Sgk - Ssk - Bağkur

2021 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Çocuk yardımı, 2021 senesinde artan asgari ücrete oranlanarak hesaplanmaktadır. Çocuğun sayısına göre artan çocuk yardımı, müracaat yapan bayanlara verilmektedir. İlk çocuk ile 3. Çocuk arasında verilecek miktar açısından değişiklik olacaktır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafınca verilmekte olan miktar, bakanlık fonundan karşılanacaktır. Tek seferlik verilecek bu miktar, anneler tarafınca şahsen çekilmelidir.

 

2020 Senesi İçin Çocuk Yardım Parası Ne Kadar ?

Çocuk parası almak istemekte olan annelerin 2021 senesinde alacakları miktarlar şöyledir ;

 • Çocuk yardımı parası ilk çocuk için 300 Türk lirası’dır.
 • İkinci doğumda çocuk başına 400 Türk lirası olarak yardım verilmektedir.
 • Üçüncü ve sonraki doğumlarda 600 Türk lirası destekte bulunulmaktadır.
 • İkiz bebek sahibi olan anneler için, ilk doğumda 300 Türk lirası, ikinci doğumda 400 Türk lirası, toplamda 700 Türk lirası verilmektedir.

Şu demek oluyor ki anne tek doğumda 700 Türk lirası almaktadır. Bu durum, ilk doğumda ikiz bebek dünyaya getiren anneler için geçerli olmaktadır. Annenin ikinci doğumunda ikiz bebek dünyaya getirmesi halinde anneye 1.000 Türk lirası destekte bulunulur. İlk doğumda üçüz bebeğe sahip olan anneler, toplamda 1.300 Türk lirası çocuk yardımı alır.

 

Çocuk Yardımı Parasının Özellikleri Nedir?

Çocuk yardımı parası  5 yaşından ufak çocuğa sahip annelere verilmektedir. Çocuk sayısına bakılarak miktarında değişiklikler görülebilen bu ödeme, tek seferliktir. Yalnızca doğum sonrasında 1 kere verilir. her doğum sonrasında bu yardımı alma olanağı bulunur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca finanse edilen bu yardım, yalnızca annelerin müracaat yapması halinde hesaplarına yatırılmaktadır. Müracaat yapmayan anneler için bu yardım talebi iletilmemiş olacağından dolayı herhangi bir işlem yapılamaz. Paranın çekimini yalnızca anne yapabilir.

Çocuk Yardım Parası Yattı, Çekemezsem Ne Olacak?

Çocuk yardımı parasının PTT’de beklemesi halinde yalnızca 2 ay bekletme hakkı bulunuyor. Müracaat sonucunda gelen para, 2 ay PTT’lerde bekleyebilir. Ancak bu sürenin sonunda para halen çekilmemişse, kurumun bu miktarı geri alma hakkı bulunmaktadır.Geri alınmış olan miktarlarda tek müracaat hakkı da yanmış olur. Bundan dolayı parası kurum tarafınca geri alınmış olan annenin yeniden müracaat yapma hakkı bulunmamaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Çocuk yardımı ücreti almak için şartlar şu şekildedir:

 • Annenin TC vatandaşı olması gerekiyor.

Bunun dışında herhangi bir koşul aranmaz. Annenin sigorta durumu doğum yardımını etkilememektedir. Maddi durumu oldukça iyi olan anneler de bu yardıma müracaat yapabilmektedir. Ayrıca annenin çalışma durumu da yardımın verilmesi mevzusunda etkisizdir. Anneler talep ederse, her sebeple bu parayı alabileceklerdir. Ama anne TC vatandaşı değilse, bu destekten faydalanma hakkı bulunmaz.

Bunun yanında bir takım durumlarda doğum parası müracaatları kabul edilemez. Bu yardımın asıl amacı, çocuğun bakımının kolaylaştırılmasıdır. Bu yüzden ölü doğumlarda ve kürtajlarda bu yardımın alınması söz bahsi olmaz.

Çocuk Yardımı Parasında İstenen Evraklar Nedir?

Çocuk yardımı parası için istenen belgeler şöyledir:

 • Anneye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Bebeğe ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Hastaneden alınmış olan doğum belgesi

Bu belgelerin hazırlanması halinde bireyler, başvurularını yapabileceklerdir. Posta veya kargo üzerinden de Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ulaştırılabilecek bu belgeler, müracaatı uzaktan yapmayı da olanak sağlamaktadır. Evrakların eksiksiz olarak kuruma iletilmesinin ardından müracaat alınacaktır.

Çocuk Yardımı Parasına Nasıl Müracaat Yapılır?

Çocuk yardımı parasına müracaat yapmak için  bireylerin e- devlet sistemini kullanması yeterli olacaktır. E- devlet sitesine yapılacak girişin ardından e- hizmetler sayfası mevcuttur. Giriş için  gerekli parola, PTT şubelerinden 2 Türk lirası karşılığında alınabilir. Sayfanın en alt kısmında bulunmakta olan e- hizmetler kısmına tıklanarak buradan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bölümü bulunur.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Ardından müracaat seçeneklerine tıklanır. Müracaat seçenekleri içerisinden doğum yardımı müracaatı işaretlenir ve müracaat tamamlanmış olur. Şayet hastaneden belge istenirse, bu ekranda görülecektir. Bir takım durumlarda doğum sisteme geç işler. Bu durumlara karşılık hastaneden doğum belgesi çıkarılması gerekmektedir.

Çocuk Yardımı Parasında Vakit Aşımı Var Mı?

Çocuk yardımı parasında zaman aşımı 5 senedir. Doğan çocuk 5 yaşında olduğunda, artık çocuk adına doğum yardımı alınmamaktadır. Bireylerin doğum yardımı alabilmeleri için doğumdan sonraki 5 sene içinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekecektir. Ayrıca yurt dışında bulunmakta olan Türk anneler de konsolosluklar vasıtası ile çocuk yardımı müracaatında bulunabilirler.

Çocuk Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çocuk yardımı parası PTT veznelerinden, e- devlet sistemi üzerinden veya Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı telefon adreslerinden sorgulanabilir. Sorgulama işlemlerinin yapılması esnasında kullanılmış olan kanala göre öğrenme hızı değişir.

E- Devlet Üzerinden Çocuk Yardımı Sorgulama Adımları Nedir?

Çocuk yardımı parası sorgulanırken e- devlet sistemi kullanılmaktadır. PTT merkezlerinden alınmış olan parola girildikten sonrasında, müracaat ile aynı basamaklar izlenir. Ancak herhangi bir sorgulama veya müracaat işlemi için, PTT veznelerinden alınacak olan şifrenin değiştirilmesi gerekiyor. Parola değişiminden sonrasında ekran yenilenerek yeniden giriş yapılır. Girişin ardından ekranın en alt kısmına inilir. En alt bölümde bulunmakta olan e-hizmetler kısmına girilir. Buradan Sosyal Yardımlaşma Derneği bölümüne girilir. Ardından sorgulama işlemleri menüsünden doğum yardımı sorgulamasına tıklamanız gerekmektedir.

Çocuk Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bunların yanında kişiler, arama bölümünden de sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. E- devlet sisteminde ekranın sağ üst köşesinde bulunmakta olan ‘ Size nasıl yardımcı olalım?’ kısmına Sosyal Yardımlaşma Derneği yazarak da sorgulama sayfasına erişim olanaklı olacaktır.

Şartlı Çocuk Yardımı Nedir?

Şartlı çocuk yardımı parası, evlatların okuması şartına bağlıdır. Çocuklarını okutamayacak durumda olan aileler için verilecek bu destek, ailelere okul çağında ulaştırılmaktadır. Desteğe  e- devlet üstünden müracaat yapılır. Yalnızca çocukların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilen bu çocuk yardımı, ileri yaşlara kadar devam etmesi ile doğumda verilen çocuk yardımından ayrılır.

Geri ödeme talep edilemez. Ancak ailenin maddi durumunun düzeldiği tespit edilirse, çocuk yardımı ödemeleri sonlanmış olur. Her ay çocuğun harcamaları için belli bir miktarda paranın çocuk adına gönderilmesini kapsayan bu yardım, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafınca verilmektedir. Çocukların okuldan alınması, okulu bırakması veya okuldan mezun olunması halinde bu para kesilir. Bunun yanında yasa dışı olarak okulu bırakan ufak çocuklar denetim altına alınır ve zaruri durumlarda devlet yurdunda yatılı olarak okuması sağlanmaktadır.

Şartlı Çocuk Yardımından Yararlanma Şartları Nedir?

Şartlı çocuk yardımı parasından faydalanmak için koşullar şu şekildedir:

 • Müracaat meydana getirecek ailenin, herhangi bir sosyal güvencesi veya bağlantısı bulunmamalıdır.
 • Çocuklar eğitim aşamasında olması gerekmektedir. İlkokul veya orta okul dönemindeki çocuklar için bu yardımdan faydalanılabilir.
 • Ailenin genel sağlık sigortası girişi olmamalıdır.
 • Evde en az 1 tane 0- 6 yaş arası çocuk olmalıdır.
 • Herhangi bir sosyal yardımdan yararlanılmaması gerekmektedir.
 • Çocuk yardımlarının haciz gibi nedenlerle kesilmesi olanaklı değildir. Çocuklar üzerinden verilecek destekler, her türlü el konmadan muaf tutulmaktadır.

Şartlı Çocuk Yardımında İstenen Evraklar Nedir?

Şartlı çocuk yardımı parası için istenen belgeler şunlardır:

 • İkametgah kaydı alınması gerekmektedir.
 • Evli olan bireyler için eş ve çocukların ayrı olarak kimlik fotokopileri gerekmektedir.
 • Eşinden ayrılmış aileler için boşanma belgesi gerekiyor.
 • Evde eğitimi devam eden her çocuk için öğrenci belgesi alınması gerekmektedir.

Kurumlardan alınmış olan çocuk yardımı talep dilekçesi doldurulması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu