor.

Sınavsız Devlet Memuru Alımı Yapacak Olan Kurumlar

  • Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği memurluğuna
  • Bakan yardımcı kadrolarına
  • Başbakan baş müşaviri alımlarına
  • Başbakan müşavir kadrolarına
  • Başbakanlık basın müşaviri kadrolarına
  • Bakanlık müşaviri kadrolarına
  • Avukat ve şube müdürü uzmanlığına
  • Bakanlar kurulu sekreterliği kadrolarına
  • Din işleri yüksek kurul üyeliğine

Bu memurlara müracaat yapmak için ilk olarak olarak müracaat formunuzu tamamlamış oluyorsunuz.

Devlet memurluğu olmak için KPSS ve mülakat koşulu olduğunu makalemizde belirtmiştik. Yukarında maddeler halinde sınavsız devlet memuru alımı icra eden kurumları sıralanmıştır. Sınavsız yapılmış olan bu alımlarda kesinlikle mülakat vardır. Yazılı sınav olmasa dahi sözlü mülakatlardan geçilmesi gerekir.

2020 senesinde emekli maaşlarına, emekli memurların aylıklarına ve memurların maaşlarına zam oldu. Güncel zam oranlarından etkilenenlerden de bir bölümü belediyelerde çalışan memurlardır.

Devlet memuru Alımında Mülakat Nedir?

KPSS Sınavı sonrasında internet üstünden yapılmakta olan atamalar bir kenara, eğer devlet memuru özel bir kurumun memuriyetine müracaat yapar ise, mülakat isimi verilmiş olan seçme sistemi devreye girecektir. Bu sistemde sınav sonrasında lazım belgeler teslim edilir ve alınacak olan çalışan sayısına kadar kurulan seçme komisyonu tarafınca adaylar sözlü sınava çağırırlar. Bu sınavda her ne kadar genel kültür ve mesleki bilgi gerektiren sorular sorulabilse de, asıl amaç bireyin devlet memurluğuna makul olup olmadığının tespitidir. Komisyonlar konuşmasına, hitap tarzına, karakteristik özelliklerine bakılarak mülakata giren adaylara puan verirler. İşte bu puanlar KPSS ve öteki notlar ile birleştirilerek bireyin asıl puanı oluşturulur.  Bütün yazılı sınavlardan 100 alan bir aday, başvurmuş olduğu meslek için makul olmayabilir. İşte bu duruma mülakat sınavı ile karar veriliyor..

Devlet memuru maaşları enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında zam alacaktır. 2020’de enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra güncel aylık maaş tutarını da sizlerle paylaşacağız..

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu