Genel

Çek Kırdırma Nedir, Nasıl Olur?

Çekin kolay nakde çevrilmesi olarak adlandırılan bu durum, çeklerin günü gelmeden vaktinden önce aracı kurumlar vasıtasıyla kolay nakde çevrilmesi esasına dayanmaktadır. Günümüz finansal sisteminde faktoring şirketleri olarak karşımıza çıkan bu aracı kuruluşlar vaktinden önce alacakların kısa sürede nakde çevrilmesine imkan sağlamaktadırlar.

Faktoring şirketleri çek kırdırma işlemi için belli başlı bazı masraflar talep etmektedirler. Yaptıkları bu hizmet ile genellikle her işlem için çek bedelinin yaklaşık olarak%4 ve%5’i kadar işlem ücreti talep etmektedirler.

Satıcıların sunmuş oldukları mal ve hizmetler karşılığında alacakların ödenebilmesi için borçlular tarafından verilen ödeme seçenekleri arasında yer alan çek, insanların ticari hayatta sıklıkla kullandıkları parasal araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Satıcıların ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmeleri için sunulan bu işlemler sayesinde ticarette dinamik bir ortam oluşmaktadır.

Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Olur?

cek kirdirma islemi nasil olur

Çek kırdırmak ticaretle yakından ilgilenen insanların çok fazla karşılaştığı ve nakit ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanmasına yarayan bir işlem olması nedeniyle birçok farklı yollar kullanarak çekler kolayca günü gelmeden nakde çevrilebilmektedir.

Kırdırma işlemi, günümüzde çok sık ismini duyduğumuz faktoring şirketlerini kullanarak yapabileceğimiz gibi çekin bağlı bulunduğu bankalar aracılığı ile de gerçekleştirebiliriz. Bu işlemler için alınan komisyon masrafları her aracı için değişmek ile birlikte bankalar gibi finans kurumlarını işin içine kattığınızda %4 ile %20 arasında değişen hizmet bedelleri görülmektedir.

Çekin Birden Fazla Alacaklı da Dolaşması Mümkün Müdür?

Çek cirolama işlemi olarak adlandırılan bu işlem pratik olması açısından çok sık kullanılır. Bir kişi alacaklarına karşılık verilen çeki başka birine borçlu olduğu için aldığı çeki borçlusuna rahatlıkla verebilmektedir. Çekin üzerinde yazan “hamileri” ifadesi bu çekin rahatça dolaşıma sokulacağı anlamına denk gelmektedir. Bu işlem sayesinde piyasada tek bir senet üzerinden belki de yüzlerce işlem hacmi yaratılabilir.

Çeke Uygulanan Komisyon Oranları Ne Kadardır?

Çeke uygulanan işlem ücretleri, işlemi yapan kuruma göre değişkenlik göstermesi ile birlikte bazı esaslar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Bu esaslar şu şekildedir:

 • Kredi notundaki olumsuzluklar
 • Çekin mahsup süresindeki farklılıklar
 • Çek bedeli

Bu özellikler dikkate alınarak komisyon hesaplamaları yapıldığında çıkan sonuçta incelemeler neticesi yüksek risk içeren çek grubuna girerse kesilen ücretlerde yüksek olmaktadır. Tam tersi durumlarda da ücretler azalacaktır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda çekin kırdırılması için uygulanan komisyon ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Çek Kıran Bankalar Hangileridir?

cek kiran bankalar hangileridir

Çek kıran bankaların listesi şu şekildedir sıralanabilir:

 • Ziraat bankası
 • Yapı kredi bankası
 • Akbank
 • Garanti bankası
 • İş bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • HCBC
 • ING Bank
 • QNB Finansbank
 • Burganbank

Uyguladıkları belirli işlem ücretleri kesintileri ile çeklerin hızlı bir şekilde nakde çevrilmesini sağlayan bankalar müşterilerine hızlı nakit desteği sağlamış olurlar. Bunların yanda faaliyet gösteren faktoring şirketleri aracılığı ile de bu tür işlemlerimizi rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapılması Gerekir?

Çekin karşılıksız çıkması borçlu tarafın alacaklı tarafa ödemesi gereken paranın banka hesabında yeteri kadar olmaması anlamına gelmektedir. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için çıkarılan 5941 sayılı Çek Kanunu ile alacaklı taraf güvence altına alınmıştır. Bu kanuna göre karşılıksız çekler banka tarafından belli oranda alacaklıya ödenerek mağduriyetin en az düzeyde tutulması esasına dayanmaktadır.

Faturasız Çek Kırdırma Mümkün Müdür?

Faturasız çekin kırdırılması işlemi birçok kişinin bilgisinin az bir konudur. Faturasız bir çeki kırdırabilmek için yetkiye sahip olunması gerekmektedir. Normal şartlarda faturasız çek bozdurmak yasal olarak yasaktır.

Çekin kırdırılması işlemlerinde karşılaşılan bozduramama gibi durumların önüne geçebilmek adına faturalı çeklerin talep edilmesi ve faturasız çeklerden mümkün oldukça uzak durulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu