Banka

Denizbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Denizbank’tan satılık gayrimenkul almak isteyen kişilerin çeşitli aşamaları tamamlaması gerekmektedir. Denizbank’tan satın alınacak gayrimenkuller için gerekli şartlar diğer bankalara göre bazı yönlerden  farklılık göstermektedir. Bankaların kendi iç politikalarına göre aldığı kararlara göre değişen gayrimenkul satışlarında Denizbank avantajlı bir noktada durmaktadır.

Birçok banka gibi Denizbank’ta geri ödemesini alamadığı kredilerin tahsili için ipotekli gayrimenkulleri satmaktadır. Bankadan satılan gayrimenkullerin tümünde görüldüğü gibi Denizbank’tan satılık gayrimenkuller piyasa fiyatlarının altındadır.

Denizbank’tan Satılık Gayrimenkullerin Satışı Nasıl Gerçekleştirilir?

denizbank satilik gayrimenkul

Denizbank’tan satılacak gayrimenkullerin satışı ihale yoluyla gerçekleşmektedir. İhalesi devam eden gayrimenkuller Denizbank resmi internet sitesinde sürekli güncellenerek yayınlanmaktadır. Bu resmi web sitesinden ihalesi devam eden gayrimenkuller incelenebilir ve teklif verilebilir. Denizbank’tan satılık gayrimenkuller için herkes teklif verebilmektedir. Teklif verebilmek için yapılması gereken tek şey, teklifin verildiği internet sitesinde bulunan formun doldurulmasıdır. Bu formada alıcı kişinin ad, sayod, mail, cep telefonu ve teklif ettiği tutar gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin dışında bankadan başvuru aşamasında verilen güvenlik kodunun girilmesi gerekmektedir.

Denizbank’tan Gayrimenkul Almak İsteyenlerin Teminat Yatırması Gerekli Midir?

Denizbank’tan satılık gayrimekuller için alıcı konumundaki kişilerden teminat yatırılması istenmez. Denizbank’ın bu noktadaki işleyişi diğer bankalardan farklı bir şekildedir. Denizbank teklif vermek için herhangi bir teminat bedeli istememekle beraber, teklif veren kişilerin kapora yatıması gerekmektedir. Teklif başvurusu onaylanmış herkes için mümkündür. Ancak alım işlemi için tekliften sonra kapora yatırılması gerekir. Denizbank’tan gayrimenkul almak isteyen kişilerin yatıracağı kapora miktarı, gayrimenkule banka tarafından biçilen değerin %3’ü kadardır. Kaporanın yatırılması ile satış işleminin gerçekleşeceği kabul edilir. Alıcının kaporayı yatırması üzerine resmi internet sitesinden ihale kaldırılır. En yüksek teklifi veren ve kaporayı yatıran kişiye banka satış işlemi için tebligat gönderir. Tebligatta satış işleminin yapılması için verilen süre belirtilmektedir. Bu süre içinde satış işlemi gerçekleşmezse, ihale iptal edilir. İhalenin iptal edilmesi durumunda alıcı kişinin yatırdığı kapora iade edilemez. Bu kapora banka geliri olarak kabul edilir. Satışın iptal edilmesi ile ihale baştan tekrar başlatılabilmektedir.

Denizbank’tan Satılık Gayrimenkuller İçin Yatırılan Kapora Hangi Durumda İade Edilir?

denizbank gayrimenkul kapora iadesi

Denizbank’tan gayrimenkul almak için kapora yatırılması gerekmektedir. Satışın gerçekleşmemesinin alıcının sorumluluğunda olması durumunda kapora iade edilmez. Ancak alıcı konumundaki kişi kapora yatırdıysa ve ihaleyi kazanamadıysa kapora iade edilir. Kaporanın iade edilmesi için ihaleyle ilgili söz konusu sorunun alıcıdan bağımsız olarak gerçekleşmesi gerekmektedir.

Denizbank’tan Satılık Gayrimenkulleri Almak İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Denizbank’tan gayrimenkul almak için gerçek kişiler gibi, işletme sahibi olan tüzel kişiler de başvuruda bulunabilirler. Bununla beraber tüzel kişilerden talep edilen belgeler farklı olmaktadır. Gerçek kişiler sadece kimlik fotokopisiyle başvuru yapabilirler. Ancak Denizbank’tan satılık gayrimenkuller için başvuru yapacak tüzel kişilerin, işletme sahipleri olduklarını kanıtlamaları ve vergi levhası, ticari sicil gazetesi vb. belgeleri bankaya sunması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu