Genel

Çifte Vatandaşlık Nedir? Çifte Vatandaş Olma Yolları

Çifte vatandaşlık uygulaması bir kişinin aynı anda birden fazla ülkede vatandaşlık hakkına sahip olmasını kapsar. Çifte vatandaşlık gerekli şartların sağlanması halinde ikinci ya da üçüncü bir ülkenin vatandaşlığını alması demektir.

Çifte Vatandaşlık

Çifte vatandaşlık sistemi aynı anda birden fazla ülkenin vatandaşlığını almasını kapsar. Kural olarak kan bağı ile ülkesine bağlı olan insanlar daha sonra başka ülkelerin de vatandaşlık hakkını alarak çifte vatandaşlık sisteminde yer almasını içerir. Çifte vatandaşlığa alınmak isteyen vatandaşların yapması gereken bir takım şartlar mevcuttur. Bu şartların yerine getirilmesi halinde çifte vatandaşlık sistemine tabii olabilirler. Çifte vatandaşlığa sahip olanlar, uygulanan ülke kapsamında hak ve hürriyetlerden de yararlanma şansını bulurlar.

Nasıl Çifte Vatandaş Olunur?

nasil cifte vatandas olunur

Çifte vatandaş olmak için kimi zaman doğuştan kimi zaman da sonradan belli şartların yerine getirilmesi ile sağlanır. Vatandaşlık işlemleri ve uygulaması da ülkeden ülkeye değişir. Örneğin: Amerikan sınırı içinde doğan bir kişinin vatandaş olma hakkı varken Türk vatandaşı olmak için çocuğun anne ve babasının Türk olması gereklidir. Bir ülkenin vatandaşlığını hak kazanmış olan kişiler kazandıklarını gösteren belgeleri resmi kurumlara sunmaları ile işlem gerçekleşmiş olur. Resmi kurumların gerekli gördüğü incelemeler etrafında prosedürlerle beraber ikincil vatandaşlığa yönelik nüfus siciline kayıtları yapılır. Nüfus siciline kaydedilen bireyler resmi kayıtlarından sonra vatandaşlığının bulunduğu ülkenin tüm hak ve avantajlarından yararlanabilir.

Çifte Vatandaşlık İşleminde Gerekli Olan Belgeler

Çifte vatandaşlık için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Başvuru esnası ya da sonrasında başvuranın nüfus cüzdanı ve fotokopisi talep edilir.
 • Vatandaşlığı kazanılmış olan ülkeden alınmış olan resmi evraklar takdim edilir.
 • Eğer vatandaşlık doğum esasına göre kazanılırsa doğum belgesini gösteren belge sunulur.
 • Kan bağı esasına göre vatandaşlık kazanılırsa eğer anne ve babaya ait kimlik bilgileri belgelenerek verilir.
 • Sisteme girilmesi için son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık bir resim verilir.
 • Daha önceden vatandaşlığı bulunan ülkeden alınmış olan pasaport ya da vize belgesi başvuru esnasında toplanarak takdim edilir.

Yukarıda sayılan tüm bu belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması halinde işlemler resmi olarak tamamlanır. Herhangi bir evrağın ya da belgenin eksik olması halinde işlemler aksayabilir ya da askıya alınabilir.

Çifte Vatandaş Olabilmenin Belli Başlı Şartları

Çifte vatandaşlık için şartlar ülkeden ülkeye göre değişir. Ancak çifte vatandaş olabilmek için uluslararası alanda geçerli olan ve kabul görülen bir takım kuralların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Ülke sınırları içerisinde doğarak vatandaşlığa kabul edilmek daha kolaydır. Bazı ülkeler için sadece kendi toprakları içinde doğmuş olmak yeterli bir sebeptir. Buna örnek olarak Amerika verilebilir. Bazı zengin kişilerin doğum için Amerika’yı tercih etmesi doğacak çocuğun çifte vatandaşlık kazanması içindir.
 • Kan bağına göre vatandaşlık elde edilebilir. Buna göre yeni doğmuş bir bebeğin nerede, nasıl doğduğuna bakılmadan anne ve babasının soy ağacına bakılır. Bu sistem ile yeni doğan kişiye vatandaşlık anne ve babasından geçerek verilir.
 • İkamete göre kazanılan vatandaşlık sistemi de mevcuttur. Bazı ülkelerin vatandaşlık sitemine bakıldığında 5 ya da 10 yıl boyunca kendi topraklarında ikamet etmeleri sonucu vatandaşlık verilmektedir.
 • Para karşılı ile vatandaşlık hakkına sahip olunabilir. Bu sistem ile para verilerek vatandaşlık satın alınabilir. Amerika, İngiltere ve Türkiye gibi ülkeler para karşılığı vatandaşlık veren ülkelerdendir. Çifte vatandaşlık statüsü etrafında para karşılığı vatandaşlık alma işlemi çok kısa bir sürede sonuçlanır. Para oranları ise 100 bin TL ve üzerine çıkmaktadır.
 • Beyin göçü ile vatandaşlık almak da mevcuttur. Gelişmiş ülkeler daha çok bu sisteme başvurur. Ülkeler ihtiyaç duydukları doktor, mühendis, sanatçı ve akademisyenlere beyin göçü karşılığında çifte vatandaşlık verirler. Bu sistem ile başarılı kişiler ülkelere transfer ettirilir.
 • İş ve çalışma amacı için de çifte vatandaşlık uygulaması yapılabilir. Bir ülkede yer alan iş ve işçi açığı çifte vatandaşlık adı altında giderilmeye çalışılır. Ancak bu durum her zaman geçerli olmaz. Belli bir dönem yaşanan açıklıkla alakalı olarak gelişim gösterir.

Çifte Vatandaşlığın Sağladığı Avantajlar

Çifte vatandaşlığın sağladığı faydalar oldukça geniştir. Bu avantajlar içinde en önemli olanları ise o ülkede oturmak, yaşamak ve seyahat edebilmektir. Ayrıca bir ülkenin çifte vatandaşlığını kazanan kişi o ülkede çalışma iznine sahip olmakla beraber iş kurabilme yetkisini de elinde bulundurur. Çifte vatandaşlığa sahip olan bireyler, vizesiz bir şekilde seyahat hakkına sahip olurlar. Özellikle ekonomik durumu zengin olan bir ülkeden alınan vatandaşlık daha fazla yararlıdır. Bu sayede kişi o ülkede daha fazla yatırım yaparak daha fazla kazanca sahip olabilir.

Çifte Vatandaşlık Alınamayan Durumlar

cifte vatandaslik alinamayan durumlar

Çifte vatandaşlığı kabul görülmeyen durumlar neticesinde birçok kişi vatandaşlık hakkından yararlanamamaktadır. Çifte vatandaşlık talebinde bulunan herkesin vatandaşlığı hemen kabul edilmez. Özellikle bir ülkeye kaçak yollarla girmeye çalışanların çifte vatandaşlık hakkı tamamen elinden alınabilir. Bu durum bir suç olarak işlem görür. Daha sonra gerekli şartlar yerine getirilse dahi vatandaşlığı kabul görülmez. Herhangi bir yasa dışı suçu bulunan kişiler de vatandaşlık hakkından yararlanamaz. Bu yüzden sicil kaydı gibi durumlara önem verilir. Ayrıca cezaevinde bulunan kişilerin çifte vatandaşlığa başvurmaları otomatik olarak reddedilir. Bir ülkeye yapılan vatandaşlık başvuruları derin bir güvenlik soruşturmasından geçirilerek kabul edilir. Özellikle Avrupa ülkeleri sıkı bir güvenlik soruşturması ile çifte vatandaşlığa alım yaparlar. Ülkenin huzurunu tehlikeye atacak bir durum sezildiği anda kişi çifte vatandaşlık hakkından yararlanamaz. Kendi ülkesinde sık sık adına dava açılmış olan ve siyasi alanda adı sık sık olaylara karışmış olan kişiler de çifte vatandaşlıktan yararlanamaz.

Çifte Vatandaşların Türk Vatandaşlığından Çıkması Mümkün Mü?

Çifte vatandaşlığa sahip olanların Türk vatandaşlığından çıkması mümkündür. Kişinin siciline başka bir ülkenin çifte vatandaşlığı kabul edildiği andan itibaren Türk vatandaşlığından feragat etme hakkı vardır. Türk vatandaşlığından kendi isteği ile çıkan kişiler Türk vatandaşlığının sunduğu her türlü hak ve avantajlardan yararlanamaz. Yabancı bir ülke vatandaşı statüsünde yer alır. Ayrıca bu gibi durumlarda ikinci vatandaşlığı taşıdığı ülkenin kendisini vatandaşlıktan çıkarması halinde kişi vatansız kalabilir. Vatansız kalmak ise bir ülkenin siyasi himayesinden yararlanamamak demektir. O yüzden bu gibi durumlar pek önerilmez.

Çifte Vatandaşlıkta Askerlik Sorunu

Çifte vatandaşlıkta askerlik durumu çifte vatandaş olanlara yönelik bir soru olarak akıllara takılmaktadır. Çifte vatandaş olarak doğan veya sonradan çifte vatandaşlık hakkına sahip olan erkek bireyler, Türk kanununa göre 20 yaşına bastıklarında askerlik görevlerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Başka bir ülkenin vatandaşlığını kazansalar dahi Türkiye’de askerlik yapmakla yükümlüdürler. Askerlik vazifesi yapılmadığı taktirde kaçak konumunda yer alırlar. Eğer askerlik vazifesi yerine getirilmek istenmiyorsa bu gibi durumda Türk vatandaşlığından çıkmakla bu durum aşılabilir. Bunun dışında askerlik görevi bir vazife olarak her Türk vatandaşı olan erkek bireylere yüklenen bir sorumluluktur.  Bu bir kural olarak Türk kanununda yerini almış bulunur. Bu kuralın yerine getirilmemesi bir suç olarak kişinin siciline işler. Kişi çifte vatandaşlık hakkına sahip olsa bile askerlik rolünü yerine getirmek zorundadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu