Genel

Çocuk Odası Dekore Etme Yöntemleri ve Önerileri

Çocuk odası dekore konusu anne ve babaların çokça üzerinde kafa yorduğu bir mesele. Yeni doğan bir bebek için, ikizler için, 7 yaşındaki bir kız çocuğu veya 11 yaşındaki bir erkek çocuğu için oda hazırlama konusu büyük bir telaş, yorgunluk, ciddiyet bir o kadar da büyük bir özveri ile yapılır. Her ebeveyn biricik evladı için iyi bir oda, kaliteli bir yaşam alanı dizayn etmek ister. Çocuk odası dekorasyonu üzerinde durulması gereken önemli bir meseledir.

Çocuk Odası Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

cocuk odasi dekore ederken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuk odası dekorasyonunda önemli noktalar şunlardır:

 • Ebeveynler kendi isteklerinden çok çocuklarının arzu ettiği şekilde tasarım yapmalıdırlar.
 • Çocuğa mutlaka fikri sorulmalıdır.
 • Ama çocuğun her istediğini yapmak ve her istediği objeyi almak pedagojik olarak çok da doğru değildir. Bu durum arkadaşları arasında zamanlama dışlanmaya, çocukta aşırı kibre, huysuzluğa, vb. yol açabilir. Bu durumda anne ve baba çocukla olan iletişimde bir orta yol bulmak zorundadır.
 • Çocuğun ders çalışabileceği, oyun oynayabileceği, eşyalarını rahat bir şekilde kullanabileceği bir alana ihtiyacı vardır. Bu alanlardan birini dışlamak veya öbürüne çok önem vermek çocuğun psikomotor becerilerini aksatır, zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiler.
 • Dekorasyonlar çocukların cinsiyetine ve yaşına uygun bir şekilde planlanmalı, buna uygun bir bütçe çıkarılarak alışveriş listesi hazırlanmalıdır.
》》  Kira Sertifikası (Sukuk) Nedir?

Çocuk Odası Dekorasyonu Yaratıcı Fikirler

Çocuk odası dekorasyonunda akıllı tasarımlar sizlere örnek olması açısından aşağıda verilmiştir:

 • Özel Alan: İki veya daha fazla sayıda çocuk aynı odayı paylaşmak zorunda ise mahremiyeti korumak adına odanın yarısına kapı konulabilir. Sürgülü kapı sayesinde herkes kendi özel alanında kalabilir.
 • Alan tasarrufu: Çocuk için küçük bir oda mevcutsa her köşeyi düşünerek, her metrekareyi tasarlayarak dekore etmek mümkün.
 • Çok fonksiyonlu eşyalar: Hem alandan tasarruf için hem de yaratıcı bir fikir oluşturmak adına bazı eşyaları veya objeleri çift fonksiyonlu olarak kullanmak mümkün. Örneğin; gündüz oturulacak bir bazayı geceleri yatağa çevirebilirsiniz.
 • Duvar seçeneği: Yüzer raflar sayesinde boş duvarlarınızı dekore ederek raf veya dolap şeklinde kullanabilirsiniz.
 • Pencere altı: Çocuk odası dekorasyonu için boş alanlar çok önemli. Pencere altlarına dolaplar koyarak boş alanları pratik bir şekilde doldurabilirsiniz.
》》  Dijiturk Play Nedir? Dijiturk Play Avantajları

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

cocuk odasi dekorasyonu nasil yapilir

Çocuk odası dekorasyonu yapmak için gerekli püf noktaları yukarıda verdik. Şimdi hareket zamanı!

 • adım: Odanın merkezinde çocuğunuz olmalı. Onun rahatı için uygun mobilyalar alıp yerleştirin. Onunla birlikte seçtiğiniz eşyaları iş bölümü içinde odaya koyun.
 • adım: Anne- babalar eşya ve mobilya seçmek için zaman harcadıklarından aydınlatma ve ışıklandırmayı arka plana atabilirler. Halbuki çocuğun doğru ışıkta büyümesi, oyun oynaması, odasında vakit geçirmesi gerekir. Eğer karanlık bir odaysa ve güneş ışığı az geliyorsa açık tonda eşyalar tercih edilmeli. Işıklandırma için de abajur, beyaz ışık, vb. kullanılabilir.
 • adım: Çocukların sevdiği renklerle duvarları boyamak son derece önemli. Çocukların söz hakkı sahibi olmaları, kendilerini toplumda ifade edebilmeleri için gereklidir.
 • adım: Seçtiğiniz mobilya ve eşyalar sivri köşeli olmamalı. Çocuğunuz 7 yaşından küçükse zarar görebilir. Ayrıca priz kullanımında kapaklı tercih edilmeli.
》》  Banka Borçları ve İcralarda Zaman Aşımı Süresi

Çocuk Dekorasyonunda Tavan Boyama Nasıl Olmalı?

Çocuk dekorasyonu tavan boyama en az eşya seçimi kadar önemli. Odanın rengini, ışığını, ambiyansını kısacası her şeyi etkiler. Ayrıca odaya bir ruh, bir karakter kazandırır. Çocuk odası dekorasyonu tavan boyaması için profesyonellerden yardım almak önemli. Tavana istediğiniz bir modelin çizilmesini, boya rengini, vb. işin uzmanlarına bırakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu