Sağlık

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği anemisi belirtileri kolayca anlaşılabilirdir. Ancak bazı durumlarda insanlar hastalığın belirtisini göstermeyebilir. Bu gibi durumlarda insanlar rutin kontrollerinde demir eksikliği anemisi hastalığının teşhisini koydurmuş olurlar. Dünyada en çok görülen hastalık tipi olan demir eksikliğine bağlı anemi rahatsızlığı özellikle kadınlarda daha fazla görülür.

Ayrıca Eczanem Nerede uygulaması bilgilerine bakabilirsiniz.

Demir Eksikliği Anemisi Nedir?

Demir eksikliği anemisi, sık görülen bir anemi türüdür. Anemi, alyuvarlarda yeterli hemoglobin içermediğinde ortaya çıkar. Hemoglobin, vücuda oksijen taşıyan, alyuvarlarda bulunan ve demirden zengin olan protein yapısında bir moleküldür. Demir eksikliği anemisi insan vücudunun sağlıklı alyuvar yapımı için yeterli demire sahip olmadığı durumlarda zaman içinde gelişir. Yeterli demir olmadığında, vücut depoladığı demiri kullanmaya başlar. Kısa bir süre sonra depolanmış demir tüketilir. Depolanmış demir bitince vücudun ürettiği alyuvarlarda normalden daha az hemoglobin bulunur. Demir eksikliği, öncelikle mide ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği anemisinin belirtileri kimi zaman kendini belli etmese de çoğunlukla hastalığın şiddetine göre gözle görülebilir boyuta ulaşabilir. Belirtileri göstermeyen kişilerde rutin sağlık kontrolleri esnasında yapılan kan testlerinde teşhis konabilmektedir. Demir eksikliği anemisi belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Cilt solgunluğu;
 • Vücutta güçsüzlük veya yorgunluk;
 • Konsantrasyon bozukluğu;
 • Baş ağrısı;
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma;
 • Sürekli sinirlilik hali;
 • Kulakların uğuldaması ve çınlaması;
 • Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yara oluşumu;
 • Tırnakların çabuk kırılması;
 • Saçlarda dökülme;
 • Şiddetli anemi rahatsızlığında ise çarpıntı, toprak, kül veya buz yeme veya yeme isteği, yavaşlayan tiroit ve huzursuz bacak sendromları görülebilir.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri nelerdir? Bilgileri yazımızdadır.

Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir eksikliği anemisi neden olur, sorusuna birçok şekilde cevap vermek mümkündür. Genç kızlarda adet düzensizliğinden dolayı oluşabileceği gibi yetişkinlerde ve erkeklerde farklı sebeplerden dolayı olabilir. Kansızlık; demir, folik asit ve B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara neden olabilir. Demir eksikliğinin nedenlerinden biri  olan demirin yetersiz alımı, yanlış diyet programları nedeniyle yetersiz kalabilir. Ayrıca  gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tehlikesi veya düşük doğum yapmış kadınlarda ve erken doğan bebeklerde de demire olan ihtiyaç fazladır. Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütünde 1 yaşından önce geçilmesi, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması demir eksikliğine neden olabilir. Yetişkinlerde demir eksikliğinin en belirgin sebepleri ise; çay ve kahve tüketiminin fazla olması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ile sosis, salam gibi işlenmiş besinlerin sık tüketilmesidir. Bazı kişilerde demir, bağırsak tarafından yeterince emilemez. Bu da demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir. Kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşükler, kürtaj yaptırmış olmak, mide-bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler de demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi

Demir eksikliği anemisinin tedavisi genel olarak ilaç kullanımı, belirli besinleri tüketme ve kansızlığa yol açan besinleri tüketmemektir. Hastalığın belirtisini gösteren kişiler teşhis için ve uygun tedavi için İç Hastalıkları Uzmanı’na görünmelidir. Demir eksikliği anemisi teşhisi konulan hastalar demir içeren damla, şurup veya kapsüllerle demir eksikliği anemisinin tedavisi gerçekleştirilir. Bir yaş altında 4 mg/kg/gün ve bir yaşından sonra 6 mg/kg/gün dozunda 2 veya 3 doza bölünerek demir tedavisi başlanır. Hastanın hemoglobin düzeyi yaşa ve cinsiyetine göre normale ulaştığında, almakta olduğu demir dozu yarıya düşülerek bir ay daha demir verilir. Böylece hastanın demir depoları da doldurulur ve demir tedavisi kesilir. Demir eksikliği anemisinin tedavi süresi 2-3 aydır.

CRP yüksekliği bitkisel tedavisi yöntemlerini de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu