Kredi

Deprem Kredisi 2021 (ACİL DESTEK)

Deprem, sel gibi doğal afetlerden etkilenen esnaflara ilaç niteliğindeki destek kredileri 2021 senesinde da verilmeye devam ediyor. Son dönemlerde sık olarak yaşadığımız ve kaygı yaratan depremler ülkemizin ne yazık ki kaçınılmaz gerçeği, Depremden etkilenen esnaflara yönelik bankalar tarafınca 1 sene ötemeli destek kredileri veriliyor. Son olarak 6 büyüklüğünde meydana gelen Elazığ ve çevresindeki depremden olumsuz etkilenen ve çalışmalarını durdurmak mecburiyetinde kalan esnaflara yönelik devlet kredi desteği veriyor.

Deprem bölgesinde etkinlik gösteren Kobilere destek sunar bununla da bitmiyor. Deprem bölgesindeki 50 kişiden daha fazla istihdam sağlayan firmalara depremden zararı olmasa dahi İmalat endüstri işletme kredisi faiz desteği paketi kapsamında  150 bin Türk lirasına kadar faizsiz kredi sağlayacağını duyuruldu.Bunun yanı sıra Halkbankası ve Ziraat bankası esnaf ve çiftçilerin kredi borçlarını 1 sene ertelediklerini ve 50 bin Türk Lirasına kadar 5 sene vadeli finansman desteği verecekleri açıkladı. 

Acil destek kredisi Malatya ve Elazığ bölgelerinde yaşanmış olan depremden zarar gören esnaf ve Kobilere sağlanacak.

Deprem Mağduru Esnafa Devlet Desteği

Depremden mağdur esnafa Kosgeb acil destek kredi desteği veriyor. Deprem felaketinden zarar görmüş firmalar için KOSGEB acil destek kredisine müracaatlar başlatıldı. Müracaatlar alınmaya başlanıyor. Kosgeb acil destek kredisine Elazığ ve Malatya illerinde ve ilçelerinde depremden hasar görmüş olan ve belgeleyen bütün firmalar başvurabilir.

Kosgeb Veri tabanına kayıtlı olan firmalar, Akbank, Ziraat bankası, Halkbank gibi faizsiz kredi desteğe vermeye başlamak isteyen bankaların şubelerinden birine ve Kosgeb kurumuna bizzat direkt müracaatta bulunarak yapabilecekler. Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmayan firmalar ise Kosgeb veri Tabanına kayıt yaptırdıktan sonrasında deprem zararını onaylattıkları belge ile beraber bankalara müracaatta bulunabilirler. Kosgeb resmi internet sitesi ve 444 1 567 Kosgeb Çağrı merkezinden müracaat için ayrıntılı bilgi alabilirler.

Acil destek kredi programı ile memleketimizde yaşanmış olan doğal afet deprem, sel yangın vb. gibi mal ve can kaybına uğramış esnaf ve Kobilerin en kısa zamanda toparlanmasını, stok ve üretim pazar kaybı ve işsizlik gibi ekonomik zararların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. İlgili yardım kredisi ile deprem bölgesinde zarar gören ve faaliyetleri negatif etkilenen firma sahiplerinin koşullarının düzeltilmesi ve problemlerinin azalması hedefleniyor.

 

Kosgeb Acil Destek Kredisi Müracaatları

Elazığ depreminin yaraları sarılmaya devam etmektedir. Depremden zarar gören Kobi ve esnaflara  faizsiz kredi desteği kullandıracak. Acil destek kredisi programı kapsamında 100 bin liraya kadar 1 sene geri ödemesiz faizsiz kredi desteği esnaflara 2021 senesi içerisinde sağlanacak müracaatlar alınmaya devam ediyor. Depremden negatif etkilenen ve iş yerleri yıkılan Kobi ve esnaflara sözleşmeli bankalardan işletme başına 100.000 Türk lirası’ ye  kadar 12 ay geri ödemesiz 2 sene vadeli faizsiz kredi kullanabilecekler.

Bunun yanı sıra daha öncesinden Kosgeb ile sözleşmeli bankalardan faizsiz Kosgeb kredi desteği alan ve borcu olan Kobi’lerin 2021 senesi ödemelerini de 1 Ocak 2021 tarihine kadar ertelenecek.

Kosgeb acil destek kredisinden Elazığ’ daki deprem afetinden zarar gören ve zarar durumunu İlgili valilik, kaymakamlık gibi resmi kurumlardan belgeleyen firma sahiplerine ve esnaflara firma başına olmak suretiyle  yararlandırılacak.

Kobilere sağlanacak Acil destek kredisinin maksimum limiti 100.000 Türk lirası olacak. Krediye ilişkin faizin tamamı Kosgeb tarafınca karşılanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3’er aylık eşit miktardaki taksitler halinde ödemeli olmak üzere toplamda 36 ay olarak uygulanacak. Teminat sıkıntısı çeken firma sahibi ve esnaflar için KGF devreye girecek.

 

Acil Destek Kredisi Veren Bankalar 2021

Elazığ ve Malatya’ da kobilere acil destek kredisi verecek olan bankalar Kosgeb ile aralarında sözleşme protokolü imzalamış olan bankalardır.

Depremden zarar gören firma sahiplerine firma başına 100.000 Türk lirası maksimum limitli olacak biçimde 24 ay vadeli faizsiz kredi desteği sağlanacak ve verilmiş olan kredide işletilecek olan bütün faizi Kosgeb kurumu karşılayacak.

Kosgeb ile anlaşmalı olan kamu bankaları olan;

  • Ziraat bankası,
  • İş bankası,
  • Halkbank

depremzede esnafa Acil destek kredisi vermeye hazırlanıyor.

Bu bankalar esnaf ve kobilerin kredi talep etmeleri durumunda Acil destek kredisi verecek. Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokol kapsamında Elazığ bölgesindeki depremzede esnafların Acil destek kredisi kapsamında 100 bin Türk Lirası tutarında 24 ay vadeli ilk sene ödemesiz olarak sunulacak olan faizsiz kredi desteğine müracaatta bulunmak isteyen kişiler bankaların şubelerinden müracaatta bulunmaları yeterli olacak.

Bunun yanında Akbank da depremzelerin yanında olacak.

Akbank müşteri olan ve depremden zarar gören esnafların kredi kartı borçlarını 3 ay faizsiz erteleyecek. Yine depremden zarar gören esnaflara Akbank tarafınca kullandırılan tüketici kredilerinin Kobi ve esnafların talep etmeleri halinde taksit ödemelerinin 3 ay süreyle faizsiz erteleyecek.  Deprem bölgesinde yaşayan Akbank müşterilerinin hissedar ATM kullanımları 1 ay ücretsiz olacak ve depremzedelerin banka havale işlemleri ücretsiz olacak.

Kosgeb Ödemeleri 2021 Tarihine Kadar Ertelendi

Kosgeb ile sözleşmeli bankalar tarafınca 2018 senesi Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı ve Kobi Finansman Destek Programı’ndan faydalanmış olan ve geçmiş dönemler de kredi geri ödemeleri devam etmiş olan Elazığ firma sahiplerine ve işletmelerine Kosgeb kredi geri ödemeleri Ocak 2021 tarihine ertelendi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu