Sağlık

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtığı belirtileri arasında en yaygın olan boyun ağrısıdır. Zorlamaya ve ağır kaldırmaya dayalı olarak boyun fıtığı görülebilmektedir. Ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma hissi ile kendisini gösteren boyun fıtığından şüphelenildiğinde vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Uygulanan tedavi ile boyun fıtığının etkileri azaltılabilmekte ve ortadan kaldırılabilmektedir. Boyun fıtığı olmaması veya boyun fıtığının etkilerinin azaltılması için gün içerisinde uyulması gereken bazı kurallar ve uygulanması gereken egzersizler bulunmaktadır. Hareket ederken dikkat edilmesi gereken bu kurallar doktorlar tarafından hastaya açıklanmaktadır.

Boyun Fıtığının Sık Görülen Belirtileri Nelerdir?

boyun fitigi sik gorulen belirtileri

Boyun fıtığı semptomları çoğunlukla 30-40 yaş arasında daha fazla görülmektedir. Fıtığın bulunduğu yere, hastalığın süresine ve ciddiyetine göre karşılaşılan belirtiler de değişiklik göstermektedir. Boyun fıtığı belirtileri aşağıda verilmiştir:

 • Tek taraflı ve kola doğru yayılan bir ağrı duyulmaya başlamaktadır.
 • Parmak uçlarına kadar yayılan, uyuşma ile beraber bir ağrı baş göstermektedir.
 • Ağrı ile beraber yayıldığı kolda bir kuvvet kaybı meydana gelmektedir.
 • Eline aldığı cisimleri kavramakta zorluk çekerek elinden düşürenler için bu boyun fıtığı habercisi olabilmektedir.
 • Yürüme güçlüğü ve dengesizlik görülebilmektedir.
 • Ağrı, öksürük, ıkınma ve hapşırma normale göre çok daha fazla olabilmektedir.
 • Yatakta dinlenilse dahi geçmeyen ağrı ve uyuşukluk hakim olmaktadır.
 • Kollarda incelme görülebilmektedir.
 • Boyun fıtığına bağlı olarak bulantı ve odak bozukluğu meydana gelebilmektedir.
 • Boyun ile ani hareketler yapamama durumu oluşabilmektedir.

Boyun Fıtığının Sebepleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Boyun fıtığının nedenleri boyun oldukça narin bir yapı olduğu için daha fazla olmaktadır ve bu nedenlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Sürekli aynı noktaya bakmak boyun fıtığına neden olabilmektedir.
 • Boynu uzun süre aynı noktada tutmak boyun fıtığı oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Bilgisayar veya televizyonun önünde uzun süre hareketsiz vakit geçirmek boyun fıtığına sebebiyet verebilmektedir.
 • Soğuk klima ısısına maruz kalanlarda boyun fıtığına rastlanabilmektedir.
 • Egzersiz yapmayanlarda boyun fıtığı görülebilmektedir. Bunun nedeni ise kas yapılarının daha zayıf olması ve kas yapısı zayıf olanların da boyun fıtığı olma ihtimallerinin daha yüksek olmasıdır.

İnce, narin ve uzun boylu insanlarda boyun fıtığı görülme olasılığı kısa boylu olanlara göre daha fazla olmaktadır. Erken yaşta sigaraya başlayanlar, uygunsuz çalışma ve uyuma pozisyonlarında olanlar, ailesinde boyun fıtığı vakaları bulunanlar, düzenli ev işi yapanlar, trafik kazası geçiren ya da profesyonel olmayan masaj yaptıranlar; boyun fıtığı için risk grubunda olan kişilerdir.

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

boyun fitigi nasil anlasilir

Boyun fıtığı tanısı konabilmesi için hastanın tıbbi geçmişi, detaylı öyküsü alınmakta ve fiziksel muayenesi yapılmaktadır. Boyun fıtığının teyit edilebilmesi için ise görüntülenme teknikleri kullanılmaktadır. Nörolojik muayene, radyolojik inceleme ve sinir elektrosu tetkiki ile boyun fıtığı kesin olarak teşhis edilebilmektedir.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Boyun fıtığı tedavisi; yapılan muayeneler sonucunda fıtığın bulunduğu yere ve durumuna göre belirlenmektedir. Sinir tahribatına yönelik bulgular mevcut olduğunda yatak istirahati, ağrı kesici ve fizik tedavi kombinasyonu ile tedavi uygulanırken sinir tahribatı bulguları bulunduğunda cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Boyun fıtığı hastalığı hafif şiddette olanlarda boyun fıtığı ameliyatı ilk etapta tercih edilmemektedir. Ancak uygulanan tedavilere rağmen boyun fıtığının etkileri geçmez ise; ameliyata başvurulmaktadır. Boyun fıtığının etkileri yaşam kalitesini düşüren etkiler olduğu için şikayetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatı ile omurilik ve bu bölgeden çıkan sinirlerin sıkışıklığının giderilmesi amaçlanmaktadır. Boyun omurgasının yük taşıyabilme ve hareket edebilme fonksiyonun korunması için uygulanan bir ameliyattır. Omurganın fıtık seviyesindeki bölümünün hareketsiz hale getirilmesi temeline dayanan bir ameliyattır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu