Genel

Cezadan Mahsup Edilmek Ne Demek?

Cezadan mahsup edilmek, hüküm giymiş kişinin cezası kesinleşmeden önce özgürlüğünün kısıtlandığı sürecin cezadan düşülmesi anlamına gelmektedir. Kişinin cezası kesinleşmeden tutuklu kaldığı, gözaltında bulunduğu vb. durumlardaki tüm süreler cezadan mahsup edilecektir. Cezadan mahsup edilmek tartışmalı bir konu olmakla beraber, Türk Ceza Kanununda mahsup mecburi olarak kabul edilmiştir. Çünkü kişisel hakların korunması ve bireye verilen önemin gösterilmesi açısından önemli bir noktada durmaktadır. Mahkeme cezanın mahsup edilmesi konusunda insiyatif gösterme hakkına sahip değildir. Cezadan mahsup edilme sadece hükümlü konumda olunan suça yönelik uygulanmaz. Ceza hukukunda başka suçtan tutuklunun mahsubu olarak tanımlanan bir madde bulunmaktadır. Şartlar gerçekleştirildiği takdirde tutuklunun mahsubu başka suçtan da gerçekleştirilebilir.

Başka Suçtan Tutuklunun Mahsup Edilme Şartları Nelerdir?

mahsup edilme sartlari

Kişinin başka suçtan tutukluluğunun mahsup edilmesi, mümkün olmakla beraber bazı şartlar gerektirir. Bunun için gerekli olan şartlar aşağıda verilmiştir.

  • Kişinin tutuklu olduğu suçtan bağımsız olarak özgürlüğünün kısıtlanmış olması gerekir.
  • Diğer suçtan kaynaklı mahsup uygulanması için hükmün kesinleşmesi gerekir.
  • Mahkemenin kararı kesinleşmeden diğer suça dair mahsup talebinde bulunulmalıdır. Hüküm kesinleştiği takdir de mahsup talep edilemez.
  • Cezadan mahsup edilmek kişinin ceza evinde yatacağı süre üzerinden uygulanan bir yö Kişinin özgürlüğünün kısıtlandığı süre cezaevinde kalacağı süreden düşülür.
  • Cezadan mahsup edilme cezaevi süresi üzerinden olabileceği gibi kişinin denetimli serbestlik durumu olacaksa, denetimli serbestlik süresine de uygulanabilir.

Cezadan Mahsup Edilme Kararını Kim Verir?

Cezadan mahsup edilmek her ne kadar yasada açıkça tanımlansa da mahkemeler tarafından uygulanmaktadır. Cezadan mahsup edilme davanın görüldüğü mahkeme tarafından verilen bir karardır. Eğer başka suçtan tutuklunun mahsubu söz konusu ise ikinci suçun davasının görüldüğü mahkeme tarafından  mahsup kararı verilir.

Adli Para Cezası İçin Mahsup Uygulanır mı?

adli para cezasi icin mahsup uygulanir mi

Adli para cezası için  mahsup uygulaması ödenecek miktarın azaltılması şeklinde yapılabilir. Kişi yargılama sonunda adli para cezası aldıysa gözaltında ya da tutuklu kaldığı günler para cezasından miktar olarak düşülecektir. Adli para cezasında mahsup uygulanırken gözaltında ya da tutuklu kalınan hergün 100 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Cezadan mahsup edilmek, görüldüğü gibi birçok şekilde uygulanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu