Genel

Ceza Zaman Aşımı Nedir?

Ceza zaman aşımı ceza hukukunda, ceza için hükmün verilmesinin üzerinden belli bir zaman geçmesine rağmen cezanın uygulanmaması ve ceza uygulama hakkından vazgeçilmesi olarak tanımlanır. Ceza zaman aşımı durumu devletin ceza  uygulanma hakkından vazgeçtiği anlamına gelmektedir. Ceza zaman aşımı süresi çok kısa bir süre olmadığı gibi cezaya göre süre de değişiklik göstermektedir.

Ceza Zaman Aşımı Süresi Nasıl Belirlenir?

ceza zaman asimi suresi nasil belirlenir

Ceza zaman aşımı süresi, ceza mahkemeleri tarafından belirlenir. Zaman aşımı süresi belirlenirken nasıl bir ceza olduğu ve hapis gibi cezalarda ceza süresi göz önünde bulundurulur. Ceza zaman aşımı süreleri temel olarak aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası alındığı durumda ceza zaman aşımı 40 yıl olarak belirlenmiştir.
  • Ömür boyu hapis cezasında 30 yıl zaman aşımı vardır.
  • 20 yıldan fazla süreli hapis cezalarında zaman aşımı süresi 24 yıldır.
  • 5 yıldan fazla süreli hapis cezalarında ise 20 yıl olarak belirlenen ceza zaman aşımı süresi, 5 yıldan az hapis cezalarında ve adli para cezalarında 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Ceza Zaman Aşımı Süresi Ne Zaman Başlar?

Ceza zaman aşımı süresinin başlaması, suçun işlenme şekline göre değişmektedir. Normal şartlarda ceza aşım süresi suçun işlendiği andan itibaren başlamaktadır. Ortada zincirleme bir suç varsa son suçun işlendiği andan itibaren başlayan ceza zaman aşımı, teşebbüs durumunda kalan bir suçda son eylemin gerçekleştiği günden itibaren başlamaktadır. Eğer suç bir çocuğa karşı işleniyorsa, ceza zaman aşımı çocuk 18 yaşını doldurduğunda başlayacaktır.

Ceza Zaman Aşımı Neden Kesilir?

ceza zaman asimi neden kesilir

Ceza zaman aşımı kesilmesi için, gerekli bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar gerçekleştiğinde kesilen zaman aşımı süresi, kesildiği andan itibaren yeniden başlamaktadır. Ceza zaman aşımı şu şartlar altında kesilmektedir.

  • Hükümlüye dava açılması durumunda ceza zaman aşımı kesilir. Davanın tebliğ edilmesinin zaman aşımı kesilmesi üzerinde etkisi yoktur. Dava açılması tek başına yeterli bir sebeptir.
  • Hükümlünün infazı yapılmayan cezadan sonra yeni bir suç işlemesi durumunda zaman aşımı kesilecektir.
  • Hükümlü hakkında çıkarılan yakalama kararının uygulanması durumunda da ceza zaman aşımı Kararın çıkarılması zaman aşımının kesilmesi için yeterli değildir. Hükümlünün yakalanması şarttır.
  • Araba Pert Kaydı Ne Demek?
  • Akbank Telefon Bankacılığı – 444 25 25

  • Vakıfbank Başkasının Hesabına ATM’den Para Yatırma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu