Genel

Dava Dosyalarıma Nerden Bakabilirim?

Dava dosyasının takibi ve kontrolü mahkemelerin yetkili birimlerine gidilerek ya da online olarak yapılabilmektedir. Dava dosyası söz konusu kişi hakkında açılan davalara ya da yürütülen süreçlere veya kişinin açmış olduğu davalara ilişkin her türlü bilginin toplandığı evraklardır. Dava dosyaları devam eden mahkeme sürecinde yeni bilgilerin eklenmesiyle sürekli olarak güncellenir. Bu yüzden söz konusu dosyaların düzenli takibinin yapılması davanın gidişatı açısından önemli bir noktada durmaktadır.

Dava Dosyalarının Online Olarak Takibi

dava dosyalari online takibi

Dava dosyalarının takibini yapmak için, mahkemelerin yetkili birimlerine başvurmak mümkündür. Dosya takibi için mahkemeye gittiğiniz takdirde birimde yetkili olan kişi UYAP sisteminden bakarak sizi bilgilendirilebilir. Davanız hakkındaki gelişmeleri elinizde bulundurmak istiyorsanız çıktı olarak mahkemeden alabilirsiniz.

Teknolojik gelişmelerle beraber vatandaşlar dava takibi sürecini kısaltma imkanı bulmuşlardır. Dava dosyalarının takibi için mahkemeye gitmeden e-devlet üzerinde sorgulama yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden dava dosyalarının takibini yapabilmek için T.C. kimlik numaranızla beraber bir e-devlet şifrenizin olması yeterlidir. E-devlete giriş sağladığınız takdirde arama butonundan dava dosyalarınızı sorgulatabilirsiniz. Dava dosyaları takibinin e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmesi dava dosyalarının sorgulanmasını çok basit bir işlem haline getirmiştir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının İnternet Sitesinden Dosya Sorgulama

internet sitesi dosya sorgulama

Dava dosyalarının takibini kolaylaştırmak adına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi internet sitesine de dava dosyası sorgulama işlemi eklenmektedir. Vatandaşlar dava dosyalarıyla ilgili takibi e-devlet üzerinden olduğu gibi başsavcılığın internet sitesinden de gerçekleştirebilmektedirler. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sitesinde dava dosyası hakkında e-devletten edinilemeyecek bir takım farklı bilgiler de edinilebilir. Bu bilgiler aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Söz konusu dosyanın hangi ceza dairesine ulaştığı ve geri dönüp dönmediği bu siteden görü
  • Dava dosyasının savcı tarafında incelenip incelenmediği bilgisi de bu sitede bulunmaktadır.
  • Dosyanın yargıtaydaki durumu da bu site üzerinden görü

UYAP Nedir?

Ulusal yargı ağı bilişim sisteminin kısaltması olan UYAP, Adalet Bakanlığı’na bağlı olan kurum ve kişilerin online olarak bilgi edinmelerini kolaylaştıran ve işlemlerini hızlandıran bir sistemdir. UYAP, yargıda görevli kişiler gibi artık vatandaşların da kullanabildiği bir sistemdir. Vatandaşlar bu sistemle dava dosyalarını ayrıntılı olarak inceleyebilmektedir. Dava dosyası takibi için kullanılabilen online sistemlerden biri olan UYAP, vatandaşlara adli sicil kaydı vb. konularda da bilgi edinme kolaylığı sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu