Birikim

Çöpe Atılmaması Gerekilen Lazımlar

Günlük bazda kaç defa çöp kutusuna bir şeyler attığınızı tahmin edebiliyor musunuz? Çöp atarken aslında birçok işe yarayan envanterleri de günlük hayatımızda ihtiyacımız olduğu halde gözden kaçırıyoruz. Dünyada birçok yerde ihtiyaç olduğu halde ziyan ettiğimiz onca şeyin elimizden akıp gittiğini hayal etmek üzüntülü değil mi? beklide ihtiyacımız olan bir ürünü satın almak yerine çöpe attığımız işe yaramaz diye tabir edilen atıklarla para harcamadan sahip olabiliriz. Peki hiç sordunuz mu kendinize “çok mu zenginim de, paramı çöpe atayım?” Tabi ki de cevabınız hayır olacak ve o halde buna özen göstermeliyiz, nasıl mı? Sizler için özenle hazırladığımız Çöpe atılan gerekli envanterleri bu konumuz dahilinde sunacağız.

Plastik Kap ve Cam Kavanozlar

Plastik kap ve cam kavanoz atıklarını çöpe atmadan önce iki defa düşünün. Bu ürünleri birçoğumuz alışveriş yaparken özelliklede mutfak alanına dayalı gerekli araçlar şeklinde görüp satın alıyoruz. Oysaki bu kavanoz ve plastik kaplar mutfak ve evin daha birçok alanında bize gerekli olan malzemeler sınıfında yer alıyor. Örnek verecek olursak; satın aldığımı bir üründen artta kalan cam kavanozları iyice temizleyerek baharat, konserve yapımı ve kuru yiyeceklerin muhafaza edilebileceği bir gereç olarak kullanabiliriz. Öte yandan plastik kapları da birçok gıda ve benzeri malzemelerin kabı olarak detaylandırabiliriz.

Eski Kıyafetlerinizi Dönüşüme Uğratın

Eski kıyafetlerinizi çöpe atma gibi bir alışkanlığa sahipseniz bu huyunuzu hemen terk edin. Nedeni ise bu kıyafetleri atmak yerine birçok farklı alana dayalı kullanım yapabilirsiniz. Biraz yaratıcı ve zevkinizi de ortaya koyarak birbirinden şirin yastıklar, süs eşyaları ve benzeri el becerilerine dayalı ürünler elde edebilirsiniz. Günümüz ev kadınları bu el becerilerini ticarete bile dökmüş bulunuyor. İnternet üzerinde yer alan birçok sanal dükkan veya Instagram hesabındaki butik hesaplarda bu tür eski kıyafetlerden yapılan ev dekorasyon ürünleri ve çeşitli süslemeler yapılarak gelir elde edilebilmekte.

Yemek Artıklarını Ziyan Etmeyin

Birçok büyüğümüz bu alışkanlığı hale sürdürmektedir. Günümüzde yaşam çerçevesinde birçoğumuz akşam yediğimi yemekten artta kalanları çöpe atarak ziyan ediyoruz. Oysaki dünya üzerinde birçok ülkede açlıktan ölen çok sayıda insan mevcut olmaktadır. Bunu göz önünde bulundurduğumuz da ne denli bir sorumsuzluğun içerisinde olduğumuzu kavrayabiliyoruz. Örnek olarak pilav yediniz ve geriye tencereden sadece bir kase pilav kaldı diyelim. Bunu atmak yerine bir sonraki gün çorba içerisine veya farklı bir yemek içerisine ilave ederek kullanabilirsiniz.

Öte yandan sebze yemeği üzerine bir akşam veya öğlen öğünü tüketim yaptığınızı varsayalım. Geriye kalan sebze yemeğini salata da veya börek içerisine ilave ederek harika bir tarif ortaya çıkarabilirsiniz. Buradaki asli tema aslında tat veya lezzet üzerine değil. Yemek artıklarınızdan neler yapabileceğinize bir örnek vermek istedik sadece, gerisi sizin tutumunuza kalmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu