İş FikirleriKredi

Can Suyu Kredisi ile Esnaf Nefes Alıyor!

2020 senesinde da yine esnafa faizsiz destek verileceği söylenmektedir. Esnaf ve zanaatkarlar kimi zaman zor duruma düşebilmektedir ve finansal desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu gereksinimlerinin giderilebilmesi için akrabalardan veya arkadaşlardan finansal destek isteyebilirler. Lakin kimi zaman nakit sıkışıklığı veya güvensizlik gibi sebepler ile bu gruptan da para alamayabilirler. Bu tabloda üreticilerin tek çaresi kredi çekmek olacaktır. Ama alınmış olan bu kredi neticesinde yüksek faiz ödeme istemedikleri için fazla yanaşmazlar. Hepimiz de bu kredi imkanlarını esnaflar, iş yerleri, tarım ve hayvancılık ile uğraşan kimseler, devlet destekli can suyu kredisi çekmek isteyen kişiler, ev hanımları ve bütün çalışanlar için devletten destek bekleyen esnafların destek  müracaatı gibi mevzuları ele alacağız.

Can Suyu Kredisi Nedir?

Faiz oranlarının yüksek olması nedeni ile ve iş gücü olarak Küçük ve Orta büyüklükteki işletmelere (kobi) verilecek olan faizsiz kredi türüdür. Özellikle yeni bir girişimcilik örneği göstererek, yeni bir tesis açan, yeni bir iş kuran, dükkan, iş yeri veya mağaza açan, hayvan alımı yaparak, ufak baş ya da büyük baş hayvancılık yapan, tarım ile uğraşan çiftçiler, üreticiler ve ülke genelindeki bütün esnaf için verilmiş olan teşvik ve hibe kredilerdir.

Hükumet bu kredi ile yatırımların hızlanmasını ve piyasadaki nakit akışını hızlandırmayı ekonomiye can verilmesi amaçlamıştır. Bu şekilde yatırımların daha çok olmasının yanı sıra iş gücünün artması ile beraber iş yeri sahipleri yeni çalışan alımlarına da başlayacaktır. Ekonominin canlanması amacı ile bu tür destekler daima yararlı olmaktadır. Ve Türkiye’de bulunmuş olan işletmelerin %99’undan fazlası Kobi kapsamında değerlendirilir. Bahsetmiş olduğumuz gibi bu kredi Kosgeb kısaltması olan Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafınca organize edilmektedir.

Can Suyu Kredisi Şartları Nedir?

Can suyu kredisi devlet destekli olarak verildiği için, çoğunlukla faizsiz ve hibe olarak sunulmaktadır. Kosgeb hibe kredilerinde olduğu gibi, bu kredilerden geri ödeme talep edilmemektedir. Yine bir takım kredi paketlerinde ise, 3 yılda geri ödeme alınırken, faiz talep edilmemektedir. Bu kredinin hibe kredi olarak verilmesi veya uzun vadeli sıfır faizli olarak geri alınması esnafları, üreticileri ve girişimcileri rahatlatması sebebi ile de kredisi adı kullandırılmaktadır.

Esnaflara kredi veren devlet bankaları, Kosgeb, kurum ve kuruluşlar tarafınca verilecek kredilere ilişkin lazım belgeler ve koşullar ayrıca bildirilmektedir. Genel anlamda; Daha öncesinden Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiften kredisi kullanmamış olmak, Kosgeb kredisi kullanmamış olmak ve devlet destekli hibe kredilerden can suyu kredisi almamış olmak gerekiyor.

Bu krediden yararlanmak için; TESK onaylı kapasite raporuna sahip olmanız gerekir, bahsi geçen firmanın esnaf ve sanatkarlar siciline ve odasına kayıtlı olması gerekir, kredi desteğinden faydalanmak isteyen kişiler, Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmaları gerekiyor.

Kobi beyannamesi ve yararlanıcı vaziyet tespit formu belgelerini doldurmaları gerekmektedir. Bu belge Kosgeb hizmet merkezi müdürlüklerinde doldurulmaktadır. İlk aşamaları tamamlamış olan esnaf ve sanatkarlar can suyu kredisi veren bankalara müracaat yaparak kredi isteğinde bulunacaklardır.

 

Birçok banka kobilere bu kredi paketini sunmaktadır. Bunlar; Halk bankası, Ziraat bankası, Türkiye iş bankası, Yapı kredi bankası, Vakıfbank, Garanti bankası ve Türk ekonomi bankası ve Akbank olarak belirtebiliriz. Belirtmiş olduğumuz bu bankalara kredi taleplerini veren Ufak ve orta ölçekli işletmelerin değerlendirilmeleri bankalar ve Kosgeb tarafınca belirtilen kriterlere bakılarak yapılmaktadır. Esnaf kooperatif kredisi detayları ile alakalı yazımızdan da yine esnaflar ve sanatkarlar için faizsiz  ve düşük faizli kredi paketlerine ilişkin bilgi kullandırılmaktadır.

Esnafa kredi desteği alarak sizler de yükünüzü sıfır faizli ile en aza indirebilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken nokta can suyu kredisinin yalnızca bir kere yüzde sıfır faiz ile verilmesidir. Bu nedenle kredinizi alacağınız süre dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Şu demek oluyor ki özetlemek gerekirse bu krediyi yüzde sıfır faiz diye hemen kullanmaya kalkışmanızda fayda var. Zira esnafların ne süre zora düşeceği hiç belli olmaz. Bu nedenle bir kere kullanabilecekleri bu hakkı doğru bir zamanda değerlendirmelerini öneririz.

Sizler de en makul vade ve faiz oranları ile  kredi veren bankalara ve  kredilerine online olarak müracaatta bulunabilir sıfır faizli oranından bir defaya mahsus olarak faydalanabilirsiniz. Bunun haricinde Kobilere ve girişimcilere kobi destek kredisi, iş yeri kredisi ve esnaf destek paketi veren birçok banka da mevcuttur. Bankaların dönemsel olarak uyguladığı faizsiz iş yeri kredisi, düşük faizli esnaf destek paketi şeklinde avantajlardan da faydalanabilirsiniz.

Esnaflara kredi imkanı tanıyan birçok kurum ve müessese bulunmaktadır. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaflara TESKOMB tarafınca sunulan kredilerin gecikme faizlerinde indirime gidildiği duyurulmuştur. 1 aya kadar gecikme süresi olan esnaf kredilerinin gecikme faiz oranları %16′ ya , süre olarak 1 ayı geçenlerin faiz oranları ise %20′ ye çekilmiştir.

Ayrıca 2020 senesinde devlet  tarafınca 18-29 yaş arasındaki gençlerimize yönelik olarak prim ve 3 vergi senesi süresince vergi muafiyeti sağlanabilecektir.

Halkbank Esnafa Faizsiz Kredi Veriyor

Hazine ve Maliye Bakanı tarafınca kobilere yönelik olarak 2020 yılı içerisinde kredi desteği vereceğini duyurulmuştu. Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlar kooperatif üzerinden, üyeliği olmayanlar ise Halkbank üzerinden yapacak oldukları müracaatlar ile kredi kullanabilirler. Esnafın kredi puanının yüksek ve sicilinin temiz olması gerekmektedir. Unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarında faaliyet gösteren, ustalık belgesi olan ve genç girişimci eğitimi almış olan gençlere yönelik olarak banka tarafınca 30 bin Türk lirası. faizsiz esnaf kredisi olanağı sunulmaktadır. Lazım belgeler ile banka şubelerine giderek ayrıntılı bilgi alabilir ve kredi koşullarını taşıyor olmanız halinde kredinizi alabilirsiniz.

En az faizli ihtiyaç kredisi veren bankaların faizleri yukarıda yer almıştır. 2020 senesinde da bankalar Kobileri desteklemeye devam edecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu