Kredi

Devlet Memurlarına Sıfır Faizli Konut Kredisi

2020 senesinde teşvik ve desteklemeler dahilinde faizsiz konut kredisi verileceği değerlendirilmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında yer edinen esaslara bakılarak Devlet Memurlarından T.C  Emekli Sandığına tabi hizmeti 10 sene ve daha çok olan kişilere, istekleri üzerine Toplu Konut Fonundan özel koşullarla ve ilk olarak konut kredisi verilmektedir. Bu yazımızda 2020 senesinde Devlet Memurlarına Konut Kredisi Veren Bankalar ve sıfır faizli konut kredisini kaleme aldık. Sizde bu avantajlardan faydalanmak için, Hemen Müracaatta bulunabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde..

Devlet Memurları İçin Konut Kredisi Mevzuatı

Devlet çalışanı memurlarına özel konut kredisi ile devlet çalışanlarının gerekli ve mecburiyet görülmüş olan yerlerle kiralık konut gereksinimleri, İmar ve iskan Bakanlığınca saptanarak Bakanlar Kurulu tarafından onanacak programlar gereğince, genel ve katma bütçelere her sene koyulacak ödeneklerle oluşturulacak fondan karşılanacaktır. Bu madde hükmü özel kanunlarla düzenlenmektedir.

Devlet Memurlarından Türkiye Cumhuriyeti emekli sandığına bağlı hizmeti 10 sene ve daha çok olan kişilere, istekleri üzerine Toplu Konut Fonundan özel koşullarla ve ilk olarak konut kredisi verilebilir.Bu krediden yaralanma koşulları ile kredi borcunun memurlardan tahsili ve her sene ödenecek toplamda kredi ücreti gibi başka hususlar Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı idaresi Başkanlığınca hazırlanacak olan yönetmelikle düzenlenir. Vakıfbankası, Finansbank ve başka bankalar tarafınca verilen kredi koşulları altta yazılı olan gibidir.

Vakıfbank Kamu ya Özel Sarı Panjur Kampanyası

120 aya varan vade seçenekleri ve makul kredi faiz oranları ile Vakıf bank devlet memurlarını konut sahibi yapmaktadır.  Sarı panjur kampanyası yalnızca kamu personellerine özel kampanyadır.3 aya kadar taksit erteleme fırsatı, 120 aya kadar vade yöntemi, kampanyaya özel dosya harcı ile kredinizi kullanabilirsiniz.

Konut kredisi veren başka bankalara geçmeden öncesinde devlet tarafınca verilen bir destekten söz etmek isterim. Devlet açılacak olan konut hesaplarına belli oranlarda katkı sağlıyor. Açacağınız konut hesabı ve yapılacak düzenli yatırımlar ile devlet  tarafınca verilen desteklerden faydalanabilirsiniz.

Finansbank Kamu Çalışanı Ev Kredisi

Finans bankası; konut satın almak istemiş olan 657 sayılı devlet memurlarının 120 ay vadeye kadar makul kâr ve tahsis parası oranlarından faydalanabileceği konut kredisi kullandırmaktadır.

Kamu personelleri için konut kredisi çalışan, emekli, kadrolu ya da sözleşmeli ayırımı olmaksızın bütün kamu personelleri ve eşleri faydalanabilir. Finansman desteğinden yalnızca çalışan, emekli, kadrolu ya da sözleşmeli kamu görevlileri ile eşleri yararlanabilir. Satın alınacak olan konutun ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar finansman desteği sağlanmaktadır. Kamu Çalışanları için konut kredisi yalnızca konut alımı için ve gerçek kimseler tarafınca kullanılabilir. Kamu personeli için gelir belgesi mecburi değildir. Finansman desteğinin kamu çalışanının eşi adına kullanılması halinde gelir belgesi ibrazı ve kamu personeli eşin kefaleti zorunludur.

Memurların Konut Kredisi Müracaatında Gerekli Belgeler

Nüfus cüzdanı ya da ehliyet, Gelir belgesi/aylık maaş bordrosu,Serbest mesleği olan kişiler ve işletme sahipleri için son seneye ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık hissesini belirten Ticaret Sicil Gazetesi,Finansmana mevzu ürünün proforma faturası. Satın alınacak olan konuta ait kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi ,Ücretli çalışan kimseler için, aylık maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın imza sirküleri beyanı istenilmektedir.Banka lazım görmüş olduğu durumlarda kefil ve ek belge isteme hakkına sahiptir. Kefil için de aynı evraklar talep edilecektir.

657 sayılı Devlet memurları, başka vatandaşa göre bankalara kredi müracaatı yaptıklarında daha makul vade ve faiz alternatifleriyle karşılanırlar. Zira esas olan iş garantisi ve devlet memurunun konut kredisini ödeme kararlılığıdır. Bugüne dek Türkiye’de konut kredisi ile oldukça fazla ev satın alan kitle memurlar olduğu gibi, borcunu düzenli olarak ödeyen kitlede yine devlet memurlardır. Devlet memurlarının sabit ve düzenli kazancı olması, konut kredilerinin her ay geciktirilmeden ödenen krediler haline gelmesini sağlamaktadır.

Geçen sene yeni bir konut kampanyasına imza atılmıştı.  Emlak GYO tarafınca kimi konutlar satışa sunulacak ve konut kredisi faizleri memurlara konut kredisi veren bankalardan daha makul düzeyde olacak.

5 sene içerisinde bütün taksitlerini ödeyeceğini taahhüt ederek  60 ay vadeli ev kredisi çeken memurlara sıfır faizli kredi kullandırılacak. Bu kampanya dahilinde ödenecek taksit ve faiz ücretleri aşağıda ki görselde ayrı olarak belirtilmiştir.

Bu görselde de görüldüğü suretiyle, kamu personeline ev için %25 oranında peşinat ödemesi halinde, 10 sene süresince %0,36 faiz alınacaktır. Bu oran, Türkiye’de memurlara verilmiş olan en düşük faizli krediden daha düşüktür. Sizde devlet memuru iseniz kamu personeline özel konut kredisine müracaatta bulunarak ev sahibi olabilirsiniz.

Kamu personellerine makul vade ve faiz oranları ile konut kredisi veren bankalar altta yazılı olan gibidir;

  • Garanti Bankası kamu personellerine özel mortgage kampanyası
  • Akbank kamuya anında kredilerine de müracaat yapabilirsiniz.

2020 senesinde konut kredisi almak istemiş olan her kesimden vatandaşımız için başlatılmış yeni konut kredisi kampanya çeşitleri bulunmaktadır. Başka bankaların faiz oranları daha değişmemekle beraber Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca sözleşmeli olunan inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında geçerli olacak faiz oranı yüzde 0,99 olarak belirlenmiştir. Kredi maksimum limitleri 500 bin Türk lirası’ dir. Alacağınız konutların %80′ ine konut kredisi kullanarak %20 peşinat yatırarak konut kredisi alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu