Kredi

Canlı Kredi Özellikleri Nedir?

Canlı kredi, bankalarca idari takiple izlemeye tabi tutulmayan ve sorunlu kredi kapsamında bulunmayan, düzenli ödenen ve geri dönüşünde herhangi bir sorun görünmeyen kredi alacaklarına verilen isimdir. Kısmi aksamaları bulunan krediler de canlı kredi kapsamına girer.

Kısmi ödenen krediler de canlı kredi olarak sayılabilir. Yani ödeme güçlüğü çekilen ve az da olsa taksitli bir şekilde ödenmeye çalışılan krediler direkt olarak canlı kredi kapsamından çıkmaz, bazı yasal izlemeler banka tarafından uygulansa da, kısmi ödemelerle canlı kredi adı altında hesabınızı aktif tutabilmek mümkün.

Kredi almak, çeşitli uygun faiz oranları ve vadeler eşliğinde her ne kadar alıcının ödeme imkanını kolaylaştıran yollarla gelişmiş de olsa, ödeme zorlukları yaşayan ve kredileri vadesinde ödeyemeyen birçok vatandaş bulunmakta. Bu doğrultuda ödemelerini sorunsuz gerçekleştiren ve bankalarca bir takip ihtiyacı bulunmayan krediler de bankaların gözdesi haline geliyor.

Canlı Kredi Özellikleri

canli kredi ozellikleri

Canlı kredi özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Canlı kelimesi aynı zamanda hareketlilik anlamında kullanılır ve canlı kredi, kredi hesaplarındaki hareketliliğin varlığını da ifade eder.
  • Canlı kredi aynı zamanda hesap hareketliliğinin var olduğu kredi hesapları için kullanılır.
  • Bireysel krediler de canlı kredidir.
  • Kredi kartları da canlı kredi kapsamında ele alınır.
  • İdari takip düzeyinde kalan krediler de bu türe dahil olur. Yani banka tarafından aksama ve gecikme sebebi ile izlenmeye alınan kredi ürünleri de, kullanılan bir ek hesap gibi, yasal olarak izlendiği 90 gün canlı kredi kapsamında olur.

Kredi Kartları Canlı Kredi Midir?

kredi kartlari canli kredi mi

Evet, canlı kredi olarak bahsettiğimiz unsur tüm kredi ürünlerini kapsar. Kredi kartı da müşteriye sunulan bir tür kredi ürünüdür. Aylık ödendikçe açılan bir kredi gibi görülebilir, kart limiti kullandıkça borç ödendiği ve bir daha kullanıldığı için kredi sürekli hareketli kalır ve bu doğrultuda kredi kartları da canlı kredi kapsamında sayılır.

Bireysel Krediler Canlı Kredi Midir?

Bireysel kredilerin de canlı kredi kapsamında ele alınması mümkündür. Bireysel krediler uzun vadeli olup taksitleri ödendikçe ve kredi kullanıldıkça kredi hesabında düzenli bir hesap hareketliliği yaşandığı için canlı kredi olarak adlandırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu