Banka

Denizbank’tan Satılık 2. El Araç

İcra yolu ile Denizbank’tan satılık 2.El araç satışı diğer birçok bankada olduğu gibi ihale yöntemi ile yapılmaktadır. Denizbank’tan satılık 2.el araç satın almak isteyen kişiler satın almak istedikleri araçlar hakkında gerekli bilgileri Denizbank’ın kendi internet sitesinin Hakkımızda sayfasında bulabilirler. Girilen internet sitesinde bulunabilecek bilgiler şu şekildedir:

 • Araç Cinsi,
 • Araç Markası,
 • Araç Modeli,
 • Satış Şartnamesi,
 • Sıkça Sorulan Sorular,
 • Taşıt Araçları Yönetimi İletişim Bilgileri

Denizbank 2.El Araçlar Hakkında Nasıl Bilgi Sahibi Olunur?

denizbank 2.el araclar

İcra yolu ile Denizbank tarafından sahibi olunmuş 2. el araçlar hakkında bilgi sahibi olmak için bankanın internet sitesinde ilgili bölüme giriş yapılmalıdır. Denizbank internet sitesinde satışını gerçekleştirecek olduğu araçların; marka, model, tür, hasar, kilometre, satış fiyatı, aracın kayıtlı olduğu il ve ilçe, aracın üretim yılına ait bilgileri paylaşmaktadır. Denizbank her ne kadar bu bilgileri sayfasında paylaşıyor olsa da bilgilerin doğruluğu ve araç ile öğrenilmek istenen diğer tüm detayları öğrenmek aracı satın alacak kişinin yükümlüğündedir. Denizbank herhangi bir şekilde daha sonra oluşabilecek kendileri kaynaklı bir farklılık, eksiklik, ayıp ya da alınan aracın beğenilmemesi durumunda bir sorumluluk kabul etmemektedir. Bu sebeple satın alımı gerçekleştirecek kişilerin gerek aracın trafik kayıtları gerekse aracın fiziksel özelliklerini daha yakından görmek amacıyla ya aracı bizatihi incelemeleri ya da bir uzman tarafından incelemeye tabi tutturmaları şiddetle tavsiye edilmektedir.

Denizbank 2.El Araç Satış Şartnamesi Nedir?

2.El araç şartnamesi, Denizbank tarafından oluşturulan ve Denizbank’tan 2. el araç satın alımı gerçekleştirmek isteyen kişilerin okuyup imzalamakla yükümlü oldukları bir belgedir. Şartnamede genel hatlarla bahsi geçen konular şunlardır:

 • Satışı gerçekleştirilecek araç ile ilgili olarak Denizbank tarafından sağlanmış bilgilerin aracın satın alımını gerçekleştirecek kişi tarafından incelenip doğruluğunun kişinin kendi yapmış olduğu incelemeler sonucuyla örtüştüğü,
 • Araç satın alımının tamamlanması için gereken şartlar,
 • Kapora bedelleri ve yatırılan kapora bedelinin yanma durumları,
 • Satışı gerçekleştirilecek olan araca birden fazla teklif verilmesi halinde olacaklar,
 • Satış sürecinin nihai sonuca ulaşma şartları
 • Araç devrinin yapım şekli ve resmi işlemler sonucu oluşacak masrafların ödenme biçimleri

Denizbank 2.El Araç Satın Alım Süreci Nasıl İşler?

denizbank 2.el arac alim satim

Çevrimiçi ihale aracılığı ile Denizbank’tan 2.El araç satın alım süreci diğer Türkiye Cumhuriyeti bankaları gibi ihale yöntemi ile yapılmaktadır. İhaleye katılmak isteyen bireylerin 18 yaşını doldurmuş olmaları ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları aranan şartlardır. Bu şartları yerine getirmiş olan bireyler yukarıda belirtildiği üzere Denizbank’ın internet sitesinde sağlamış olduğu Denizbank A.Ş Taşıt Satış Şartnamesini okuyup imzaladıktan sonra bu belgeyi Denizbank’a göndererek araç alım sürecini başlatabilirler. Sonrasında araç satın alımı yapacak kişiler satın alacakları 2. el araç için daha önceden belirlenen kapora miktarını ödemeli akabinde ise araç için belirlenmiş olan minimum teklif miktarının üzerinde olmak şartı ile tekliflerini bankaya belirtmelidirler. İmzalanan belge sonrasında süreç klasik ihale yöntemi ile işlemektedir.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde açıklanabilir; eşit miktarda teklif verilmesi durumunda araç ile ilgili ilk kapora miktarı yatıran kişi ihaleyi kazanmış sayılır. Satışı yapılacak araç ile ilgili kapora verilmiş ve daha önceden bedelinin tamamının tahsil edilmesi durumunda teklifler daha önce verilen tekliflerden daha yüksek miktarlarda olsalar dahi Denizbank bu teklifleri dikkate almayacak ve araç satım işlemini sonlandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu