Genel

Çelik Kasa Açma Nasıl Yapılır, Gerekenler Nelerdir?

Çelik kasa açma işlemi günümüzde hırsızlık olaylarına paralel olarak gelişim göstermiştir. Çelik kasa açma işlemi için birçok bilindik yöntem mevcuttur.

Çelik Kasa Açma

celik kasa acma

Çelik kasa açma işlemi kimi zaman hırsızlık olayına bağlı olarak gelişen bir durum olmakla beraber kimi zaman da şifresini unuttuğumuz için başvurulan değişik yolları kapsar. Çelik kasalar günümüzde korunaklı olmadığı için farklı yöntemlerle açılma imkanı bulur. Başvurulan bu yöntemlerle kasa aşınarak ya da fiziksel yapısı bozularak açılma imkanı bulabilir.

Sert Cisimle Vurarak Açma İşlemini Gerçekleştirmek

Çelik kasaya sert bir cisimle vurarak açmak bilindik yöntemlerdendir. Genelde şifresi unutulan kasalar ya da teknik nedenler gibi durumlarda sert bir cisme başvurulabilir. Bunun için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Çelik kasa boş bir zemine konmalıdır.
 • Alt kısmı üste gelecek şekilde zemine konmalıdır.
 • Sert bir cisim ile kasanın şifreli bölüme bakan alt kısmına doğru sert bir şekilde vurulmalıdır.
 • Vurma işlemi en fazla 10 kere olduğunda güvenlik kilidi otomatik olarak açılacaktır.

Çelik Kasayı Sert Bir Zemine Vurma İşlemi

Sert zemine çelik kasayı vurarak açma işlemini gerçekleştirmek de başvurulan yollardandır. Bunun için yapılması gerekenler şöyledir. İlk önce sert bir zemine çelik kasayı orta şiddette vuramaya çalışınız. Ancak zeminin boş olmasına dikkat ediniz. Ayrıca kasanız bu işlem ile zarar görebilir. Sert zemine çelik kasayı vururken alt kısmının zemine denk gelmesine dikkat edin. Dikkatli bir şekilde bu uygulama yapıldığında kasanın emniyet pimi açılacaktır.

Başka Kurumdan Yardım İsteyerek Açma

Çelik eşya teknik kurumlarından yardım isteyerek açma işlemi gerçekleşebilir. Bu durum, kasa şifresini unutan çelik kasa sahipleri tarafından başvurulan yollarından biridir. Bunun için çelik kasa teknik ekiplerinden ya da satıcılarından yardım isteyerek açma işlemi gerçekleşebilir. Ayrıca çelik kasa satıcıları tarafından verilen bu hizmet ile kasanız hiçbir aşınma ve bozulma yaratılmadan en kısa sürede açılabilir. Üstelik küçük bir ücret karşılığında çelik kasalar emniyetli bir şekilde açılma imkanı bulur.

Çelik Kasa Açmanın Diğer Yolları

celik kasa acma yollari nelerdir

Çelik kasa açmanın diğer yöntemleri de açıcılar için mevcuttur. Bu yöntemler şu şekilde sıralanır;

 • Özellikle hırsızların kullandığı yöntemlerden olan delerek açma yöntemi mevcuttur. Bu yöntem için belli başlı bir takım aletler gerekir. Bu aletler yardımı ile kasanın şifreli yüzü delinerek açılma işlemi gerçekleştirilir.
 • Çelik kasanızın gerçek anahtarı kaybolduğunda yerine yedek anahtarın devreye girerek açılmasını sağlamaktır. Yedek anahtarlar çelik kasalar için önem taşır. Gerçek anahtarın kaybolması gibi durumda daha önceden yaptırılmış olan yedek anahtar ile açılma işlemi gerçekleşebilir. Bunun için çelik kasanızın yedek anahtarını yaptırmayı unutmayın.
 • Kimi zaman ise çelik kasanın mekanizması bozulduğu için açılma işlemi gerçekleşmez. Bu gibi durumlarda şifre doğru girilse dahi açılma işlemi yapılamaz. Bunun için ise çelik kasanın kilit mekanizması tamamen sökülerek yerine yeni bir kilit mekanizması takılmasıdır. Bu aşamadan sonra şifre tekrardan girilerek açılma işlemi gerçekleşebilir.

Çelik Kasa Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çelik kasa açımında dikkat edilecek hususlar şu şekilde sıralanır;

 • Kullanıcısı tarafından şifrenin doğru girilmesi gerekir. Kimi kasalar şifre yanlış girildiği anda otomatik olarak devre dışı kalır.
 • Şifre unutulduğu anda teknik destek alınmalıdır.
 • Kendi yöntemlerinize başvurduğunuz zaman çelik kasanın zarar görmemesine dikkat etmeniz gerekir.
 • Genellikle yabancılardan yardım alınmamalıdır.
 • Çelik kasa açma işlemi için kasanın mekanik kilidi zorlanmamalıdır. Bu gibi durumlarda mekanik kilidi değiştirmek ve yeni şifre almak zorunda kalabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu