Genel

Çiftçiye Gelen İcrada Hacze Konu Edilemeyecek Eşyalar

Çiftiçiye gelen icrada tarımsal faaaliyetleri sürdürmek için kullanılan mallar, haciz konusu olamaz. Çiftçiye uygulanan icrada hacze konu edilemeyecek eşyalar olması, çiftçileri diğer meslek gruplarından ayırmaktadır. Çiftçilere icra uygulamasında haciz edilecek malların sınırlandırılması tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesi açısından önemlidir. Bu konuda icrayı sınırlandıran hükümler koyulmasının sebebi çiftçilerin piyasa içindeki hareketliliğinin devam etmesine yöneliktir.

Başkasının papara hesabına para yatırma detaylarına da bakabilirsiniz.

Çiftçilere İcra Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

Çiftçilere icra gelmesinin birçok farklı sebebi olabilir ancak çifçilere icra son dönemde piyasa hareketlerinden kaynaklı artmış durumdadır. Çiftçiler belirli sebeplerden dolayı kredi ya da kredi kartı borçlarını ödeyememektedir. Bankaya olan borçların dışında üretim faaliyetleri için bağlantılı olarak hareket ettikleri kurum ve kuruluşlara da ciddi miktarlarda borçlanmış durumdadırlar. Bu gibi borçlar sonucu çiftçiye karşı alacaklı konumundaki banka ve kuruluşlar icra takibi başlatarak borçları tahsil etmeye çalışırlar. Çiftçilerin borçlanmasının ve ödeme yapamamalarının sebepleri temel olarak şu şekilde sıralanabilir.

  • Üretim faaliyetlerinde kullanılan çeşitli ürün ve araçların maaliyetinin yükselmesi
  • Çiftçilerin uzun süreçlerde ve yoğun emeklerle ortaya koyduğu ürünlere olan talebin düşmesi
  • Talep olan ürünlerde de satışların düşük olması

Bankalardan gram altın hesabı nasıl açılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Çiftçilerin Hangi Malları Hacze Konu Edilemez?

Çitçilerin hacze konu edilemeyecek malları, tarımsal faaliyet gösterdikleri alana göre belirlenmektedir. Örneğin tarımsal faaliyet olarak meyve yetiştiriciliği yapan bir çiftçinin üzüm bağı hacze konu edilemez. Haciz edilemeyecek malların belirlenmesinde çiftçinin üretime devam etmesini engellemeyecek olması temel belirleyicidir. Bu doğrultuda hacze konu edilemeyecek eşyalar şu şekilde sıralanabilir.

  • Büyükbaş hayvancılık yapan bir çiftçinin geçimini sağlayacak kadar büyükbaş hayvanı ve bu hayvanların yiyecekleri ile kalacak yerleri hacze konu edilemez.
  • Çiftçinin sahip olduğu arsası ya da traktör gibi ekipmanları haciz edilemez. Ancak çiftçinin bu ekipmanları geçinmek için ve tarımsal faaliyetlerinde kullanması şarttır. Yani çiftçinin 5 tane arsası olması durumunda bunlardan 2si tarımsal faaliyet için kullanılmadığı takdirde haciz edilebilir.
  • Meyve ya da sebze yetiştirerek tarımsal faaliyet gösteren çiftçilerde hacze konu olamayacak eşya meyve sebze bahçeleri ya da üzüm bağı gibi ürünlerin yetiştirildiği alanlardır.

Çiftçilere haciz işlemi uygulanırken geçinmelerine engel olacak ve tarımsal faaliyetin sürdürülmesini durduracak arsa, bahçe, çeşitli ekipmanlar ya da mahsüller hacze konu edilemeyecek eşyalar kapsamındadır.

Çifçilerin Hacze Konu Olamayacak Mallarının Haciz Edilmesi Durumunda Ne Olur?

Kanunda hacze konu olamayacağı açıkça belirtilen malların haciz edilmesi durumunda, çiftçiler şikayette bulunabilir ve tazminat davası açabilirler. Hacze konu edilemeyecek eşyalar, çiftçilerin kanun hakkında bilgilerinin olmaması durumunda karşılaşılabilen durumlardan biridir. Ancak yasaya aykırıdır ve yaptırım uygulanır. Kanunda haciz edilemeyeceği belirtilen mallar hakkında haciz işlemi uygulanması durumunda çiftçiler icra mahkemesine şikayette bulunuabilir. Şikayet durumunda mahkeme icra ile ilgili gerekli incelemeler sonucunda çiftçiyi haklı bulursa mallar geri iade edilir. Çiftçiler malları aldığı durumda geçen sürede uğradıkları zarar için tazminat davası açma hakkına sahiptir.

Bankalar arası Türk Lirası Piyasası hakkında detaylara da bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu