Genel

Borsada Keriz Silkeleme Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Borsada keriz silkeleme, borsada işlem gören hisse senetleri ile ilgili yatırımcıların yanlış yönlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan finansal işlemlerde kullanılan argo tabirdir. Diğer bir tanımla borsadan keriz silkeleme, yatırımcıların yanlış bilgilerle yönlendirilmesi ve borsadaki işlemlerini etki altına alması sonucu yatırımcıların önemli kayıplar vererek kandırılmasına keriz silkeleme denilmektedir.

Borsada Keriz Silkeleme Karşılaşılan Kavramlar Nelerdir?

borsada keriz silkeleme kavrami

Silkelemede önemli kavramlar arasında iki önemli hususla karşılaşılmaktadır. Bunlar şöyledir:

  • Manipülasyon: Hisse piyasalarında önceden alınan bilgiler dahilinde veya başka şekilde sahip olunan bilgiler nezdinde planlı bir yapılanma ile bir hisse senedi üzerine gerçekleştirilen alım ve satım işlemleri ile piyasayı yanlış yönlendirerek kazanç elde etmek olarak tanımlanabilmektedir. Burada yapılanlar örgütlü bir suç teşkil etmekle birlikte ciddi kazançlar elde edilmektedir. Bu nedenle bu tarz girişimlere yasalar gereği hapis cezası dahil olmak üzere birçok yaptırımları uygulanmaktadır..
  • Spekülasyon: Yatırımcıların kendi değerlendirmesi sonucu belirledikleri bazı hisse senetlerinin uzun ve kısa vadede kazandıracağı gibi bir sonuca varmasının ardından bu hisse senedine yatırım yapması olarak adlandırılmaktadır.

Borsa işlemlerinde manipülasyonda bulunmak suç teşkil etmektedir ve ciddi yaptırımları bulunmaktadır. Oysa bu durum spekülatif hareketler için geçerli değildir. İkisinin arasında çok fark olmamasına karşın bu durum normal karşılanmaktadır.

Silkeleme işlemleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenli şekilde incelenerek bu tarz durumların raporları çıkarılmaktadır. SPK’lar tarafından yapılan borsa işlemleri etraflıca incelenerek küçük ve büyük tüm yatırımcılar koruma altına alınmış olmaktadır. Bu yaşanan suç teşkil edici olaylar fark edildiğinde ise hapis cezalarına kadar uygulanan yaptırımlar mevcuttur.

Keriz Silkelemesinde Taraflar Kimlerdir?

Keriz silkelemesindeki taraflar borsa işlemlerinde ikiye ayrılmaktadır. Bu taraflardan birincisi yatırımcı diğer taraf ise yatırımcıyı yönlendiren taraflardan meydana gelmektedir. Yatırımcıların, piyasaya yalan haber süren ve yanlış yönlendirmelerde bulunan silkeleyiciler tarafından işlem yapmalarını sağlayan bu kötü niyetli girişimler söz konusu incelemelerde tespit edilerek yatırımcı varlıkları ile beraber koruma altına alınmaktadır. Borsadan keriz silkeleme olarak adlandırılan bu durum ile karşılaşılmaması için yatırımcıların dikkatli bir şekilde hisse alım işlemleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Keriz Silkeleme Girişimi Nasıl Anlaşılır?

https://www.youtube.com/watch?v=0Rhc0JFbyT4

Silkelemeyi anlama yöntemleri şu şekildedir:

  • İşlem hacminin az olduğu hisse senetlerine yatırım yapılacaksa mümkün olduğunca dikkat edilmeli ve bu hisse ile ilgili açıklamaların takip edilmesi faydalı olacaktır.
  • Hisse senetleri ile ilgili yorum sitelerine bakılırken hisse kağıdını kötüleyen veya yücelten yorumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Değeri düşük kağıtlara yatırım yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Sıralanan bu hususlara yatırımcıların olabildiğince dikkatli yaklaşmaları onların mağduriyetlerini en aza indirecektir.

Yatırımcıların Silkeleyicilere Karşı Yapması Gerekenler Nelerdir?

silkelemeye karsi yapilmasi gerekenler

Silkeleyiciden korunmak için şunların yapılması gerekir:

  • Bir şirketin hisseleri alınırken bu şirketle ilgili olabildiğince araştırılma yapılması ve şirket açıklamalarının takip edilmesi gerekmektedir.
  • Hisse ile ilgili yorumların çok dikkate alınmaması yatırımcıya olumlu yansımalar olarak geri dönebilmektedir.
  • En az başlangıç seviyesinde finansal okur yazarlık konusunda yatırımcıların kendini geliştirmeleri faydalı olacaktır.
  • Yatırım yapılırken hisse çeşitliliğine gidilerek yatırımlar değerlendirilmelidir.

Yatırımcıların sermaye piyasaları ile ilgili kendilerini geliştirmeleri ve hisse senetleri ile ilgili grafikleri doğru okuyabilmeleri sonucunda bu tarz kötü niyetli girişimler engellenmiş olacaktır.

İlk başlarda hisse senetleri üzerinden işlem yapmaya başlayan acemi yatırımcılar    manipülasyon ve spekülatif eylemlerden oldukça sık etkilenerek önemli kayıplar verebilmektedirler. Borsa piyasaları aslında okul gibidir. İşlem yapıldıkça her defasında birçok yeni bilgiye sahip olunabilmektedir. Bu nedenle borsadan keriz silkeleme gibi olumsuzluklar ile karşılaşılmaması için yatırımcılar öğrenmeye açık olmaları gerekir. Bu durum onların bu piyasada kendilerini koruyabilmeleri açısından önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu