Genel

Çekme Belgesi Nasıl Alınır, Gerekenler Nelerdir?

Çekme belgesi almak için öncelikle ruhsata ve araç plakasına ihtiyaç duyulmaktadır. Araç plakası ve ruhsatla birlikte vergi dairesine gidilerek borç yoktur belgesi temin edilmelidir. Borç belgesi olması durumunda çekme belgesi almak zorlaşabilir. Daha sonra en yakın “Şoförler ve Otomobilciler Odasına” gidilerek müracaat işlemini içeren form ile beraber iki adet Araç Trafik Tescil formu temin edilmelidir. Formlar doldurulurken dikkat edilmesi gereken nokta, formun kalemle doldurulmamasıdır. Form Daktilo ile ya da dijital bir ortamda olacak şekilde doldurulmalıdır. Tüm bu işlemlerin ardından ise Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine gidilerek çekme belgesini almak mümkün. Temin edilen belge ile birlikte artık çekme belgesini talep edilen araç trafiğe çıkamaz ve trafikle ilişiği kesilir.

Çekme Belgesi Nedir?

cekme belgesi nedir

Araç çekme belgesi özellikle otomobil alım ve satımında sıkça karşılaşılan bir kavramdır. Araç çekme belgesini, trafiğe çıkmaya dair bazı vasıflarını yitirmiş, hurdaya dönmüş ve kaza yapmış araçların trafikten tamamen çekilmesi işlemidir. Bu sayede aracın trafikte olan diğer araçlara oranla sorumluluğunu en az seviyeye indirgemektir. Örneğin; vergi yükümlülüğünden muaf tutmak gibi. Araç çekme belgesini genellikle ikinci el araçların trafikten çekilmesinde uygulanmaktadır. Trafikten çekilen araçlar bazı yükümlülüklerden kurtulmakla birlikte satış işlemlerinde de herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Çekme Belgesi İçin Gerekenler

Çekme belgesi için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Çekme belgesi alınmak istenen aracın plakası
 • Noter onaylı nüfus belgesi
 • Araç ruhsatı
 • Motorlu taşıtlar vergi dairesinden araca yönelik borcu yok belgesinin temini
 • Noterden vekil olarak gösterilen kişinin resimli tasdikli belgesi
 • Araç bir şirket adına kayıtlı ise faaliyet belgesi ve imza sirküleri belgesinin aslı
 • Araca yönelik yedek anahtarlar
 • Araca yönelik bir haciz işlemi varsa, borçlu olduğu kuruma dair borcun tasdikli kalktığını gösteren belgenin temini gerekmektedir.

Çekme Belgeli Araç

Çekme belgesine sahip araç, araç alım ve satımında diğer araçlar gibi herhangi bir sorun olmadan işlem görebilmektedir. Ancak çekme belgeli bir aracın trafiğe çıkası yasal değildir. Çekme belgeli bir aracın trafiğe çıkabilmesi için araca yönelik belgenin kaldırılması ve aracın herhangi bir sorunu olmadığına dair gerekli incelemelerden geçirilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar dışında resmi mecralarda çekme belgeli olarak görülen bir aracın trafiğe çıkması durumunda gerekli yasal işlem uygulanabilmektedir.

Çekme Belgeli Araç Kullanmak

cekme belgeli arac kullanmak

Çekme belgesine sahip araçlar kullanımı yasal açıdan uygun değildir. Aracı yeniden kullanabilmek için tescilinin yaptırılması gerekmektedir. Araç yeniden incelemeden geçirilerek ve çekme belgesi kaldırılarak trafiğe çıkartılabilir. Aksi durumda trafiğe çıkarılan araçlar ceza alabilir ve araç ruhsatına el konabilir. Çekme belgeli araca yönelik yapılması gerekenler;

 • Zorunlu trafik sigortası yaptırılmalıdır.
 • Araca yönelik poliçe alınmalıdır.
 • Muayene istasyonlarında araca yönelik genel muayene ve egzoz muayenesi yapılmalıdır.
 • Yukarıda edinilen bu işlemlere yönelik belgelerin de noter tasdikli onayı gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu