Tarım - Hayvancılık

Büyükbaş Hayvancılık Destek Faaliyetleri Başvurusu ve Şartları

Büyükbaş hayvancılık destek faaliyetleri, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Tarım Kredi Kooperatifleri ve bazı bankalar tarafından uygulanmaktadır. Büyükbaş hayvancılık olarak tanımlanan destek faaliyetleri içerisinde küçükbaş hayvancılık, arı yetiştirme vb. hayvancılık uygulamalarını da bulundurmaktadır. Büyükbaş hayvancılık destek faaliyetleri farklı kurumlar tarafından planlandığı gibi hayvancılığın farklı alanlarına yönelik olarak da çeşitli destekler sunmaktadırlar. Büyükbaş hayvancılık için destek faaliyeti gerçekleştiren kurumların her biri kendi bütçelerini ayırır ve farklı hayvancılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi konusunda çiftçilere çeşitli fırsatlar sunarlar.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun Büyükbaş Hayvancılığı Destekleme Faaliyetleri Nelerdir?

buyukbas hayvancilik destekleri

Tarımve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, büyükbaş hayvancılık desteklerinde en bilinen kurumlardan biri olmaktadır. Bu kurum ülke çapında büyükbaş hayvancılık için birçok kez hibe kredisi vermiştir. Teşvik destekleri devam etmektedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu büyükbaş hayvancılık destekleri için 3 ayrı alan belirlemiştir. Bu alanlar üretim için yapılan teşvikler, üretilen ürünlerin pazarlanmasıyla ilgili olarak yatırımlar ve ürünleri çeşitlendirme olarak tanımlanabilir. Bu alanlarda yapılan destek faaliyetleri aşağıda verildiği gibidir.

  • Teşvik adı altında değerlendirilen destek faaliyetleri; süt, yumurta, kırmızı et vb. hayvansal gıda üretimi yapan işletmelere hibe ve teşvik desteğinin yapılmasıdır.
  • Yatırım olarak tanımlanan destek faaliyetleri; hayvansal gıda üretimi yapan işletmelerden alınan süt, yumurta, et vb. ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik teşvik ve hibelerdir.
  • Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine dayalı olarak yapılan destek faaliyetleri; bitkisel ürünlerin çeşitlendirilmesi, işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik , arıcılık işlemlerinin artmasına yönelik , yenilenebilir enerji kaynaklarının arttırılmasına yönelik vb. konulardaki teşvik ve hibelerdir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Büyükbaş Hayvancılık Destekleri Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı da büyükbaş hayvancılığa çeşitli alanlarda destek sunmaktadır. Bakanlık genellikle çiftçilere hayvan vererek ya da çiftçilerin hayvanları için çeşitli bakımlar sağlayarak destek olmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın büyükbaş hayvancılık destek her yıl farklı bütçede olup, genellikle artmaktadır. Bakanlığın destek faaliyetleri yıl başlarında planlanarak tüm yıl içinde planla doğrusal olarak uygulamaktadır. Bakanlık çiftçilere buzağı, malak, manda, koyun, keçi vb. hayvanlardan 2020 yılında ortalama 150 ile 350 baş arası destek sağlamaya yönelik plan yapmıştır. Bunun yanında 50 büyükbaşın döl kontrolünü üstlenmiştir. Bakanlık hayvan destekleri içerisinde arıcılık için de destek faaliyeti sağlamaktadır. Ancak arı yetiştiriciliği çok yaygın olmamasından kaynaklı çiftçiye ufak meblağların karşılığında verilmektedir.

KOSGEB Büyükbaş Hayvancılık Destek Faaliyetleri Nasıl Başvuru Yapılabilmektedir?

kosgeb hayvancilik destekleri basvurusu

KOSGEB büyükbaş hayvancılık destek faaliyetleri veriyor olmakla beraber çiftçiler tarafından çok tercih edilen bir destek programı değildir. KOSGEB’den destek alabilmek için gerekli bir takım eğitimlerin ve şartların olması durumunu göz önüne alan vatandaşlar genellikle destek başvuruları için bakanlığı ya da TDKD’yi tercih etmektedirler. KOSGEB tercih edildiği durumda büyükbaş hayvancılık destek faaliyetleri kapsamında 50 bin TL’ye kadar hibe sağlamaktadır.

Büyükbaş Hayvancılık Destek Faaliyetleri Kapsamında Hangi Bankalar Değerlendirilebilir?

Büyükbaş hayvancılık destekleri kapsamında değerlendirilecek bankaların başında Türkiye’nin en büyük devlet bankası olan ve çiftçi destekleriyle bilinen Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası sığır yetiştiriciliği, su ürünleri, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, manda yetiştiriciliği vb. birçok hayvan yetiştiriciliğine yönelik kredi vermektedir. Bununla beraber verdiği kredilerde düşük faiz oranları uygulamakta ve ödeme de esneklik sağlamaktadır. Büyükbaş hayvancılık destekleri kapsamında uygun faizli kredi veren Ziraat Bankası çiftçiye her konuda destek olmaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu