Genel

Cebri İcra Yoluyla Satış Ne Demek?

Cebri icra yoluyla satış, borçlu kişinin borcunun ödememesi sonucunda mallarına haciz yoluyla el konulması ve satılarak alacaklıya borcun ödenmesi anlamına gelmektedir. Cebri icra yoluyla satış, alacaklı kişinin mahkemye başvurması sonucu icra daireleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Kişinin mallarına zorla el koyma olarak tanımlanan haciz işlemi yalnızca devlet tarafından yapılabilmektedir.

Cebri İcra Yoluyla Satış İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

cebri icra satis gerekli belgeler

Cebri icra yolu ile satış,  borcu olan her kişi için uygulanamaz. Belli bir sürecin sonunda gerçekleştirilmesi mümkündür. Cebri icra satış için gerekli olan şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Alacaklı olan kişinin mahkemeye icra için başvuruda bulunması gerekir.
  • Mahkeme tarafından borçlu kişiye borcu verilen zaman dilimi içerisinde ödemezse haciz işlemi gerçekleşeceğine dair tebligat gönderilmelidir.
  • Borçlu kişi verilen süre içerisinde borcunu ödemez ya da itiraz etmezse mal beyanında bulunması talep edilir.
  • Beyan edilen malların satış işleminde borçlu kişinin izni ya da onayı gerekmez.
  • İcra dairesi tarafından yapılan satış sadece devletin yapabileceği bir satış biç Devletin iradesi icra mahkemeleri tarafından temsil edilmektedir.

Cebri İcra Satış Süreci Nasıl İşler?

Cebri icra satış sadece devlet onayıyla gerçekleştirilebileceği için, mahkemenin icra için onay vermesi ve borçlu kişiyi bilgilendirmesi ile süreç başlar. Haciz yoluyla el konulan ve satılan malların tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile de süreç sona erecektir. Borçlu kişinin mahkeme tarafından haciz için gönderilmiş tebligata itiraz etmek için 10 gün süresi vardır. Haciz işlemi itiraz edilmemesi ve borcun ödenmemesi durumunda İcra dairesi tarafından gerçekleşir. Malların satışı da yine icra dairesi tarafından açık arttırma ile yapılacaktır. İhale yöntemiyle satılan mallar en yüksek miktarı ödeyen kişi ya da kurum tarafından alınır.

Cebri İcra Yoluyla Satışta Tapu İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

cebri icra tapu islemleri

Cebri icra yoluyla satış işlemlerinde, tapu senedinin düzenlenmesi gerekmez. Cebri satışta satılan malların yeni sahibi tapuya icra dairesi tarafından bildirilir. Malların yeni sahibinin gerekli belgelerle tapuya gitmesi durumunda tescil işlemi gerçekleştirilir. Cebri icra satış işlemlerinde tescil harcı mallara ödenen miktarın binde on beşi kadardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu