Genel

Borsada Boğa Piyasası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Borsada boğa piyasası yatırımcıların sahip oldukları varlıkların belirli periyodik zaman içerisinde varlık değerlerinin 1/5 oranının üzerine çıkmasının tanımsal karşılığıdır. Boğa piyasaları yatırımcılara güzel bir gelecek resmi çizebilen bir profil sunmaktadır.

Bozulan piyasa koşullarının istikrarlı bir şekilde yükselmeye başladığı ve yürütülen ekonomi politikaları ile borsanın harekete geçeceği işlem hareketliliğinin göstergesi olan borsadaki  boğa piyasaları yatırımları arttıran sinyaller vermektedir.

Piyasanın böyle adlandırılmasında hayvanların saldırı anındaki vücut hareketlerinden kaynaklı “Boğa” olarak adlandırılır. Boğa saldıracağı zaman boynuzlarıyla karşılık vererek aşağıdan yukarıya doğru görsellik kazandırarak piyasaların yükselişe geçeceği belirtisi göstermektedir.

Borsada Boğa Piyasası Nasıl Oluşur?

borsada boga piyasasi

Boğa piyasalarının oluşumu şu şekildedir:

  • Ekonomik Büyüme: Büyüyen bir ekonomi her açıdan iyi sonuçlar doğurur. Tüketim ve satışların artması ile gerekli iş gücü ihtiyacı nedeniyle istihdam da artmaktadır. Yatırım girişimleri artmaktadır.
  • Güvenli Yatırıma Teşvik: Ekonomideki istikrar sayesinde yatırıma olan güven artmaktadır. Bu sayede borsada önemli yükselmeler görülmektedir.
  • İşsizlik Oranındaki Artış: Güvenli bir ekonomik tablo işsizlik oranını arttırmaktadır. Böylece ekonomi canlanmaktadır.

Boğa Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Boğa piyasalarında yatırım yapmak yatırımcıya önemli kârlar sağlamaktadır. Boğa piyasasına uygun bir ortam sağlandığında yatırımcıyı mutlu edecek uzun süreli bir beklenti doğurmaktadır. Bu piyasada yatırım yapmak isteyenlerin yapması gerekenler şöyledir:

  • Uzun Süreli Yatırım: Boğa piyasalarında varlık getirilerindeki artışın yüksek olması düşünüldüğünden uzun süreli bekleyişler daha çok kazandırmaktadır.
  • Varlıkları Fiyatı Düşükken Almak: Burada esas olan varlık alımları yapılırken piyasa değerinin altına düşmüş varlık yatırımların alınması yatırımcının daha fazla getiri sağlamasına imkan verir.
  • Yatırımların Çeşitlendirilmesi: Yatırımcının varlık alımlarında tek bir finansal ürüne yatırım yapması yerine bu durumu çoğaltarak oluşabilecek zararı diğer yatırım varlıklarından sağlayabilecektir.

Borsadaki boğa piyasaları üzerinden işlem gerçekleştiren yatırımcılar bu durumlara dikkat etmeleri halinde varlıkları üzerinden önemli kârlar sağlayabilmektedir.

Borsada Boğa Tuzağı Nedir?

borsada boga tuzagi

Boğa tuzağı borsada işlem yapan yatırımcıların çoğunlukla yanlış bildiği bir kavramdır. Bu yanlış genellikle düşüş seyrinde olan yatırım varlıklarının yükselişe geçtiği gibi bilgi yanlışından doğmaktadır. Aslında hızlı bir yükselme ile hisse kağıdını değerlendiren varlıklar tekrar sert bir yükselmeye girerek yatırımcıların son kez getiri sağlamasına olanak verir. Bu yükselmenin hemen ardından ciddi bir düşüş yaşanacaktır.

Boğa Piyasalarının İşlem Aşamaları Nelerdir?

Boğa piyasalarının aşamaları şöyle sıralanabilir:

  • Toplama Aşaması: Küçük yatırımcıların sattığı değeri düşük hisselerin büyük yatırımcılar tarafından alınması
  • Alım Aşaması: Büyük ve küçük yatırımcının işleme yapmaya başladığı aşama
  • Doygunluk Aşaması: İşlem hacmi fazladır. Artık hisse alımı neredeyse yapılmamaya başlamış ve piyasanın ani düşüş hareketi beklediği aşamadır.

Borsada işlem yapan yatırımcılar belli dönemlerde bu tarz işlem hareketleri ile sıklıkla karşılaşmaktadırlar. Borsadaki boğa piyasaları büyük yatırımcıya önemli kolaylıklar sağlayarak yapılan bu silkeleme hareketleri ile küçük yatırımcılar genellikle elindeki lotlarını satmak zorunda kalarak büyük yatırımcıların hisseleri hisse değerinden düşük değerde alarak ciddi getiriler elde etmelerini sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu