Sağlık

Cilt Lekeleri İçin Evde Çözüm Yöntemleri

Cilt lekeleri için evde yapılabilecek çözümler oldukça basit formüllerden oluşmaktadır. Herkesin cildi farklı türde ürünlere karşı alerjik etki göstereceğinden uygulamaya başlamadan önce tüm tarifler belli bir bölgede denenmeli ve bir sorun gözlenmezse tüm cilde uygulanmalıdır. Evde yapılacak tariflerde dikkat edilmesi gereken püf noktalar bir tanesi kullanılan malzemelerin miktarlarıdır. Örneğin; sirke gibi tesiri yüksek ürünlerin kullanım oranları iyi bilinmelidir. Cilt lekeleri için evde yapılacak olan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Pirinç maskesi,
  • Patates maskesi,
  • Limon ve Aloe Vera maskesi,
  • Doğal ürünler ile yapılan Peeling gibi yöntemler sıralanabilir.

Cilt Lekeleri İçin Pirinç Maskesi Faydaları

cilt lekeleri pirinc maskeleri faydalari

Pirinç maskesi cilde tazelik vererek canlılık katmaktadır. Bebeksi bir cilt isteyen kişiler pirinç maskesini sıklıkla kullanılır. Maskenin cildi beyazlatma etkisinin yanında lekeleri açarak renk tonlarının önüne geçmektedir. Güneşten veya sivilce ve aknelerden oluşan izler, düzenli pirinç maskesi kullanımı ile ortadan kalkabilir. Önemli olan düzenli bir şekilde her gece yatmadan önce cildi pirinç suyu ile temizlemektedir. Yapılan işlem tonik işlemi gibi uygulanmaktadır. Önce cilt kirden ve yağdan arındırılmalıdır. Daha sonra cilt suyla güzelce yıkanarak pamuğa emdirilen pirinç suyu cilde yedirilir. Pirinç suyunu elde etmek için 1 gece boyunca 1 su bardağı suda 2 yemek kaşığı sirkeyi bekletmek gereklidir. Bu karışım bitene kadar serin bir yerde muhafaza edilebilir.

Cilt Lekesi İçin Patates Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt lekeleri için patates maskesi birçok kişinin leke ve renk eşitleme için kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde lekelerden kurtulmak ve canlı bir cilde kavuşmak mümkün olmaktadır. Cilt lekelerinden hızlı bir şekilde kurtulmak isteniyorsa, patates maskesi haftada 2 kez tekrar edilebilir. Patatesler rendeden geçirilerek suyu ile birlikte cilde yayılır ve kuruyana kadar bekletilir. Patates ciltte oluşan lekeler ile savaşarak renk tonlarını eşitlemeye yönelik çalışmaktadır. Düzenli kullanımda sonuçlarını göstermektedir.

Cilt Lekeleri İçin Limon ve Aloe Vera Maskesi Tarifi

cilt lekeleri limon ve aloe vera faydalari

Cilt lekeleri için limon ve aloe vera maskesi sayesinde cilt sorunları ortadan kaldırılabilir. Hızlı ve etkili bir yöntem olan limon ve aloe vera maskesi mükemmel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. 6-7 damla limon suyu ve 1 çay kaşığı jel aloe vera bir kapta karıştırılır ve cilde sürülür. Sıvı bir kıvamı olan maske fırça yardımı ile cilde yedirilir. Kısa zaman içerisinde kuruyarak cilde nem kazandırır. Haftada 2 veya 3 kez kullanılarak birkaç hafta içerisinde mükemmel sonuçlar gözlemlemek mümkün olmaktadır. Tarif tek kişilik olduğu için her kişiye aynı oranda ekleme yapılarak maske tarifi çoğaltılabilir. Maske sonra kullanılmak için bırakılmamalıdır. Aynı gün taze bir şekilde sıkılan limon suyu ile oluşturulmalıdır.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Ürünler ile Yapılan Peeling Nasıl Yapılır?

Doğal ürünler ile yapılan peeling cilt sorunları yaşayan kişiler için alternatif bir yöntem oluşturmaktadır. Her evde bulunan basit malzemeler ile yapılan tarifler ciltteki lekeleri açarak cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmaktadır. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım çay kaşığı tuz karıştırılarak cilde sürülür. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika beklendikten sonra cilt iyice yıkanır. Zeytinyağı cilde nemini ve canlılığını geri kazandırırken, tuz ise cilt lekeleri ile savaşarak ciltte oluşan ton farklılıklarını ortadan kaldırmaktadır. Yoğurt ve limon suyunu karıştırarak bir başka doğal peeling etkili maske yapmak mümkündür. 1 yemek kaşığı yoğurda çeyrek limonun suyu sıkılarak cilde sürülür ve yine yaklaşık 30 dakika beklendikten sonra bol su ile arındırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu