Genel

Cari Oran Nedir? Cari Oran Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Cari oran, bir finansal yapının dönen varlıklarının kısa vadeleri borçlarını karşılama oranıdır. Finansal şirketlerin dönen varlıları arasında likit olma ayrımı bulunmaktadır. Şirket bilaçolarında dönen varlıklar en likit olandan en az likit olana doğru sıralanmaktadır. Bu sıralamada en likit olanlar üst sırada bulunur. En likit olarak dönen varlıklar nakde çevirmesi en kolay olanlardır. Likitide düştükçe varlıkların nakde çevirilme oranı da düşmektedir. Bu noktada cari oran hesaplanırken likitide ayrımına bakılmaksızın tüm dönen varlıklar hesaba katılmaktadır.

Cari Oran Hesaplaması Nasıl Yapılır?

cari oran hesaplamasi nasil yapilir

Cari oran hesaplaması en temel tanımıyla, tüm dönen varlıların kısa vadeli borçlara bölünmesidir. Finanasal yapıların cari oran hesaplaması, işletmenin likitide ayrımı yapılmaksızın tüm dönen varlıklarının kısa vadeli borçlara bölünmesi ile yapılır. Cari oran hesaplamasındaki en önemli nokta stok varlıkların ya da likitidesi düşük olan varlıların hesap yapılırken dışarıda tutulmamasıdır.

Cari Oranın Hesaplamasının Amacı Nedir ve Oranın Kaç Olması Gerekir?

Cari oran hesaplamasının amacı söz konusu şirketin kısa vadeli borçlarını ödeme gücünün bulunup bulunmadığını hesaplamaktır. bu hesaplama finansal yapıların ve işletmelerin kısa vadeli borçlar karşısındaki durumunu gösterdiği gibi genel gidişatı açısından da belirleyici bir noktada durmaktadır. Cari oran hesaplamasının sonucunda çıkan oranın 1’in altında olması finansal yapılar için riskli bir durum oluşturmaktadır. Cari oran hesaplamasının 1 ya da 1’in altında olması durumu söz konusu şirketin kısa vadeli borçlarını karşılama gücü olmadığını göstermektedir. Bunun yanında cari oranı düşük olan şirketlerin likitide sıkıntısı çektiği de söylenebilir. Cari oranın 1,5 ve üstü olması durumunda şirketin genel gidişatı ve kısa süreli borçları karşılama oranı yüksektir.

Cari Oran İle Asit Test Oranı Arasındaki Fark Nedir?

cari oran ile asit test orani farki nedir

Cari oran hesaplaması ve asit test oranı, şirketlerin likitedi hakkında bilgi vermesi açısından ortak işlemlerdir. Ancak hesaplamalarındaki farklılıktan kaynaklı olarak anlamları da farklıdır. Cari oran hesaplaması yapılırken şirketin tüm dönen varlıları üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Ancak asşt test oranı hesaplamasında şirketin tüm dönen varlıkları üzerinden işlem yapılmaz. Tüm dönen varlılardan stoklar ve likitidesi düşük olan varlıklar çıkartılarak hesaplama yapılır. Asit oran testinde varlıların likitide durumu göz önüne alındığından cari oran hesaplamasından farklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu