Kredi

Çek Karşılığı Kredi Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Çek karşılığı kredi sisteminde çekler birer teminattır ve alınan çeklere belirli bir pay uygulanarak bu çekler nakit paraya dönüştürülürler. Özellikle şirketler ve bazı işletmeler nakit ihtiyaçlarını sık sık bu yönteme başvurarak karşılamaktadırlar. Krediden KOBİ ve KOBİ dışı tüm gerçek ve tüzel kişi işletmeleri faydalanabilmektedirler. Çek ödeme destek kredisi 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9.5 faizlidir.

Çek ve senetler geçmişten bugüne geniş bir etki alanı olan ve günümüzde hala aktif bir biçimde kullanılıyorlar. Nakit para ile yapılacak işlemlerde ortaya çıkabilecek her türlü riski azaltan ve şüphesiz ticari hayatın önemli birer parçası olan çeklerin kullanımının sıklaşması, bankaların da zaman içerisinde çek kullanıcılarına kolaylık sağlamak adına çek karşılığı ödeme kredisini oluşturmalarına sebebiyet vermiştir.

Çek Karşılığı Krediden Kimler Faydalanabilir?

cek ile kredi kimler alabilir

Çek karşılığı krediden yararlanabilmek isteyenlerde şu şartlar aranıyor;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre kurulmuş, yurtiçi ya da Türkiye’deki serbest bölgelerde faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişi işletmelerinden biri olması gerekiyor.
  • Kendisi ya da varsa ortakları hakkında kredi başvurma esnasında iflas kararı, fesih, iflas erteleme tedbir kararı gibi kararların olmaması gerekiyor. Bu kararların olmadığını kişinin beyan edebilmesi şart koşuluyor.
  • Kişinin KGF’ye (Kredi Garanti Fonu) önceki dönemlerden kalan ödenmemiş komisyon borcunun bulunmaması gerekiyor.

Çek Ödeme Destek Kredisi Şartları

Çek karşılığı kredi almak için şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Çek karşılığı kredi sadece TL cinsinden kullanılabilir.
  • Çek karşılığı krediye başvurmak isteyen işletmelerin kredi kullanımı öncesinde çek bordrolarını ve bu çeklerin ilgili faturalarını belgelendirmeleri gerekir. Fatura tutarı çek tutarından büyük ise kredi kullanımında çek tutarı esas alınır.
  • Belgelendirilen çek bordrosunda yer alan keşlerin keşide tarihi en fazla 3 Haziran 2020 olabilir.
  • İşletmelerin kullanabilecekleri maksimum kredi tutarı, 2018 yıl sonu kesinleşmiş mali verilerinde yer alan ciro bilgisine göre belirlenir.
  • Kredi KGF (Kredi Garanti Fonu) ile kullanıldığı için kredi kullanım anında binde 5 KGF kefalet komisyonu olarak tahsil edilir.

Çek Ödeme Destek Kredisi Başvurusu

cek odeme destek kredisi basvurusu

Çek karşılığı kredi için başvuru banka şubelerinden kişisel olarak yapılır fakat ek olarak son zamanlardaki Koronavirüs salgını sebebi ile oturduğunuz yerden de çek karşılığı krediye başvurunuzu kolaylıkla bankaların internet siteleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu