Birikim

Çapraz Kur Nedir, Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çapraz kur nedir? Merak edilen çapraz kur iki farklı para birimini arasındaki oranın ikisi dışında başka bir para birimiyle ifade edilmesidir. Çapraz kur için üç farklı döviz gerekmektedir. Örneğin Dolar ile Euro arasındaki oranın TL cinsinden ifade edilmesi çapraz kur olarak tanımlanmaktadır. Para birimleri arasındaki orantının incelenmesi için çapraz kur sık kullanılan hesaplama yöntemlerinden biridir. Çapraz kur hesaplaması birimlerin birbirine çevrilmesi için kullanılan en hızlı yöntem olmaktadır.

Çapraz kur yapılacak olan birimler genellikle dünya ekonomisi için önemli olan ve en çok kullanılan para birimleridir. Özellikle uluslararası ticaret yapan firmalar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Çapraz kur sadece bir hesaplama yöntemi değildir. Çapraz kur üzerinden borsada para kazanmak mümkün olabilmektedir.

Çapraz Kur Hesaplama Yolları Nedir?

capraz kur hesaplama yollari

Çapraz kur hesaplaması üç farklı para birimi arasında yapılmaktadır. Bu para birimlerinin birbirlerine olan oranlarının bilinmesi gerekmektedir. Çapraz kur hesaplaması yapılacak olan üç para birimi Dolar, Euro ve TL olduğu varsayılırsa bu birimlerin hepsinin diğeriyle olan oranı bilinmelidir. Euro’nun çapraz kuru hesaplanıyorsa 1 Euro’nun kaç Dolar ettiği bulunur. 1 Dolar’ın kaç Euro ettiği bulunur. Bu noktada 1 Euro’nun kaç TL ettiğinin bulunması çapraz kur olarak tanımlanmaktadır. Böylece Euro ile Dolar paritesine ve Euro ile TL paritesine ulaşılır. Burada bahsedilen parite bir para biriminin diğeri karşısındaki değeri anlamına gelmektedir.

Çapraz Kur Üzerinden Para Kazanmak Mümkün Müdür?

Çapraz kur üzerinden para kazanmak mümkündür. Birçok yatırımcı borsa piyasalarına yatırım yaparken en çok kullanılan para birimlerinin çapraz kurlarını takip etmektedir. Çapraz kur hesaplamasında hangi birim yüksekse ona yatırım yapmak piyasada kazandıran bir hamle olacaktır. Paranın  başka bir birime çevrilmesi durumunda değer kaybına uğramaması için bu tür döviz işlemlerinde çapraz kur hesaplamalarının takip edilmesi önemli bir noktada durmaktadır.

Çapraz Kur Üzerinden Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

capraz kur para kazanma yollari

Çapraz kur üzerinden para kazanmak, söz konusu yatırımları arttırmak için bankalar kullanılabileceği gibi, serbest piyasa içerisindeki döviz büroları ya da Forex piyasaları da kullanılabilmektedir. Çapraz kur üzerinden para kazanmak için kullanılabilecek bu kanalların avantajları birbirinden farklı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu