GenelSağlık

Cilt Rengi Açmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Cilt rengi koyuluğundan şikayetçi olan birçok insan mevcuttur. Özellikle kadınlar, yaz mevsimi sonrasında kuruyan ve koyulaşan cilt rengi açmak için ciltlerini oldukça fazla işleme maruz bırakırlar. Bu işlemlerin birçoğu yapay ve kimyasal malzemelerle dolu olduğu için cildi belki de ulaşılmak istenilen tona ulaştırır fakat aynı zamanda kuruluğu arttırarak ya da çeşitli fiziksel hasarlar vererek cildi daha kötü bir cilt haline getirirler. Bunun yanısıra cilt rengini açabilmenin birçok doğal ve evde hazırlanılabilecek kadar kolay yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulamak hem malzemelerin erişilebilirliği ve doğallığı açısından hem de uygulamanın kolaylığı açısından birçok kadın tarafından tercih edilmektedir.

Limon Suyu İle Cilt Rengi Açmak

limon suyu ile cilt rengi acmak

Limon suyu aracılığı ile cildin rengini açmak en kolay ve yaygın şekilde uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Limonun asidik özelliğinden kaynaklı herhangi bir tahrişin yaşanmaması için bu uygulamanın pamuk eşliğinde yapılması tavsiye edilir. Limon suyu ile cilt rengi açmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Limonu ikiye kesin.
 • Limonun sadece bir yarısını kullanarak kaseye limonu sıkın.
 • Pamuğu limon suyuna batırarak aydınlatmak istediğiniz bölgeye hafif dokunuşlarla sürün.
 • Limon suyunu 20 dakika beklettikten sonra yıkayın ve ardından nemlendirici sürün.
 • Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Patates İle Cilt Rengi Açmak

Patates aracılığı ile cilt rengini açma işlemi herhangi bir şekilde kanıtlanmamış olması sebebi ile çok fazla tercih edilmeyen, akıllara gelmeyen fakat cilt rengini açmada etkili yöntemlerden bir tanesi. Yüksek miktarda C vitamini içeren patatesin yerine domates ya da salatalık da zaman zaman kullanılabiliyor. Haftada bir kez yapılması gereken uygulama ise aşağıdaki gibi:

 • Bir adet patatesi kalın dilimlere ayırın.
 • Dilimleri cildin renginin açılmasını istediğiniz yerlere sürün.
 • Islaklığın tamamen kurumasını bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Zerdeçallı Macun İle Cilt Rengi Açmak

zerdacalli macun ile cilt rengi acmak

Zerdeçal ile cildin rengini açma uygulaması da patates gibi çok fazla bilinmeyen fakat etkili yöntemlerden bir tanesi. Zerdeçalın vücuda olan etkisi oldukça yaygın bilinmesine rağmen direkt uygulaması akıllara çok kolay gelen yöntemlerden biri değil halbuki Zerdeçal uzun tarihçesi boyunca cilt rengini açmak için kullanılan bir Hint baharatı. Yapılması gereken uygulama ise aşağıdaki gibi:

 • Zerdeçalı az miktarda zeytinyağı ile karıştırıp macun yapın.
 • Cilde sürün ve rengini açmak istediğiniz yerlere ince bir tabaka şeklinde yayın.
 • 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayın.

Yoğurt/Süt İle Cilt Rengi Açma

Yoğurt ya da süt ile cilt rengini açma işlemi bilinen ve yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Süt de yogurt da alfa hidroksi asit denen ve cildi soyan bir maddeye sahip olduğu için cilt rengini açmada oldukça etkililer. Yapılması gereken işlem ise aşağıdaki gibi:

 • Tam yağlı süt ile sade yoğurdu macun kıvamına gelmesine yetecek kadar yulaf ezmesi ile karıştırın.
 • Cildinize sürüp yirmi dakika bekledikten sonra nazikçe ılık su ile cildinizi yıkayın.

Tam yağlı süt ya da yoğurt kullanmak içerdikleri enzimler açısından önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu