Hukuk

Cebri Tahsilat Ne Demek, Türleri Nelerdir?

Cebri tahsilat sözlük anlamı olarak, ödemenin zorla alınması anlamına gelmektedir. Türkiye’de kamu alacakları konusunda vergi dairesi tarafından  uygulanmaktadır. Anayasada belirtildiği gibi vergi alacakları gibi kamuya yönelik ödemelerin gerçekleştirilmesi zorla yapılabilmektedir.

Cebri Tahsilat Türleri Nelerdir?

cebri tahsilat turleri nelerdir

Cebri tahsilat türleri, üç tanedir. Cebri tahsilat, tahsilat dairesi tarafından yapılır. Cebri tahsilatın söz konusu olduğunda konuyla ilgili özel konunda belirtildiği gibi vergi dairesi aynı zamanda tahsil dairesidir. Tahsilat dairesi kanunda amme borcu olarak nitelenen kamu borçlarını aşağıda verilen 3 şekilde alabilmektedir.

  • Şartlar uygunsa vergi borcu olan kişi ya da kişilerin iflası istenebilir.
  • Vergi olan kişinin yeterli miktarda malı varsa mallar haciz yoluyla nakde dönüştürü
  • Vergi borcu olan kişi vergi dairesine herhangi bir teminat gösterdiyse söz konusu teminata el koyulabilir.

Cebri Tahsilattan Kurtulmak Mümkün Müdür?

Cebri tahsilattan kurtulmak için, vergi dairesi borçlu kişiye 2 seçenek sunmuştur. Borcu ertelemek ya da borcu taksitlendirmek suretiyle cebri tahsilatlar uygulanmayabilir. Cebri tahsilat türlerinden herhangi birinin uygulanması durumunda borçlu konumundaki kişi çok kötü durumda kalacaksa vergi dairesine erteleme talebinde bulunabilir. Erteleme talebinin kabul edilmesi durumunda borçlu kişinin birçok yükümlülüğü olacaktır. Vergi dairesinden erteleme talep edebilmek için yazıyla başvuru yapmak dışında teminat gösterme şartı söz konusudur. Ancak teminat gösterebilen borçlular erteleme ya da taksitlendirmeden faydalanabilir. Erteleme süresi vergi dairesine ne tür bir borcun olduğuna göre 2 ile 5 yıl arasında değişebilmektedir.

Cebri Tahsilatta Süreç Nasıl İşlemektedir?

cebri tahsilat sureci nasil isler

Cebri tahsilatın uygulanmaya başlanması için, önce vergi borcu olan kişiye borcun vadesinin dolduğuna dair belgenin tebliğ edilmesi gerekir. Tebliğden sonraki 7 gün içerisinde borç ödenmemiş durumda olursa, cebri tahsilat sürecinin başlayacağının borçluya bildirilmesi gereklidir. Borçlu kişinin gösterdiği teminat varsa bu teminatın paraya dönüştürüleceği tebliğde bildirilir. Eğer borçlu kişi teminat göstermemişse mal beyanında bulunması talep edilir. Vergi borcu bulunan kişi tebliğlere rağmen mal beyanında bulunmuyorsa ya da yalan beyanda bulunduysa en az 3 ay olmak üzere hapis cezası verilebilir. Cebri tahsilat sürecinde en önemli nokta tüm talep ve yaptırımların borçlu tarafa bildirilmesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu