Genel

Dekorasyon Yaparken En Çok Kullanılan Tamamlayıcı Öğeler

Dekorasyon yaparken tamamlayıcı objeler mekânlarda farklı bir hava oluşturmak için yapılmaktadır. Dekorasyon yaparken kullanılacak olan tüm ayrıntılar dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Yatak odası, salon, mutfak veya balkon için dekorasyon yapılıyorsa mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallara uyulması gerekmektedir. Uyum sağlamak birbirinin devamı niteliğinde algılanmadan zıt kullanım ile de uyum yakalanabilir. Klasik tasarımlardan sıkılan ve evinin veya ofisinin tasarımını değiştirmek isteyen kişiler küçük dokunuşlar ile farklı bir dizayn yakalayabilir. Dekorasyonda tamamlayıcı ögeler en genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

 • Duvar kaplamaları,
 • Orta sehpalar,
 • Canlı materyal,
 • Vazo, biblo, şamdan vb. ürünler,
 • Aydınlatma elemanları,
 • Yer kaplamaları,
 • Fayans desenleri ve dokuları,
 • Yastıklar veya minderler gibi bir takım ögeler dekorasyonda tamamlayıcı ögeler olarak görülebilir.

Emeklinin bayram ikramiyesine icra ve haciz gelir mi? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Dekorasyon Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Dekorasyon yaparken dikkat edilecek hususlar kullanıcıların zevklerine ve tercihlerine bağlı kalınarak belirlenebilir. Dekorasyon yaparken önemli olan yeni tasarımlar kullanmaktan ziyade mekânların en iyi şekilde ışık almasını sağlayacak bir takım ögelerin kullanılmasıdır. Az ışık alan mekânlarda daha sade ve yumuşak tonlar kullanılabilir. Genel anlamda dekorasyon yaparken dikkat edilecek huşular şu şekilde sıralanabilir:

 • Dekorasyon hangi mekân için yapılırsa yapılsın ferah alanlar oluşturmak için karmaşıklıktan uzak durulmalıdır.
 • Dekorasyon için kullanılan aynalar tutarlı şekilde kullanılmalıdır.
 • Tablo ve çerçevelerin kullanımı karışık ve tek düze olmamalıdır. Tabloların ve çerçevelerin çokluğu duvarlarda karmaşıklığa sebep olabilir.
 • Mekânlarda aydınlatma elemanlarının kullanımı kararında olmalıdır. Aydınlatma dekorasyon yaparken mekânlarda tasarımları ön plana çıkarabilir. Bu yüzden doğru aydınlatma elemanı seçimine dikkat edilmelidir.

Dekorasyon Yaparken Hangi Objeler ile Ferah Bir Görünüm Elde Edilebilir?

Dekorasyon yaparken havadar bir görünüm elde edilmek istenirse soft tonlar kullanılmalıdır. Duvar, halı, mobilyalar ve objeler karmaşıklıktan uzak bir tasarım ile oluşturulmalıdır. Ferah bir görünüm elde etmek için canlı materyal kullanılabilir. İç mekân bitkilerinin kullanımı sayesinde kullanıcılar odalarında veya balkonlarında rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Bitki kullanımı kararında ve bitkilere uygun saksı modelleri ile mümkün olabilir. Klasik tarzlardan sıkılan ve yenilik arayan kişiler mekânlarda birkaç dokunuş ile sıra dışı bir dekorasyon oluşturabilir.

Emekli ikramiyesi kıdem tazminatına haciz gelir mi? Hakkında detaylar yazımızdadır.

Dekorasyonda Canlı Materyal Kullanımında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Dekorasyonda iç mekân bitkilerinin kullanımı kararında olmalıdır. Salon, yatak odası, mutfak veya banyolarda kullanılacak iç mekân bitkileri boyutları ve saksı modelleri ile şık tasarımlar oluşturabilir. Mekânların derinliği ve ışık alması da canlı materyal kullanımında dikkat edilecek diğer önemli hususlardandır. Yatak odasında kullanılacak olan iç mekân bitkileri kaktüs gibi az ışık ve az bakım isteyen bitkilerden oluşturulabilir. Özellikle mekânlarda bulunan elektronik aletlerin çevrelerinde radyasyon emici bitkiler kullanılabilir. Kullanılacak olan bitkilerin bakımı düzenli olarak yapılarak dekorasyonu bozmaması için şık bir görünüm elde edilebilir.

Dekorasyonda Aydınlatma Elemanlarının Kullanımında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Dekorasyonda aydınlatma elemanları tüm mekânlar için önemli bir detaydır. Aydınlatma elemanları dekorasyon yaparken salon, mutfak, yatak odası ve banyolarda kararında kullanılmalıdır. Doğal ışık yönü hesaba katılarak aydınlatma yapılacak yer seçimi belirlenmelidir. Kullanıcılar ferah bir görünüm elde etmek ve alanlarını daha büyük göstermek için doğru yerde aydınlatma birimlerini kullanmalıdır. Aydınlatma elemanlarının kullanımında aydınlatma birimlerinin boyutları ve tasarımları da büyük önem taşımaktadır. Mekânda kullanılacak ışık rengi ve aydınlatmanın tasarımı sayesinde şık ve tarz mekânlar yaratmak mümkün olmaktadır. Bu sebeple mekânların tasarıma bağlı aydınlatmanın yönü yukarı bakacak şekilde ayarlanabilir. Tekli aydınlatma elemanları ile ışık yönü doğal ışığın en az geldiği noktalara çevrilebilir.

Eczanem nerede uygulaması nedir, nasıl kullanılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu