Sağlık

CRP Yüksekliği Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

CRP yüksekliği bitkisel tedavi yollarının şekli birden fazladır. Doğru tedavileri uygulayabilmek için öncelikle hastalığı iyi bir şekilde tanımak ve bilmek gerekir. Bitkisel dahi olsa tedavilere en doğru şekilde uygulamak oldukça önemlidir. Kanda CRP yüksekliği, kalp atardamarlarında iltihaplanma olduğunu gösterebilir ve bu da kalp krizi riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelebilir. Bununla birlikte CRP testi, son derece spesifik olmayan bir testtir ve herhangi bir inflamatuar durumda kandaki CRP seviyeleri yükselebilir.

BDDK değersiz alacakların silinmesi detaylarını da inceleyebilirsiniz.

CRP Yüksekliği Nedir?

Kanda CRP yüksekliği,  CRP (C-reaktif protein) karaciğerde üretilen bir proteindir. İnsan vücudu enfeksiyon, tümör, travma gibi durumlara karşı karmaşık bir yanıt verir. Serum CRP konsantrasyonunun artması, vücut ısısının yükselmesi ve akyuvar sayısının artması yanıtın bir parçasıdır. Bu fizyolojik yanıt enfeksiyona veya enflamasyona sebep olan etkeni ortadan kaldırmaya, doku hasarını azaltmaya ve vücudun tamir mekanizmasını harekete geçirmeye yöneliktir. Sağlıklı kişilerde serum CRP (C-reaktif protein) konsantrasyonları çok düşüktür. Burada bahsedilen yanıtın başlamasıyla birlikte serum konsantrasyonu hızlıca yükselerek 24 saat içerisinde 1000 kata kadar artabilir. CRP artışına sebep olan etken ortadan kalktığında serumdaki CRP miktarı 18-20 saat içerisinde düşerek tekrar normal seviyelere iner. Kalp damar hastalıkları başta olmak üzere enflamatuvar ve enfeksiyöz hastalıkların teşhisinde ve tedaviye verilen yanıtın izlenmesinde CRP testi bir parametre olarak kullanılmaktadır.

CRP Yüksekliği Neden olur?

https://www.youtube.com/watch?v=EITOggEIbr0

CRP yüksekliği neden yükselir sorusuna birçok şekilde cevap verilir. Önemli olan yükselmesine neden olan etmenleri tespit edip ardından doğru tedavi uygulamaktır. CRP yüksekliğine neden olan etmenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Bağ dokusu hastalıkları;
 • Kanser;
 • Enfeksiyon;
 • İltihabi bağırsak hastalıkları;
 • Lupus;
 • Romatoid artrit;
 • Psoriatik artrit;
 • Tüberküloz;

CRP Yüksekliği Değeri Nasıl Ölçülür?

CRP yüksekliği rahatsızlığının değerinin ölçülmesi, Laboratuvarda kan örneği alınarak, kan serumlarındaki CRP konsantrasyonu şeklinde olur. CRP testi açlık ve tokluk durumundan etkilenmez. Gün içerisinde değerlerinde değişim olmaz, herhangi bir zamanda yapılabilir. Ancak beraberinde yapılması muhtemel olan testlerin bazıları açlık gerektirdiği için tercihen açken ölçülür.

Enfeksiyon, herhangi bir iltihabi (enflamasyon) hastalık, tümör oluşumu veya tümör metastazı, kalp krizi ve inme riski gibi durumların teşhisini netleştirmek için kişinin hekimi tarafından ölçülmesi istenebilir. Ayrıca bu hastalıklara karşı tedavi görüyorsanız tedaviye ne ölçüde yanıt alındığını anlamak için de ölçüm istenebilir.

Başkasının Papara hesabına para yatırma hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

CRP Yüksekliğinin Bitkisel Tedavisi

CRP yüksekliği rahatsızlığının bitkisel tedavisinde birçok yöntem kullanılır. Birçok bitki CRP yüksekliğinin tedavisinde kullanılmaktadır. CRP yüksekliğinde en çok tercih edilen meyveler ve bitkiler şu şekildedir:

 • Dur Kurusu: Yaklaşık yarım litre içme suyunun içine 5 kaşık dut kurusu eklenir ve kısık ateşte ısıtılır. Dut kurusu içindeki özünü suya bırakacaktır. Kaynayan su soğutulur ve sabah 1 bardak, akşam 1 bardak olarak tüketilir. Tedavi şekli yirmi beş gün kadar yapıldığında sonuçları alınır. Birçok önemli ve tanınmış doktorlar da bu kürü tavsiye etmektedir.
 • Zerdeçal: Vücuttaki iltihabı söken baharatlardan biri olan zerdeçal, CRP yüksekliğinde de hastalara faydalı olmaktadır. Kandaki iltihabı kısa sürede temizleyen zerdeçal ile hastalara oldukça iyi gelebilecek bir yöntemdir ve birçok profesör de zerdeçalı önermektedir. Zerdeçalı yemeklere veya yoğurda ekleyip beraber tüketebilirsiniz.
 • Sarımsak: Antibiyotik ilaçlar kadar etkili olan sarımsak, iltihapları en iyi şekilde vücuttan uzaklaştıran bir besindir. Kan sonuçlarına göre CRP yüksekliği tespit edilen kişilerin düzenli olarak sarımsak tüketmesi önerilir.
 • Ceviz: Ceviz üzerine yapılan araştırmalar, bu besinin iltihap temizleme görevi olduğunu ifade etmektedir. Kandaki iltihabı temizlemek ve hastalıklardan uzak kalmak için ceviz tüketimine önem verilmelidir.
 • Ispanak: CRP maddesini vücuttan atmak için antioksidan besinleri tüketilmesi önerilir. Bu besinlerden biri de ıspanaktır.
 • Limon: Limon kanda bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu