Bankaİş FikirleriKredi

Çiftçilere Borç Yapılandırması 2021 Başvuru Şartları

2021-2025 Çiftçi Borçları Yapılandırılması

Uzun süreden beri çiftçilerimiz tarafınca beklenen iyileştirme Ziraat bankasından geldi. Tarımsal faaliyette bulunmuş olan çiftçilerimiz ödemelerin ertelenmesini bekliyordu. Ziraat bankası çiftçiler için borç vadelendirme getirdi. Çiftçilerimizin kredi borçlarını 5 sene’ye kadar vadelendirme yaparak yapılandırmaya gidiyor. 3 Ocak 2021 tarihindeki Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren tarımda kredi vadelendirme kararına bağlı ayrıntılı bilgiler yer verilmiştir.

Çiftçiye çiftçinin beklediği müjde geldi.. Ziraat Bankası borçlarını ödemekte zorluk çeken çiftçiye müjde Hazine ve Sanayi Bakanı Berat Albayrak tarafından geldi. Çiftçilerimizin ödemedikleri ya da ödeyemedikleri tarımsal borçları yapılandırılacak ve refinansman sağlayarak kapatabilecek. Yapılmış olan açıklamada çiftçinin yükü azaltılacak. Borçlarında vadelendirme olanağı sağlanacak. Bu yapılandırma Ziraat Bankasına olan borçları içeriyor. Ziraat Bankasından kullandıkları kredilerin tamamı için 5 sene vade ile %9 oranında uygulanacak faiz oranları geçerli olacak. Tarımsal faaliyetlerde yararlanmak suretiyle almış oldukları kredi borçlarını ödemede zorluk çeken çiftçilere Ziraat Bankasından kullanmış oldukları kredi borçlarının yapılandırılması olanağı sağladı. 31 aralık 2019 itibariyle ödenmesi gereken lakin ödenmeyen borçları içeriyor.

Ziraat bankası geçtiğimiz senelerde da çiftçilerimizin talep duyduğu tarımsal faaliyetlerde kullandırılmak suretiyle çiftçilere verilmiş olan tarım kredilerini 5 sene’a varan vadelendirme olanağı sunuyordu. 2021 senesinde da bu gelenek bozulmadı ve düşük faizle birlikte yapılandırmaya gidildi.

Berat Albayrak Çiftçi borç yapılandırması için şu şekilde konuştu;

“Doğal afetlerden etkilenen veya ekonomik sebeplerden dolayı kredi geri ödemelerinde sorun yaşayan, tüm tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilerimize yapılandırma imkanı getiriyoruz. Çiftçilerimizin Ziraat Bankasından kullandığı kredilerin tümü için önemli bir müjde. Yüzde 9 faiz oranıyla 5 yıla kadar uzun vade istiyorlardı bizden, yeniden vadelendirebilecekler artık. Ziraat Bankası burada önemli bir yük almış olacak ve üreticilerimizin mevcut borçlarının sadece bir tek sezonda edilecek tarımsal gelirlerle ödenmesindeki tüm bu zorluklar göze alınarak, ürün, zamanlama, iklim şartları borçları en az 5 yıllık bir süreçte piyasanın çok çok altında, çok daha düşük bir faiz oranıyla geri ödenmesiyle hepsini rahatlatacak yeni bir yapılanmanın önünü açıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

Resmi Gazetenin 2015 karar sayılı  3 ocak 2021 tarihindeki sayısında yayınlanan 2021 senesinde uygulanacak olan kredi bilgileri ise;

 • Verilmiş olan kredinin kullandırılma tarihleri arasında ( 01.01.2021-31.12.2022) krediye mevzu olan varlıklarda meydana gelebilecek herhangi bir doğal afetlerden etkilenmiş olduğu tespit edildiği durumda Ziraat Bankasının ve Tarım Kredi Kooperatifinin mevzuatları gereğince vade tarihinden başlayarak taksitlendirilebilir.
 • Doğal afetlerden ötürü meydana gelecek olan hasarı karşılamak için kullandırılacak olan kredinin vadelendirme tarihleri arasında ( 01.01.2021-31.12.2022) meydana gelmiş olması gerekmektedir.
 • Krediyi gerçek ve tüzel kişi-üreticiler kullanabileceklerdir.
 • Her sene afetlerde etkilenen üreticiler hasar raporunu TARSİM’den tedarik ederek müracaat yapabilecek.
 • 1 ay içerisinde hasar tespit raporunu alan üreticiler Ziraat Bankasına müracaat etmelidir.
 • Müracaat işlemlerinde gecikme yaşayan üreticiler için başvurularda 15 günlük ek bir zaman daha tanınıyor.
 • Ertelenen krediler için vade bitimine kadar takip işlemleri başlatılamaz.
 • Erteleme işleminde borçlu ve kefillerin kefaletten çekilme hakkı bulunmuyor.
 • Hasarlar üretici tarafınca belirlenme mecburiyeti vardır. Doğal afetlerin hasar tespit edilmesinde TARSİM raporu esas alınır. TARSİM’e konu olmayan tespitler il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca yapılmaktadır.
 • Hasar tespit komisyonunda işleyiş, mevzuat detayları Tarım ve Orman Bakanlığınca yayınlanacak tebliğde belirtilir.
 • Ertelenecek kredi miktarı hasar oranına %10 risk primi eklendikten sonra hesaplanır. Hesaplanan ücreti aşmamak kaydıyla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Ko. tarafınca belirlenir. Hasardan etkilenen ürünlere de kredi verilir. Sigorta tazminatları hesaplanan kredi tutarında düşüldükten sonrasında anapara üstünden hesaplanır.
 • Yatırım dönemi kredilerinde yalnızca alakalı dönemdeki kredi taksitlendirme erteleme işlemi yapılır.
 • Erteleme işlemi bir sene süre % 25 ile taksitlendirme ise % 20 faiz oranı ile 5 sene olarak yapılır.
 • İlgili krediden 3 defa ardarda faydalanma olanağı mevcuttur.
 • Sözleşmeli üretim meydana getiren çiftçiler yukarıda bahsettiğimiz madde hükümlerinden yararlanamaz.

Borç Yapılandırma Koşulları Neler?

Ziraat Bankası ya da Tarım Bakanlığınca müracaat koşulları ve başvurulacak kurumlar için daha bir açıklama yapılmadı ama sayın Bakanımızın açıklamalarına bakılarak aşağıda ki koşulların geçerli olacağı değerlendirilmektedir.

 • Borcun çiftçi tarafınca tarımsal faaliyetler için kullanılmış kredi olması, (Konut, vasıta vs. hariç)
 • Borcun Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ya da Ziraat Bankasından kullanılmış olması, (Başka bankalar hariç)
 • 31 ARALIK tarihi itibariyle borcun ödenmesi gerekirken ödenmemiş olması gerekiyor.  (Bu tarihten sonrasında ödenmeyen ya da yeni oluşacak borçlar hariçtir.)

Çiftçi Yapılandırma Misal Ödeme Planı;

 1. İLK TAKSİT: EKİM 2021
 2. İKİNCİ TAKSİT: EKİM 2022
 3. ÜÇÜNCÜ TAKSİT: EKİM 2023
 4. DÖRDÜNCÜ TAKSİT: EKİM 2024
 5. 5. VE SON TAKSİT: EKİM 2025

Çiftçi Yapılandırma Kredisi Koşulları Neler?

Ziraat ya da Tarım Kredi kendi bünyesinde bulunmuş olan temerrüte düşmüş borçlar için yapılandırma meydana getirecek ve 5 sene vade ve yüzde 9 faiz ile ödenmesini sağlayacak.

 1. Borcun ödenmesi gerekiyorken ödenmediği tarihten itibaren yapılandırma tarihine kadar ki arada geçmiş olan süre için çiftçilere %9 oranında faiz uygulanacaktır.
 2. Uygulanmakta olan bu faizin yarısını Hazine Müsteşarlığının Gelir Kaybı ödeneğinden karşılanarak müracaat meydana getiren çiftçi ise, tarımsal cari faiz oranının yarısını ödemekle yükümlü olacak.
 3. Uygulama Çiftçi Yapılandırma Kredi Mevzuatının Resmi Gazete’de yayımlanması ile başlamış olacak.
 4. Çiftçilere borçları için toplamda 5 taksit yapılacak.
 5. Yapılandırma müracaatları başladığı vakit çiftçimiz ilk taksiti ödeyecek.
 6. Borçlar 5 sene müddetince yılda bir defa ödemeli olacak.

Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi için Müracaatlar Nereye Yapılacak?

Çiftçilere verilecek olan borç yapılandırma kredisi kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesini ardından uygulanmaya başlamış olacak. Borcunu yapılandırmak istemiş olan çiftçilerimizin Yürürlük tarihinden başlamak suretiyle Türkiye Ziraat Bankası Şubelerine ya da Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaat yapmaları gerekecek. Borucunu yapılandıran ve ilk taksiti ödemiş olan çiftçinin ikinci ödemesi 1 sene sonraya yapılandırılacak.

Bu uygulamadan 320.87 çiftçinin yararlanması planlanıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu