İş FikirleriKrediTarım - Hayvancılık

Büyükbaş Hayvancılık Teşvikleri ile Sektöre Başlama 2021

Büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişiler, büyükbaş hayvancılık kredileri ile ilgilenirler. Büyükbaş hayvan almadan ve büyükbaş hayvancılık kredisi veren bankalara başvurmadan öncesinde Devlet destekli hayvancılık teşviklerini değerlendirmenizi öneririz.

TKDK;

Büyükbaş hayvancılık teşvikleri veren ilk kurumumuz TKDK. Bu kurum tarafınca ülke çapında yüzlerce çiftçi ve üreticiye büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık hibe kredisi ve teşvikleri verildi. Kırsal kalkınmayı destekleme teşvikleri de devam ediyor. İlk olarak bu kurumu araştırmanızı ve teşvikleri hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. TKDK Hayvancılık desteklemeleri 3 değişik alanda yapılıyor.

101 Nolu Teşvik

 • Süt Üreten Tarımsal İşletmeler için teşvik ve hibe desteği,
 • Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler hibe ve teşvik kredisi desteği,
 • Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler için hayvancılık teşviki desteği,
 • Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler için destekleme teşvik ve hibe desteği,

103 Nolu Yatırımlar

 • Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması teşviki
 • Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması hibesi
 • Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Teşvik ve Hibe Kredisi
 • Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması için gerekli teşvik hibesi
 • Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması amaçlı kredisi

302 Nolu Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme

 • Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması teşviki desteği,
 • Arıcılık ve arı ürünlerinin üretilmesi, işlenmesi ve pazarlanması teşvik kredisi desteği,
 • Zanaatkarlık ve mahalli ürün işletmeleri için teşviki desteği,
 • Kırsal gezim ve rekreasyon faaliyetleri desteği,
 • Su ürünleri yetiştiriciliği destekleri desteği,
 • Makine Parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları için Devlet teşvik ve desteği

TKDK tarafınca başlatılan IPARD programı 2021 yılına kadar geçerli olmaktadır.

Kosgeb;

Kosgeb tarafınca bütün girişimciler için 50 bin Türk Lirası hibe, 100 bin Türk Lirası faizsiz kredi verilmektedir. Elbette bu krediyi almak için KOSGEB tarafınca belirtilmiş olan koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. İlk olarak Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılıp, sertifika alabilmek ve bu sertifika ile iyi bir iş planı hazırlayarak müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Dünyanın çoğu ülkesinde Devlet tarafınca bu tarz yardımlar bulunmaz iken, memleketimizde, KOSGEB’ den faydalanarak hibe ve sıfır faizli kredi alan çoğu girişimci, esnaf ya da ek iş sahibi şahıs vardır. Ama kimi kullanıcımız, KOSGEB’ in koşullarının oldukça ağır olduğunu öne sürerek 50 bin Türk Lirası hibe kredi için uğraşmaya değmeyeceğini düşünmektedir. bu sebeple büyükbaş hayvancılık kredisi veren Devlet bankalarına, TKDK’ na, Kalkınma ajanslarına ya da özel bankalara hayvancılık kredisi müracaatı yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredileri

 • Banka 10 tane ve üzerinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği işletme kurmak ya da faaliyette olan işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine yükseltmek istemiş olan üreticilerine verdiği Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredi desteği vermektedir.
 • Manda ya da  Holstein Kırmızı Alaca, Holstein Siyah Alaca, Brown Swiss, Simental (Flekvi) ve Jersey ırkı hayvanlarla 10 baş ve üzerinde işletme kurmak ve/ya da faaliyette olan işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmak istemiş olan üreticilerine Büyükbaş Damızlık Süt Sığırcılığı Kredileri desteği vermektedir.
 • Manda dahil olmak suretiyle 10 baş ve üzerinde büyükbaş besi işletmesi kurmak ya da işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine yükseltmek istemiş olan üreticilerine Büyükbaş Besicilik Kredileri desteği vermektedir.

 

Bu bilgiler ekseninde, Küçükbaş Süt Hayvancılığı, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Besiciliği, Damızlık Etçi Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği, Büyükbaş Süt Hayvancılığı  Damızlık Süt Sığırcılığı teşviklerinden faydalanmak istemiş olan bütün üreticiler, Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirler.

Hükumet her eve 5 gebe inek hibe edileceğinden bahsetti. Proje daha netleşmese de, büyükbaş hayvan hibe almak istemiş olan çiftçiler için hayvan kredisi çekmeden öncesinde bu teşvik büyük fayda sağlayacaktır. Koyun ve tavuk çiftlikleri için de vaziyet aynıdır. 30 bin Türk Lirası hibe hariçtir.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası 2021 senesinde tarımsal ve hayvancılık mevzularında kredi vermektedir. Kredilere ilave olarak faiz indirimleri de yapılacaktır. Sütçü, kombine sığır yetiştiriciliği, kanatlı, damızlık kanatlı, küçükbaş, su ürünleri, damızlık düve, büyükbaş,  arıcılık gibi sektörlerde kredi verilecektir.

Birden fazla konu için kredi müracaatında bulunabilir. Ama daha evvel Tarım Kredi Kooperatiflerinden hayvansal destekleme ödemesi alanlar yeniden müracaat yapamazlar. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı ve finansal desteğe talep duyan çiftçilerimiz Ziraat Bankası ve TKK tarafınca verilecek olan kredileri kullanabilir. Tablonun ilk sütunu yatırım dönemine ilişkin olan faiz indirim oranlarını, ikinci sütunu ise işletme dönemine ilişkin olan faiz indirim oranlarını belirtmektedir.

Qnb Finansbank Büyükbaş Hayvancılık Teşvikleri

Finansbank süt hayvancılığı kredisi; büyükbaş hayvancılık yapan kişilerin harcamalarına destek olmak için verilmektedir. Finansbank büyükbaş hayvancılık teşvikleri ve kredisi ile hayvanlarınızın yem, ilaç ve bakım giderlerini zorluk çekmeden giderebilirsiniz. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus ise bu kredi İşletme maliyetinin %85’ini karşılar, 24 aya kadar vadelidir ve 1,3,6 ayda bir ödemelidir.

Çiftçilik Belgesi, T.C. kimlik fotokopisi, damızlık birliği, süt üreticileri birliği üyelik belgesi, büyükbaş hayvan miktarını gösteren varlık listesi ve işletme izin belgesi gerekiyor. İnternet üstünden tarım  ve hayvancılık için verilecek olan ihtiyaç kredilerine başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankasının sunduğu hayvansal kredilere ilişkin bilgi alabilmek için tıklayınız.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı

Bakanlık tarafınca birçok mevzuda hayvancılık desteği sunmaktadır. Bu destekler altta yazılı olan tabloda ifade edilmektedir.

4 Ay ve Üzeri Buzağı-Malak350 baş
Soy kütüğü500 baş
Döl Kontrolü50 baş
​Yetiştiricilik Bölgesi İlleri​200 baş
​Anaç Manda​250 baş
​Soy kütüğüne kayıtlı manda​400 baş
​Malak​150 baş
​Soy kütüğüne kayıtlı Malak​400 baş
Koyun- keçi250 baş
Arılı kovanAdet ücreti 10 Türk lirası
Ana arıAdet ücreti 15 Türk lirası
Damızlık arıAdet ücreti 40 Türk lirası

Bunlara ek olarak verilmiş olan desteklere ilişkin ayrıntılı bilgi alabilmek için tıklayınız.

Siz de bakanlık, Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve bankalar tarafınca verilecek olan desteklemeler ile hayvancılık yapabilirsiniz. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafınca çiftçilere kredi olanağı sunulmaktadır. Bu kredilerden de faydalanabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 senesinde da çiftçilerimize destek olmaya devam edecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu